chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Materiał

Ścieżka I - Uczenie się w miejscu pracy - relacja i prezentacje

Zamieszczone przez Jakub Kozłowski

/epale/pl/file/planszasciezka1jpg-0plansza_sciezka_1.jpg

 

Pierwszą ścieżkę II Forum Edukacji Dorosłych zatytułowaną "Uczenie się w miejscu pracy" rozpoczął energetycznym wystąpieniem prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, Piotr Piasecki. Tematem jego prezentacji była Rola pracodawcy w podnoszeniu kompetencji pracowników. W ciągu godziny zebrani słuchacze mogli dowiedzieć się czym jest kapitał ludzki, jak nim odpowiednio zarządzać (kupić? pozyskać? a może wykształcić?) oraz jakie kompetencje pracowników są pożądane w dzisiejszym świecie. Oprócz dużej dawki informacji z zakresu nowoczesnego zarządzania i HR uczestnicy sesji dowiedzieli się również na ile firma Pixar wyceniła swojego statystycznego pracownika, czym jest talentomania oraz kim jest pracownik wiedzy.

 

Drugie wystąpienie w ramach I ścieżki pt.: Jak mądrze zarządzać talentami, aby pobudzić zaangażowanie a nie bunt pracowników? odbyło się w formie panelu dyskusyjnego, który poprowadziła Sabina Siwy (redaktor naczelna magazynu „Personel Plus”). Jej gośćmi były trzy prelegentki: Renata Wrona (m. in. trener rozwoju osobistego, ambasadorka EPALE), Anna Sarnacka-Smith (konsultant HR, ambasadorka EPALE) oraz Małgorzata Sidor-Rządkowska (trener, adiunkt na Wydziale Zarządzania PW). Dyskusja rozpoczęła się od próby zdefiniowania pojęcia talentu. Wszystkie prelegentki przyznały, że każdy z nas posiada jakieś kwalifikacje i umiejętności, jednak to rolą pracodawcy jest ich odpowiednie zidentyfikowanie i wykorzystanie z największym pożytkiem dla firmy. W trakcie żywej dyskusji, w której głos zabierały również osoby z widowni, poruszono takie kwestie jak programy zarządzania talentami, coraz częstszą rotację pracowników oraz kwestię samodoskonalenia. Na tej sesji uczestnicy dowiedzieli się, że osoby obecnie wchodzące na rynek pracy mogą nawet 30 razy zmienić pracodawcę w czasie swojej aktywności zawpodowej, a 40% z nas chciałoby zastąpić swojego szefa na jego stanowisku.

 

Trzecia część ścieżki Uczenie się w miejscu pracy również została poprowadzona również w formule panelu dyskusyjnego. W roli moderatora wcieliła się tym razem Karolina Wesołowska (PARP), która zaprosiła trzech prelegentów do dyskusji: Małgorzatę Kuś-Konieczną (PARP), pana Szymona Kurka (PARP) oraz Henryka Pietraszkiewicza (program Early Warning Europe). Tematem rozmowy był Mentoring jako metoda uczenia się w miejscu pracy na przykładzie projektu Early Warning Europe realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas tej sesji przedstawiono idee projektu i metody jego wdrożenia. Pomoc doświadczonych ekspertów zewnętrznych z poszczególnych branż firmom, które przeżywają kryzys jest bardzo ciekawą inicjatywą o którą mogą aplikować firmy MŚP.

 

Ostatnią odsłoną pierwszej ścieżki II Forum Edukacji Dorosłych była prezentacja Beaty Ciężkiej (ewaluatorka, ambasadorka EPALE) pt.: Ewaluacja codzienności – ewaluacyjna codzienność. Jak sam tytuł wskazuje tematem przewodnim był proces ewaluacji naszej pracy. Podczas bardzo otwartej dyskusji z publicznością pani Ciężka starała się trochę „odczarować” to pojęcie. Poruszono kwestie najczęstszych błędów popełnianych podczas ewaluacji, a także sam cel jej stosowania. W sytuacji kiedy nie przykładamy żadnej wagi do samego procesu, nie oczekujmy, że uzyskamy wartościowe wynik z niego. Ostatnie wystąpienie podczas forum zakończone zostało pozytywną myślą, że ewaluacja to nie kara tylko motywacja do rozwoju!   

Poniżej prezentacje do pobrania.

Zobacz także:

Autor(autorzy) materiału: 
Piotr Piasecki
Beata Ciężka
Data publikacji:
wtorek, 21 Listopad, 2017
Język dokumentu
Typ zasobów: 
Studia i sprawozdania