chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Strategie i finansowanie na szczeblu krajowym

Aktualności

Narodowy Instytut Wolności zaprasza organizacje pozarządowe z całej Polski do składania wniosków w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. To pierwsza okazja do wzmocnienia potencjału finansowego przeznaczanego na bieżące działania misyjne i organizacyjne. Aby z niej skorzystać, nie trzeba deklarować wkładu własnego ani realizacji konkretnego projektu. Instytut wesprze przedsięwzięcia statutowe zaplanowane do końca 2021 roku kwotą od 100 do 700 tysięcy złotych.

Już 8 stycznia Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), Narodowa Agencja Programu Erasmus+ na lata 2014-2020 zaprasza na Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności. Wydarzenie to jest skierowane do obecnych beneficjentów programu Erasmus+ ale również wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze okazji z niego skorzystać, a są zainteresowani ofertą edukacyjną FRSE. Szerokie spektrum programów oraz działań Fundacji pozwalają na uczestnictwo w nich zarówno uczniom, studentom,  wykładowcom jak również seniorom. Wzorem lat ubiegłych niezbędne informacje na ten temat będą przekazane podczas sesji tematycznych, warsztatów i indywidualnych spotkań z ekspertami ale także z doświadczonymi beneficjentami.

Po półtora miesiąca od otwarcia drugiego naboru wniosków w projekcie „Pożyczki na kształcenie” można jednoznacznie stwierdzić: Polacy chcą się dokształcać! Zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, a także rozwijaniem zainteresowań jest wysokie, a atrakcyjna – bez kosztowa forma ich finansowania ułatwia ten proces.


Ponad 1 mln 288 tys. złotych – to łączna pula dofinansowania, o które podmioty działające na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu mogą ubiegać się w uzupełniających trzech konkursach ogłoszonych przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu – nowy wymiar 2020”. Oferty należy składać do 23 marca 2018 r.

Kto na tym ZySKa - czyli jakie korzyści płyną z wprowadzenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce? Co dokładnie kryje się za danym dyplomem lub certyfikatem? Jak włączyć kwalifikację do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdą Państwo podczas Webinarium EPALE: Zintegrowany system kwalifikacji - zalety, możliwości i perspektywy.

Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości (jeden z operatorów Podmiotowego Systemu Finansowania w województwie wielkopolskim) zaprasza przedstawicieli firm szkoleniowych na bezpłatne spotkanie informacyjne.

Już po raz trzeci odbył się Ogólnopolski Zjazd Andragogiczny, tym razem pod hasłem: „Dorośli w edukacji. Nowe konteksty, odmienne perspektywy, innowacyjne rozwiązania”. Spotkanie środowiska specjalistów zajmujących się edukacją dorosłych, które miało miejsce w Warszawie, 12-13 czerwca 2017 roku, zostało zorganizowane przez Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego i Akademickie Towarzystwo Andragogiczne.

Muriel Pénicaud (Minister Pracy Francji) poinformowała, że: „Bardzo małe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (odpowiednio: TPE i PME- przyp. tłumacza) skorzystają z pomocy finansowej dużych przedsiębiorstw, aby ułatwić dostęp ich pracowników do szkoleń”.

Czym jest ZSK i w jaki sposób wpływa na system edukacji i szkoleń? Co to znaczy, że kwalifikacja jest włączana do ZSK? Czym jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji i jak działa? Kto jest jego beneficjentem? Jak można uzyskać status instytucji certyfikującej  (IC) lub podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ)? Obejrzyj nagranie z Webinarium EPALE: Zintegrowany System Kwalifikacji - zalety, możliwości i perspektywy i poznaj odpowiedzi!

 

Próby identyfikacji kompetencji istotnych z perspektywy przyszłości oraz prognozowania popytu na nie są stałym elementem analiz, nastawionych na wzmocnienie i aktualizację oferty edukacyjnej. W edukacji dorosłych, poczucie pilnej potrzeby trafnej identyfikacji tych kompetencji wydaje się jeszcze bardziej dojmujące. Kształcenie dorosłych często nie może sobie pozwolić na eksperyment; oczekuje się bezpośredniego odniesienia do bieżących i prognozowanych potrzeb, związanych ze stanowiskiem pracy albo nowymi rolami, w których ma się odnaleźć osoba objęta tym szkoleniem. Kompetentna analiza potrzeb szkoleniowych na to właśnie jest nastawiona – trafną identyfikację luki kompetencyjnej, która może być uzupełniona transferem wiedzy lub umiejętności.
1 Grudzień 2017
by Kacper Nosarzewski
(pl)
1 Komentarze
Zdajemy sobie sprawę, że uczenie się osób dorosłych ma pozytywny wpływ na zdrowie, zatrudnienie i życie w społeczności, utrzymuje Mark Ravenhall. Czy nie nadeszła pora, abyśmy dysponowali strategiami wykraczającymi poza same umiejętności?

W październiku 2017 roku Kraków ponownie stał się centrum międzynarodowej dyskusji o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. CYBERSEC, bo o nim mowa, to tworzenie platformy współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora prywatnego w celu wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Europy.

Podczas dwudniowych spotkań kilkuset uczestników i ponad 100 panelistów występujących w czterech ścieżkach tematycznych wypracowuje praktyczne rekomendacje.

Większość państw Europy Południowo-Wschodniej ma słabsze warunki do zwiększania uczestnictwa osób dorosłych w procesie uczenia się. Większość z nich napotyka - niekoniecznie z tych samych powodów - bariery we wdrażaniu polityk mających na celu zwiększenie liczby uczących się dorosłych.
22 Wrzesień 2017
by GEORGIOS ZARIFIS
(en)
Co motywuje ośrodki kształcenia dorosłych do uczestnictwa w projektach UE i jak sobie z nimi radzą? Projekty unijne są normalnym elementem pracy w wielu instytucjach szkoleniowych. Ale nie we wszystkich. Co zatem motywuje te placówki, które są w nie zaangażowane? W jaki sposób włączają one nowe zadania do codziennej pracy? To pytanie było punktem wyjścia badania jakościowego w ośrodkach kształcenia dorosłych. Rezultatem są cztery różne, przykładowe typy.
poniedziałek 13 Maj 2019 do piątek 31 Maj 2019, Poland

Praktyka dla Praktyka

„Praktyka dla praktyka” jest ogólnopolskim programem wymiany bibliotekarzy. To niepowtarzalna okazja dla pracowników bibliotek do zdobycia doświadczenia zawodowego, nowych inspiracji i nawiązania interesujących kontaktów zawodowych.

poniedziałek 21 Październik 2019 do środa 23 Październik 2019, Turkey

Call for Papers: ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences

ADVED 2019- 5th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCES IN EDUCATION AND SOCIAL SCIENCES

21-23 October, 2019ISTANBUL, Turkey

Website: http://www.ocerints.org/adved19   

Enquiries: adved19@gmail.com  

Organized by: International Organization Center of Academic Research

CALL FOR PAPERS:

You are invited to participate in ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences that will be held in ISTANBUL, Turkey on 21-23 October, 2019.

czwartek 25 Kwiecień 2019 do piątek 26 Kwiecień 2019, Hungary

EPALE szekció a Mellearn 2019. évi országos konferenciáján

A Mellearn 15. nemzeti és nemzetközi lifelong learning konferenciáján a felnőttkori tanulás szegmenseit széles körben bemutató szekcióval vesz részt az EPALE Magyarország.

piątek 26 Kwiecień 2019, Ireland

Vision 2030 Conference

What might life be like for people with intellectual disabilities in Ireland in 2030?

Vison 2030 is a half-day conference which will host a number of service-users, practitioners, academics and legislators, who will present their vision for a more Inclusive Ireland, and actions to achieve this. 

czwartek 18 Kwiecień 2019 do piątek 19 Kwiecień 2019, Bulgaria

Древният тракийски дух ще бди над сектора за учене на възрастни през 2019 година

На 18 и 19 април 2019 г. в село Старосел ще се проведе Пролетната работна среща на Координационния съвет на Националната платформа „Обединени за ученето на възрастни“.

В срещата ще участват представители на цялата координационна инфраструктура, създадена в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни. По-специално това ще бъдат представителите на държавата и социалните партньори от Националната координационна група за учене през целия живот и 28 областни координатори за учене през целия живот.

wtorek 16 Kwiecień 2019 do środa 17 Kwiecień 2019, Bulgaria

Национално кафене „Пътища и мерки за повишаване на уменията на възрастните“

На 16 и 17 април 2019 г. в село Старосел, община Хисаря, област Пловдив ще се проведе Национално кафене „Пътища и мерки за повишаване на уменията на възрастните“.

czwartek 18 Kwiecień 2019, Slovenia

»Govoriš kohezijsko?« o razvoju na znanju temelječe družbe

Zadnji v nizu tematskih posvetov o kohezijski politiki bo posvečen razvoju na znanju temelječe družbe s kohezijskimi sredstvi. Dogodek, na katerega organizatorji vabijo vse nevladne organizacije, ki delujejo na področju izobraževanja in usposabljanja, bo v četrtek, 18. aprila 2019, med 10. in 12. uro v City hotelu Ljubljana.

Celem badania była ocena realizacji działań podejmowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014–2020 na rzecz edukacji w regionie. Analizie poddano pięć głównych obszarów wsparcia: edukację przedszkolną, kształcenie ogólne, pomoc stypendialną, kształcenie zawodowe oraz edukację dorosłych.

Raport przedstawia wyniki analizy popytu i podaży na usługi wsparcia dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego. Wsparcie obejmuje szeroki pakiet usług doradczo-szkoleniowych dla samorządów lokalnych, dostępny w różnych formach, w tym usługi doradcze „szyte na miarę”, usługi szkoleniowe, narzędzia, materiały i systemy mające za zadanie wspieranie kadry samorządów lokalnych w wykonywaniu obowiązków zarządczych.

Raport składa się z trzech części:

W raporcie przygotwanym przez Komisję Europejską zawarto dwadzieścia osiem sprawozdań dotyczących poszczególnych państw. Oparto się na najnowszych dowodach ilościowych i jakościowych, aby przedstawić i ocenić najistotniejsze środki polityki przedsięwzięte niedawno i realizowane obecnie w poszczególnych państwach członkowskich UE, ze szczególnym uwzględnieniem zmian od połowy 2016 r.

utor: FFW / FIO-Mazowsze Lokalnie Data wydania: 2016 Program FIO-Mazowsze Lokalnie to regionalny program wsparcia dla lokalnych społeczności i młodych organizacji pozarządowych. Jego celem było zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne. Adresowany był szczególnie do środowisk lokalnych, ale też małych wspólnot w dużych miastach, które mają ograniczony dostęp do zasobów materialnych, wiedzy czy innowacji.
Prezentowany raport dotyczy e-kompetencji, które kluczowe będą w 2020 roku. E-kompetencje to, zgodnie z przyjętym modelem, zespół wiedzy, umiejętności i postaw, które umożliwiają efektywne korzystanie z technologii cyfrowych w różnych obszarach życia.

Publikacja Komisji Europejskiej oparta na dowodach ilościowych i jakościowych, przedstawia i ocenia najistotniejsze środki polityki podjęte niedawno i podejmowane obecnie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zmian od połowy 2015 r. Raport jest częścią „Monitora kształcenia i szkoleń”, corocznej publikacji poświęconej rozwojowi systemów kształcenia i szkolenia w UE.

Przewodnik został przygotowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej i zawiera aktualne informacje na temat kształcenia ustawicznego w Polsce, w zakresie, m.in.  przepisów prawa, strategii rozwoju oraz form edukacji dorosłych.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej:

Brak pasujących wyników