chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Materiał

„Polski uniwersytet ludowy jako Szkoła dla Życia (1989–2014) – ćwierćwiecze rozczarowań i nadziei”, zamieszczonego w: Edukacji Dorosłych 2015, nr 1 na s.171-181.

Zamieszczone przez Maria Idźkowska

Zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem Dr Tomasza Maliszewskiego z Instytutu Pedagogiki - Wydziału Edukacyjno-Filozoficznego Akademii Pomorskiej w Słupsku pt. „Polski uniwersytet ludowy jako Szkoła dla Życia (1989–2014) – ćwierćwiecze rozczarowań i nadziei”, zamieszczonego w: Edukacji Dorosłych 2015, nr 1 na s.171-181. Artykuł skierowany został do środowiska pedagogicznego z obszaru edukacji dorosłych, a także do osób zainteresowanych tą problematyką oraz do środowisk naukowych, badających to zagadnienie. Przedstawiono w nim dzieje uniwersytetów ludowych na ziemiach polskich w okresie III Rzeczypospolitej. Autor tej skondensowanej i ciekawej zarazem pracy prezentuje sposoby myślenia o miejscu instytucji nieformalnej edukacji dorosłych w środowiskach lokalnych poza dużymi aglomeracjami, szczególnie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, jak również wprowadzania w życie modelu edukacyjnego opartego o założenia „Szkoły dla Życia” M.F.S. Grundtviga i jego zagranicznych, a także polskich spadkobierców. Autor ukazał sytuację tych instytucji z różnych stron – słabych i mocnych, zaznaczając, że cyt.: „Pojawiają się bowiem co pewien czas również nowe inicjatywy, próbujące odpowiedzieć na pytanie o społeczną przydatność w czasach współczesnych koncepcji pracy oświatowej opartej o tra­dycje uniwersytetów ludowych. To one będą zapewne stanowiły o przyszłości idei Szkoły dla Życia w naszym kraju w nadchodzącej przyszłości. Jednym ze spektakularnych przykładów tego typu działań stało się uruchomienie w roku 2002 Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego we wsi Teremiski w Puszczy Białowieskiej (strona domowa – http://teremiski.edu.p).” Wskazane zostały te słabsze ogniwa, jak np. ciągłe poszukiwanie przez te uniwersytety optymalnej formuły w istniejących rea­liach organizacyjno-prawnych czy też podejmowane próby wzmocnienia integracji polskiego środowiska uniwersytetów ludowych, co nie do końca zostało w pełni zrealizowane oraz mocniejsze, jak rosnące zainteresowanie tą formą aktywizacji środowiska lokalnego. Warto więc zapoznać się z tą pracą, która zawiera ciekawe spojrzenie na tę kwestię, jak i bogatą bibliografię ze wskazaniem przydatnych źródeł badawczych.

źródło:

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-6353f409...

Maria Idźkowska - Ambasadorka EPALE

Autor(autorzy) materiału: 
Dr Tomasz Maliszewski Instytut Pedagogiki Wydział Edukacyjno-Filozoficzny
ISBN: 
ISSN 1230-929 X
Data publikacji:
czwartek, 19 Październik, 2017
Język dokumentu
Typ zasobów: 
Artykuły
Kraj: