chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Środowiska uczenia się

NAPLE to europejskie forum zrzeszające publiczne biblioteki. Za pośrednictwem strony https://sisterlibrariesnaple.wordpress.com/ biblioteki zgłaszają swój udział w przedsięwzięciu, informują się o swoich działaniach oraz mają okazję znaleźć analogiczną instytucję za granicą do przyszłych projektów. W sieci NAPLE jest już 101 bibliotek z całej Europy, w tym 6 z Polski.

Sala szkoleniowa nie jest jedynym miejscem, w którym ludzie się uczą. W społecznościach lokalnych jest to najczęściej wspólna przestrzeń i wspólnie podejmowane inicjatywy. O tym jak wygląda praca animacyjna w społeczności lokalnej opowie Monika Hausman-Pniewska w trakcie Webinarium EPALE: Kiedy czuję, że się edukuję? O animowaniu społeczności lokalnych.

Podczas webinarium dowiesz się m.in. jakie narzędzia wspierają proces edukacji w animowanych społecznościach i po czym poznać, że ludzie uczą się w działaniu.

Regionalne Punkty Informacyjne (RPI) powołane zostały z inicjatywy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Ich funkcjonowanie obejmie okres od marca 2018 r. do końca 2020 r. Finalnie powstanie 16 punktów – po jednym w każdym województwie. W konkursie na RPI mogą wziąć udział organizacje/instytucje posiadające kadrę doświadczoną w realizacji projektów programu Erasmus+ oraz znającą programy FRSE.

 

Niniejszy artykuł poświęcony jest aspektom prozdrowotnym, wpływającym na jakość życia, a także edukacji w kontekście kształcenia dorosłych. Dobrym przykładem takich działań jest Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie, która współdziałając z licznymi partnerami i kształcąc kadry medyczne, znacząco wpływa na polepszenie zdrowia pacjentów w każdym wieku.

Myślenie projektowe, umiejętność łatwego adaptowania się do zmian, zdolność efektywnego komunikowania się - to tylko niektóre z kompetencji przyszłości, jakie wskazali członkowie panelu dyskusyjnego, który zainaugurował II Forum Edukacji Dorosłych (21 listopada 2017 r.). W dyskusji wzięli udział: dr Paweł Poszytek - Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Stanisław Drzażdżewski - Radca Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Świebocka-Nerkowska - Dyrektor Departamentu Usług Rozwojowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK – Prezes Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego, Piotr Piasecki - Prezes Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Zapraszamy na dwa spotkania informacyjne dla przedstawicieli organizacji zajmujących się niezawodową edukacją osób dorosłych, zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie z programu Erasmus+ Edukacja dorosłych w roku 2018.

6 października 2017 roku odbyła się w Płocku konferencja naukowa pt. „Bibliotekarz nowej generacji”, której organizatorami byli: Książnica Płocka, Katedra Socjologii Polityki i Moralności IS Uniwersytetu Łódzkiego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Została zorganizowana z okazji obchodów 80-lecia Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego oraz 50-lecia czasopisma naukowego „Humanizacja Pracy” i 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Była ona częścią projektu „Tak dla historii.

Już drugi raz pojawiłem się na tym wydarzeniu nie tylko z czystej przyjemności, ale i z kronikarskiego obowiązku Ambasadora EPALE, aby opowiedzieć Wam trochę o tym, co się wydarzyło. Naturalne są więc porównania, ponieważ taka konferencja to twór żywy i zmieniający się. Pytanie - czy na lepsze? Odpowiedź - tak. Pytanie - czy to rewolucja? Odpowiedź - nie, to po prostu dobrze zrobiona konferencja na odpowiednim poziomie.

11 Kwiecień 2019
by Piotr Maczuga
(pl)

Z pewnością wielu z Was pamięta polską komedię z wspaniałą kreacją Bożeny Dykiel, pt. „Wyście awaryjne”. W filmie widzimy jak energiczna naczelniczka gminy, chcąc uniknąć skandalu obyczajowego oraz uratować reputację rodziny (związaną z nieślubną ciążą córki), wymyśla intrygę, której finalnie sama staje się „ofiarą”. Nie sposób jednak nie pokusić się o refleksję, że planowana intryga stała się tak naprawdę szansą na poprawę relacji w rodzinie.  

            

28 luty 2019
by Monika Sulik
(pl)
5 Komentarze

Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie już wiesz, że w akronimie ECVET kryje się system przenoszenia i akumulacji osiągnięć (Europejski System Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym). Przysparza to niemało trudności interesariuszom, którzy próbują zrozumieć, czym jest ECVET. Jeśli to nie system przenoszenia i akumulowania osiągnięć, to co? Może jedynie propozycja ramowych rozwiązań (framework)?

„Otwórz moje uszy, bym słyszała to, co powiedziane i otwórz moje oczy, bym dostrzegła co nie powiedziane. Daj mi błyskotliwość umysłu, bym mogła strukturyzować, syntetyzować I przeformułować. (…) Może proszę o zbyt wiele, lecz daj mi mnóstwo miejsca na ścianach, stoliki na 6-8 osób i nigdy niewysychające markery. (…) Pomóż nam wszystkim, by decyzja podjęta przez grupę była najlepsza. Daj mi wiarę, bym mogła ufać w Proces i obdarz miłością, bym mogła zaufać Grupie” (1).

5 luty 2019
by Monika Gasienica
(pl)
1 Komentarze

Blog

Na obrazie Henryka Siemiradzkiego z XIX w. widzimy idyllę: spokój, harmonia i piękno (o ile ktoś lubi taką estetykę, oczywiście). Kupidynki, nimfy, drzewa niosące cień i świątynie, te sprawy… A tytuł? O…to trochę zmienia postać rzeczy: Sąd Parysa. Dla niezorientowanych w mitologii klasycznej wyjaśniam, o co chodzi. Było to tak. Na wesele boginki morskiej, Tetydy, i tesalskiego księcia Peleusa zaproszono wszystkich bogów prócz Eris.  Ta jednak przyszła niezaproszona i zemściła się okrutnie: rzuciła na stół złote jabłko mówiąc, że jest ono dla najpiękniejszej.

4 luty 2019
by Dorota Szczepan...
(pl)
1 Komentarze

Na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać przygotowując program rozwojowy?  Dlaczego warto w ogóle inwestować w programy rozwojowe dla pracowników? Jakie korzyści mogą odnieść mali i średni przedsiębiorcy? Zachęcamy do obejrzenia Webinarium EPALE: Jak tworzyć programy rozwojowe odpowiadające na potrzeby pracowników? Podczas webinarium Pan Marcin Kowalski współwłaściciel i prezes zarządu firmy szkoleniowo-doradczej Human Partner Sp. z o.o. odpowiada na te i inne pytania.

Zapraszamy!

O tym, że uczymy się przez całe życie wiadomo nie od dziś. Wybierając drogę swojej edukacji tak naprawdę nie wiemy jak potoczą się nasze losy zawodowe. Częstym zjawiskiem w dzisiejszych czasach jest, że kończymy dany kierunek studiów, a pracujemy zawodowo w zupełnie innej dziedzinie. Wykorzystujemy tylko część swoich kompetencji i musimy stale zdobywać nowe. Zmieniając stanowiska, miejsca pracy, pnąc się po ścieżkach kariery zawodowej również musimy stale uzupełniać swoje kwalifikacje. Czy wiedza finansowa odgrywa tu znaczenie?

25 Styczeń 2019
by Karolina Łąkowska
(pl)
środa 19 Czerwiec 2019 do czwartek 20 Czerwiec 2019, Belgium

ANNUAL CONFERENCE LIFELONG LEARNING PLATFORM

The Lifelong Learning Platform is happy to announce the dates of its next Annual Conference for 19-20 June 2019 in Brussels, Belgium. The debates will turn around the exciting and topical theme of “Learning Democracy, Values and Participation”.

czwartek 16 Maj 2019, Germany

Online Lehren und Lernen in der Erwachsenenbildung

Online auch im Unterricht – längst heißt es im Kursraum nicht mehr „Handys weg!“. Doch in den Weiten der digitalen Tools für den Unterricht gilt es, den Überblick zu behalten und zu wissen, wie und wofür Online Tools in der Erwachsenenbildung sinnvoll eingesetzt werden können.
sobota 10 Sierpień 2019 do niedziela 11 Sierpień 2019, Germany

JURE 2019

In times of constant changes, the future is a moving target - difficult to predict and prepare for. Yet, education is doing just that. At the 18th biennial EARLI Conference and the accompanying 23rd Conference of the Junior Researchers of EARLI, researchers in learning and instruction from all over the world come together to discuss current research findings. In order to think tomorrow’s education and education research, it is crucial to relate new findings to what we already know and elaborate how this will help foster sustainable learning processes and navigating what is yet to come.

piątek 10 Maj 2019 do sobota 7 Wrzesień 2019, Estonia

Täiskasvanute koolitamine ja juhendamine (valmistumine kutseeksamiks) 180 ak t mai-september 2019 Tallinnas

10. mail 2019 alustab Projektiekspert OÜ täiskasvanute koolitamise koolitusega (valmistumine kutseeksamiks) 180 ak t Tallinnas. Koolitusele on oodatud alustavaid koolitajaid ning koolitajaid ja juhendajaid, kes soovivad oma kompetentse täiendada ja/või kes valmistuvadtäiskasvanute koolitaja kutseeksamiks.

Koolitusele on kaasatud kaheksa omaala professionaali, kel on pikaajaline täiskasvanute koolitamise kogemus.

czwartek 23 Maj 2019 do środa 29 Maj 2019, Greece

7 Day Summer Course Transformative Learning through the Use of Art: Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

7 Day Summer Course

Transformative Learning through the Use of Art: 

Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

CRETE, HERAKLION, GREECE 23-29 MAY 2019

CAPSIS ASTORIA HOTEL 4*, HERAKLION CITY CENTER,

(with swimming pool and a view of the Aegean Sea)

THEMATIC FIELDS OF THE TRAINING

  • Lifelong Learning
  • Transformative Learning
  • Pedagogy and Didactics
  • Classical Studies
  • Drama Theatre and Performance Studies
  • Fine Arts 
  • Philosophical Studies

LANGUAGE USED FOR THE TRAINING

English

LBC Canvas is a board to support L&D design process. It is a part of Learning Battle Cards tools family, however it can be used separately.

The board contains areas representing key aspects of L&D project. You can write down or draw activities addressing those aspects. If printed in bigger format it can be used with Learning Battle Cards or PostIt fiches. 

Szanowni Państwo, zapraszamy do lektury najnowszego numeru półrocznika  "EDUKACJA DOROSŁYCH". Jak zostało podkreślone przez Redaktor Naczelną Agnieszkę Stopińską-Pająk we wprowadzeniu, problematyka analizowana w artykułach, jest wielowątkowa jednak skoncentrowana głównie na refleksji andragogicznej nad kondycją współczesnej edukacji dorosłych zarówno w kontekście minionego stulecia, począwszy od odzyskania przez Polskę niepodległości, jak  również w kontekście współczesnych wyzwań i zjawisk społeczno-kulturowych.

Zastanawiasz się, jak urozmaicić szkolenia? A może szukasz inspiracji pogłębiających relacje z uczestnikami Twoich warsztatów? Szkolenie to nie tylko informacje przekazywane w bezpiecznym i profesjonalnym otoczeniu. To przede wszystkim spotkanie osób, które chcą się czegoś od siebie nauczyć. Można inaczej - przełam przyjęte konwencje i poznaj nasze poradniki!

Temat wolontariatu jest równie inspirujący co dyskusyjny. Dla jednych jest to wykonywana bez gratyfikacji aktywność na rzecz innych osób, społeczności, środowiska. Dla innych może być to także sposób na budowanie CV, zbieranie doświadczenia zawodowego czy budowania kapitału kariery. Zachęcam do zapoznania się z ciekawą książką dr Magdaleny Barańskiej z UAM, która opisuje jak młodzi dorośli postrzegają wolontariat w procesie planowania własnych karier zawodowych.

Dla wielu dorosłych miejsce pracy jest jednym z ważniejszych miejsc uczenia się. Zachęcam do zapoznania się z inspirującym webinarium dotyczącym organizowania procesu uczenia się w sytuacjach i środowiskach zawodowych. Warto też zapoznać się z blogiem dotyczącym metodyki LETS. http://lets.consulting/blog/ Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji dotyczących uczenia się w miejscu pracy, organizacji szkoleń, metodyki pracy eduacyjnej z dorosłymi.

Autorzy raportu piszą o nim tak:

"Transformacja kultury organizacyjnej w oparciu o zmiany społeczne, oczekiwania nowych pracowników w zakresie elastyczności czasu i miejsca pracy, nowych ścieżek kariery, spłaszczania struktur zespołów – to wyzwania, z którymi będą mierzyły się działy Human Resources.

Jeśli jeszcze nie wiecie na czym polega metodyka CYNEFIN, to ten webinar jest właśnie dla Was. Dr Marcin Żółtak i Tomasz Jankowski trenerzy i doradcy organizacyjni z wieloletnim doświadczeniem opowiadają o budowaniu środowiska uczenia się w organizacji. W webinarze znjdziecie wiele interesujących i inspirujących myśli dotyczących projektowania szkoleń i ewaluowania ich efetów, szczególnie tych trwałych. Całość dotyczy metodyki LETS.

Brak pasujących wyników