chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Materiał

Ścieżka IV Wsparcie osoby uczącej się - relacja i prezentacje

Zamieszczone przez Wojciech Zawadzki

/epale/de/file/planszasciezka4jpgplansza_sciezka_4.jpg

 

W ramach ścieżki IV „Wsparcie osoby uczącej się” w trakcie II Forum Edukacji Dorosłych zaplanowano cztery sesje. Tematem pierwszego panelu dyskusyjnego „Jak wspierać dorosłych w uczeniu się – doświadczenia realizatorów projektów w programie Erasmus+ Edukacja dorosłych”, były dotychczasowe doświadczenia związane z realizacją projektów partnerskich niezawodowej edukacji osób dorosłych.

W jego trakcie przedstawiono osiągnięcia działalności Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w edukacji dorosłych, podkreślając aktualność metod przygotowania ludzi dorosłych do aktywnego udziału w życiu społecznym zapoczątkowane przez Mikołaja Grundtviga. Najważniejszym wyzwaniem określono przejście na tzw. dualny system nauczania dorosłych (learning by doing), polegający na skupieniu się w edukacji dorosłych na praktyce, zamiast teorii. Mówiono także o znaczeniu wdrażania nowych technologii (radio internetowe – komputer – aplikacje) do pracy z osobami niepełnosprawnymi, wykorzystując komunikację alternatywną pomocną np. osobom z wadami mowy. Przedstawiono m.in. zastosowanie neurobiologii mózgu i przydatność sztuki opowieści jako techniki przydatnej w edukacji dorosłych – tzw. applied storytelling. Podkreślono wagę tworzenia zajęć w ramach instytucji kultury np. bibliotek dla tych osób dorosłych, które są nieaktywne na rynku pracy. Pokazano efekty programu prowadzonego przez WBP w Krakowie i TPNK pt. „Szkoła @ktywnego Seniora”, gdzie młodzi bibliotekarze przygotowywali seniorów m.in. do Międzynarodowych Olimpiad Komputerowych i zagranicznych rówieśniczych spotkań, przy okazji prowadząc nieformalną edukację kulturową, poprzez wzajemne poznanie kultury, sztuki i zwyczajów innych państw. Szkolenia językowe są kontynuowane przez obcokrajowców. Wypowiedzi panelistów opierały się na efektach z realizacji projektów szczegółowo opisanych w świeżo wydanej publikacji „Oblicza niezawodowej edukacji dorosłych w programie Erasmus+. Korzyści z realizacji projektów”.

Panel podsumował Stanisław Drzażdżewski Radca Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej, który wskazał na nieustanny rozwój edukacji dorosłych i podkreślił przydatność prowadzenia przez różne podmioty i organizacje edukacyjnych projektów współpracy międzynarodowej.

Podczas kolejnej sesji w ścieżce IV – „Doradztwo edukacyjne i zawodowe dla uczących się dorosłych” została wygłoszona prezentacja dr hab. Małgorzaty Rosalskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która przedstawiała najważniejsze kwestie związane z doradztwem zawodowym dla osób dorosłych, w tym różnice pomiędzy tym typem doradztwa, a doradztwem osobom młodym np. studentom. Rozpatrywano wyzwania stojące przed doradcami zawodowymi, pułapki w definiowaniu kariery zawodowej oraz istotę potrzeby nieustannej edukacji.

Dawid Wójcicki z Krajowego Centrum Europass przedstawił sposób budowania portfolio dla przyszłego pracodawcy, zalety tworzenia CV zgodnego z wytycznymi Europass oraz sposoby certyfikacji znajomości języków obcych.

Następnie odbył się inspirujący panel dyskusyjny „Co nam daje kultura? Edukacyjny potencjał działań kulturowych”, w ramach którego wystąpili przedstawiciele z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Kultury ZAMEK z Poznania, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Teatru Rampa w Warszawie. Paneliści opowiedzieli o znaczeniu kultury w edukacji dorosłych oraz dopasowaniu oferty instytucji kultury do potrzeb osób dorosłych, a także o szeroko rozumianej edukacji kulturowej, jak np. organizowaniu specjalnych wystaw poświęconych danej postaci historycznej w rocznicę jej urodzin, spotkaniom organizowanym w teatrze, na którym publiczność ma kontakt z aktorami z teatru, uczestnictwie w warsztatach teatralnych i muzycznych z muzykami, którzy prezentują i uczą w ich trakcie formy improwizacji oraz przedstawiają analizę danego wybranego utworu muzyki klasycznej. Wskazano wartościowe przykłady realizowanych działań lokalnych wychodzące do dorosłych odbiorców kultury i służące budowaniu społeczności lokalnej.

Ostatnia sesja w ramach ścieżki IV poświęcona była przykładom dobrych praktyk w edukacji osób starszych z obszaru technologii informacyjnych i komunikacyjnych. W dwóch wystąpieniach Jolanty Wołągiewicz oraz dr Marii Jedlińskiej, ambasadorek EPALE, pokazano w sposób atrakcyjny i praktyczny zrealizowane działania skierowane do seniorów, ich przebieg i trwałe rezultaty.

Poniżej prezentacje do pobrania.

Zobacz także: