chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Umiejętności podstawowe

Europejska Sieć Umiejętności Podstawowych (European Basic Skills Network, EBSN) zaprasza do udziału w dyskusji online na temat programów szkoleniowych dla dorosłych w ramach Capacity Building Series. Dyskusja rozpocznie się 2 kwietnia 2019 r. o godz. 9:00 (CET) i zakończy się 3 kwietnia 2019 r. o godz.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji poszukuje ekspertów stanowiących wsparcie merytoryczne w projekcie „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”. Głównym zadaniem ekspertów będzie opracowania mappingu funkcjonujących rozwiązań w zakresie podnoszenia umiejętności podstawowych u osób dorosłych, opracowania wskazówek dotyczących sposobu zdiagnozowania potrzeb osób z niskimi umiejętnościami podstawowymi, opiniowania materiałów powstałych w ramach projektu.

We współpracy z UNESCO i Flamandzką Komisją ds. UNESCO w Belgii prof. Maurice de Greef będzie wdrażał nową Katedrę UNESCO ds. Edukacji Dorosłych z ramienia Vrije Universiteit Brussel (VUB). Katedra została ustanowiona w ramach programu UNITWIN/UNESCO Chairs Programme. Mowa inauguracyjna odbędzie się w piątek 28 września w Brukseli. EPALE rozmawiała z profesorem de Greefem o objęciu tego prestiżowego stanowiska.

Już tylko do 23 września 2018 roku można wysłać swoje zgłoszenie na warsztaty w Berlinie na temat umiejętności krytycznego korzystania z mediów, co jest nie do przecenienia w dobie wzrastających radykalnych i populistycznych ruchów politycznych w Europie.

W trakcie warsztatów będzie można znaleźć partnera do realizacji projektów związanych z tematyką wydarzenia w ramach Programu Erasmus+ Edukacja Dorosłych;

Ogłoszone zostało zaproszenie do składania wniosków w konkursie "Support for the deployment of skills assessments in the implementation of “Upskilling Pathways" (VP/2018/008, program EaSI). Celem jest wspieranie wprowadzania indywidualnych ocen umiejętności (w tym umiejętności czytania, pisania, liczenia i posługiwania się technologiami cyfrowymi) dla osób dorosłych o niskich kwalifikacjach.

Zapraszamy organizacje edukacji dorosłych do składania wniosków o dofinansowanie projektów partnerstw strategicznych.

Projektów skupionych na nawiązywaniu współpracy europejskiej i wymiany dobrych praktyk, albo dotyczących opracowywania innowacyjnych produktów.

Termin mija już 21 marca 2018 o godzinie 12:00:00 czasu brukselskiego.

Zapraszamy na dwa spotkania informacyjne dla przedstawicieli organizacji zajmujących się niezawodową edukacją osób dorosłych, zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie z programu Erasmus+ Edukacja dorosłych w roku 2018.

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ w Polsce zaprasza na międzynarodowe seminarium kontaktowe „Inclusion within KA2” organizowane 7-10 listopada 2017 r. w Warszawie. Jest to wydarzenie, którego celem jest umożliwienie uczestnikom znalezienia partnerów do realizacji Parnterstw strategicznych w ramach akcji 2 programu Erasmus+ w sektorach edukacji dorosłych, szkolnictwa wyższego, kształcenia i szkolenia zawodowego oraz edukacji szkolnej.

Trener w swojej pracy napotyka wielokrotnie problemy natury etycznej. Warto pamiętać, że problemy etyczne to nie tylko domena samego prowadzenia zajęć, czyli kontaktu z grupą szkoleniową, ale też prowadzenia działań diagnostycznych. Poniżej kilka najczęściej się pojawiających sytuacji dopadających trenera, kiedy bawi się w badacza. Niezależnie czy to badacz na etapie analizy potrzeb czy ewaluacji projektów. 

31 Marzec 2019
by Rafał Żak
(pl)
1 Komentarze

Absolwentka edukacji dorosłych, Andrea Kutlikova, niezadowolona z przestrzegania praw mniejszości w jej rodzinnej Słowacji, wraz z krewnymi założyła własną organizację pozarządową ds. edukacji obywatelskiej, Kalab. Dwa lata później, jako społeczna przestrzeń edukacyjna w Bratysławie, Kalab jest podziwiana za swoją pracę.

29 Marzec 2019
by Markus Palmén
(en)

Identyfikacja i analiza potrzeb szkoleniowych może być osobną specjalistyczną usługą doradczą. Wtedy zadaniem trenera jest dokonanie analizy, a później sformułowanie raportu. Nie musi być wykonawcą później zaplanowanych działań rozwojowych, jego usługa kończy się na diagnozie (i za to wystawia fakturę). W części przypadków jednak, będąc w roli trenera prowadzimy tak zwaną „małą analizę potrzeb”. Mówimy tutaj o sytuacji, w której Klient nie jest skłonny płacić dodatkowo za działania diagnostyczne, związane z poznaniem potrzeb uczestników lub tym działaniem zajmuje się wewnętrzny dział HR. Trener otrzymuje zlecenie przygotowania konkretnego szkolenia lub cyklu szkoleń w z góry określonym zakresie. W takiej sytuacji prowadzimy jedynie niezbędne działania pozwalające nam rzetelnie wykonać zlecenie i dobrze przygotować się do zajęć.

29 Marzec 2019
by Rafał Żak
(pl)
3 Komentarze

O tym, że uczymy się przez całe życie wiadomo nie od dziś. Wybierając drogę swojej edukacji tak naprawdę nie wiemy jak potoczą się nasze losy zawodowe. Częstym zjawiskiem w dzisiejszych czasach jest, że kończymy dany kierunek studiów, a pracujemy zawodowo w zupełnie innej dziedzinie. Wykorzystujemy tylko część swoich kompetencji i musimy stale zdobywać nowe. Zmieniając stanowiska, miejsca pracy, pnąc się po ścieżkach kariery zawodowej również musimy stale uzupełniać swoje kwalifikacje. Czy wiedza finansowa odgrywa tu znaczenie?

25 Styczeń 2019
by Karolina Łąkowska
(pl)

Od pierwszych lat swojego życia, aż do osiągnięcia dorosłości młodzi ludzie przygotowywani są do stawiania czoła zagrożeniom, problemom i pułapkom jakie niesie za sobą życie dorosłego człowieka. Pierwsze lata szkoły mijają na przekazywaniu uczniom ogólnej wiedzy z najważniejszych dziedzin nauki. W szkole średniej młodzież  koncentruje się na nauce tych przedmiotów, z których wynik na maturze da im przepustkę na studia jako, że w teorii ukończone studia mają zagwarantować im dobrą pracę i stabilną sytuację finansową.

Z fotografiami jest trochę tak jak z książkami. Jeśli pozbawi się je przestrzeni i ekspozycji i zamknie w jakichś pudłach czy pawlaczach albo, co gorsza, wyniesie do piwnicy, zaczynają chorować i popadając w zapomnienie, gasnąć. Ich rolą jest nie tylko utrwalanie słów i obrazów, ale też podtrzymywanie ludzkiej pamięci [1].

6 Styczeń 2019
by Łukasz Kansy
(pl)
16 Komentarze
czwartek 25 Kwiecień 2019 do piątek 26 Kwiecień 2019, Turkey

Digital Citizenship Awareness Workshop

Digital Citizenship Awareness Workshop will be organized by the Ministry of Education General Directorate of Lifelong Learning.  The aim of the workshop is to inform and provide awareness for the importance of the media and information literacy in digital citizenship. Also, some activities will be doing to provide awareness about the relationship between digital citizenship and vocational development. The target audience includes adults educators who are active or not active about the skills of digital citizenship.

piątek 19 Kwiecień 2019, Turkey

Seminars for Internet Week

eminars for internet week will be organized by Distance Education Application and Research Center and Computer Education and Instructional Technology Department of Gazi University. The following four areas will be covered in the event: • cyber security, • blockchain technology, • web programming from past to present, • development of the internet and computer networks
sobota 10 Sierpień 2019 do piątek 16 Sierpień 2019, Germany

EARLI 2019

The European Association for Research on Learning and Instruction (EARLI) is an international networking organisation for junior and senior researchers in education. Representing over 2000 members in more than 60 countries, EARLI is the biggest educational association in Europe

sobota 10 Sierpień 2019 do niedziela 11 Sierpień 2019, Germany

JURE 2019

In times of constant changes, the future is a moving target - difficult to predict and prepare for. Yet, education is doing just that. At the 18th biennial EARLI Conference and the accompanying 23rd Conference of the Junior Researchers of EARLI, researchers in learning and instruction from all over the world come together to discuss current research findings. In order to think tomorrow’s education and education research, it is crucial to relate new findings to what we already know and elaborate how this will help foster sustainable learning processes and navigating what is yet to come.

czwartek 23 Maj 2019, Belgium

« Numérisation des services publics : quelle prise en compte des publics peu qualifiés et illettrés ? »

Lire et Ecrire Communauté Française organise le 23 mai 2019 à Bruxelles, un séminaire où sera abordée la question urgente de l’effet des nouvelles technologies sur la société et plus particulièrement sur les publics peu ou pas lettrés. 

czwartek 25 Kwiecień 2019, Slovakia

Sú základné zručnosti témou pre Slovensko? Konferencia projektu BLUESS

Konferencia zameraná na tému podpory rozvoja základných zručností:
- O akých zručnostiach vlastne hovoríme a kto sa nimi má zaoberať?
- Potrebuje Slovensko riešiť otázku čitateľskej gramotnosti?
- Aké prístupy je vhodné používať pri rozvoji základných zručností u nízkokvalifikovaných osôb?
- Aké prístupy sa využívajú v EÚ?

Konferencia je otváracím podujatím projektu BLUESS - Plán rozvoja základných zručností v SR, ktorý podporila Európska komisia v rámci programu EaSI (Program pre zamestnanie a inovácie).​

poniedziałek 23 Wrzesień 2019 do piątek 27 Wrzesień 2019, Belgium

EAEA YST 2019

EAEA develops in-service trainings and organises study-visits in order to increase adult education professionals’ knowledge about the European Union, to deepen understanding of the European education and training policies and to allow the exchange of experiences and good practice among participants.

czwartek 23 Maj 2019 do środa 29 Maj 2019, Greece

7 Day Summer Course Transformative Learning through the Use of Art: Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

7 Day Summer Course

Transformative Learning through the Use of Art: 

Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

CRETE, HERAKLION, GREECE 23-29 MAY 2019

CAPSIS ASTORIA HOTEL 4*, HERAKLION CITY CENTER,

(with swimming pool and a view of the Aegean Sea)

THEMATIC FIELDS OF THE TRAINING

  • Lifelong Learning
  • Transformative Learning
  • Pedagogy and Didactics
  • Classical Studies
  • Drama Theatre and Performance Studies
  • Fine Arts 
  • Philosophical Studies

LANGUAGE USED FOR THE TRAINING

English

"Budowanie kompetencji zdrowotnych jest nową koncepcją promocji zdrowia, która zakłada, że jednostka będzie posiadała umiejętność sprawowania wielopłaszczyznowej kontroli zdrowotnej. Sam termin health literacy oznacza stopień w jakim jednostka potrafi pozyskiwać, przetwarzać i wykorzystywać zdobywane informacje w celu podejmowania decyzji sprzyjających zdrowiu. Wyróżnia się trzy poziomy health literacy: funkcjonalny (podstawowy), interaktywny i krytyczny, które determinują stan zdrowia jednostki. Niski poziom health literacy, szczególnie częsty wśród osób starszych jest ujemnie skorelowany z podejmowanymi zachowaniami zdrowotnymi oraz stanem zdrowia. Celem pracy było ukazanie związku pomiędzy poziomem kompetencji zdrowotnych osób starszych a procesem samozarządzania w chorobach przewlekłych."
Publikacja prezentuje, w jaki sposób program Erasmus+ Edukacja dorosłych wspiera niezawodową edukację osób dorosłych w Polsce. Autorzy poszczególnych rozdziałów opisją jej różnorodność, treści, formy, podkreślając, w jaki sposób współpraca z zagranicznymi partnerami wpływa na rozwój różnych typów organizacji i instytucji oraz na ich ofertę edukacyjną dla osób dorosłych.

Materiał jest podsumowaniem badania przeprowadzonego w ramach modułu Bilasu Kapitału Ludzkiego. Raport ma charakter systematycznej prezentacji wynikow badań, które zostały przeprowadzone w roku 2013 i objęły studentów studiow licencjackich i magisterskich i dotyczyły rozwijanych kompetencji w trakcie edukacji formalnej.

Jednocześnie Autorzy materiału zaprezentwoali wieloaspektowy obraz sytuacji na polskim rynku pracy oraz kompetyencji neizbędnych do funkcjonowania na tym rynku.

Raport koncentruje się na polityce i działaniach zapewniających odpowiednie warunki i możliwości podjęcia nauki przez osoby dorosłe, tak aby dostosować ich kwalifikacje do zmieniających się oczekiwań rynku pracy. Jednym z ciekawych wniosków raportu jest to, ze bariery edukacyjne uniemożliwiające uczenie się są często związane z ograniczeniami czasowymi powstającymi z powodów rodzinnych, ale także wynikają z niemożności spełnienia wymagań wstępnych, tj. kwalifikacji do udziału w danej formie szkolenia. Sytuacja w Polsce była także przedmiotem badania.

 

 

Raport jest analitycznym spojrzeniem na tendencje w edukacji i polityce językowej w Europie, jednocześnie wskazuje na wpływ omówionej sytuacji na rozwiązania przyjęte w Polsce. W raporcie podjęte zostały bardzo aktualne tematy jak wielojęzyczność, migracja oraz założenia stworzenia środowiska przyjaznego nauczaniu i uczeniu się języków obcych.
Brak pasujących wyników