chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Materiał

Publikacja „Study Circle. Szwedzka metoda edukacji dorosłych”

Zamieszczone przez Anna Pokrzywnicka

Publikacja prezentująca metodę edukacji dorosłych study circle. Polega ona na uczeniu się w małych grupach. Często określa się je mianem grup samouczących się. To co wyróżnia study circle, to założenie, że proces uczenia się nie jest hierarchiczny, ale demokratyczny. Opiera się na wkładzie każdego z członków grupy, bo każdy coś wie, każdy dysponuje jakąś wiedzą, doświadczeniem i może podzielić się tym z innymi. Metoda jest bardzo rozpowszechniona w Szwecji, gdzie działa około 300 tys. grup typu study circle, w których uczy się około 2 mln osób.

Publikacja jest rezultatem projektu „Study Circle – szwedzkie koło zamachowe”, realizowanego w latach 2013-1014, którego liderem było Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. W skład grupy partnerskiej wchodziły również: Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju, Stowarzyszenie DAR SERCA,szwedzka organizacja Studieforbundet Vuxenskolan oraz Ośrodek Badań Społecznych SONDA. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autor(autorzy) materiału: 
Agnieszka Kłujszo, Sonia Lenarczyk, Piotr Masłowski, Emil Nagalewski, Ewa Zielińska-Chmielewska, Ewa Zimny
Język dokumentu
Typ zasobów: 
Otwarte zasoby edukacyjne
Kraj: