chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Strona główna

Najnowsze treści

Dorośli, a tym bardziej seniorzy, mają problemy z nowoczesnymi technologiami i urządzeniami. Każdy nowy sprzęt (telefon, tablet, komputer, a nawet pralka) wymaga nauki obsługi. Kolejnym modelom przybywa różnorodnych funkcji, co na początku zazwyczaj sprawia trudności w ich używaniu. Żyjemy w czasach, w których nie da się nauczyć czegoś raz na zawsze. Uczyć się trzeba cały czas.

17 Listopad 2017
by Ewa Maria Grzesiak
(pl)
2 Komentarze
Projekt wychodził naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom ludzi starszych. Problem cyfrowego świata jako bariery zwiększającej międzypokoleniową odległość, wymagający pilnego rozwiązania, został dostrzeżony na poziomie organizacji partnerskich. W projekcie wzięli udział słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z partnerskich organizacji z Czech, Polski, Portugalii, Słowacji i Turcji. Główna grupa docelowa  składała się  z seniorów w wieku 50-80 lat z twórczym  spojrzeniem na rzeczywistość, zainteresowanych  aktywnym  udziałem  w realizacji projektu. W każdej organizacji była to 20-osobowa grupa osób starszych (razem 100 osób). Zaangażowana kadra to kolejna grupa uczestników (ok. 40 osób). Działania projektowe koncentrowały się na wdrażaniu własnych programów w nauczaniu dorosłych w ramach tzw. „klas  ćwiczeń”, w których realizowano, różne od  tradycyjnych schematów lekcyjnych, nowatorskie modele zajęć edukacyjnych. Wymienione działania były przedmiotem konfrontacji, dyskusji, polemik, analiz i konferencji, które w rezultacie przełożyły się na wypracowanie nowych form i sposobów przekazywania wiedzy. Wypracowane wnioski i metody wdrażane w organizacjach partnerskich miały charakter innowacyjny dla całego projektu.
15 Listopad 2017
by Stefan CIĘŻKOWSKI
(pl)
1 Komentarze

Prognozy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przewidują, że do 2030 r. odsetek ludności Europy powyżej 65 roku życia wyniesie 23,8 proc. Dodać należy, że jest to dwukrotnie więcej niż w 1990 r. Współcześnie do państw z najwyższym współczynnikiem starości, czyli udziałem ludności w wieku 65 i więcej  w ogólnej populacji należą Włochy, Niemcy, Grecja. Chociaż w Polsce osoby w starszym wieku (65+) stanowią ponad 15 proc. ogólnej populacji - podczas gdy średnia dla całej UE wynosi prawie 19 proc.

14 Listopad 2017
by Wiesława Walkowska
(pl)

W raporcie przygotwanym przez Komisję Europejską zawarto dwadzieścia osiem sprawozdań dotyczących poszczególnych państw. Oparto się na najnowszych dowodach ilościowych i jakościowych, aby przedstawić i ocenić najistotniejsze środki polityki przedsięwzięte niedawno i realizowane obecnie w poszczególnych państwach członkowskich UE, ze szczególnym uwzględnieniem zmian od połowy 2016 r.

Krzysztof Puchalski pisząc o kondycji edukacji zdrowotnej, zwraca uwagę, że „chociaż w aspekcie teoretycznym jest wszechstronnie rozwiniętą dziedziną, to w polskim systemie ochrony zdrowia dominuje raczej jednostronna praktyka oparta na paradygmacie biomedycznym. Odwołuje się ona bardziej do teorii funkcjonowania organizmu i leczenia chorób niż rozumienia ludzi oraz kształtowania ich działań”. [1] Puchalski wskazuje ważny kierunek działań w obszarze edukacji zdrowotnej. Postuluje, by zamiast pytać, czy adresat działań „wie”, poznać, w jaki sposób myśli i jak się z nim komunikować, by chciał korzystać z nowych informacji. [2] Edukacja zdrowotna niewątpliwie stanowi ważny element ogólnego wykształcenia człowieka, pomagający odpowiedzieć na pytanie: jak (zdrowo) żyć? Kampanie dedykowane poprawie zdrowia i życia społeczeństwa mogą pomóc w znalezieniu na nie odpowiedzi. Kontynuując rozważania Puchalskiego, warto zatem pójść o krok dalej i zastanowić się, jak powinny być realizowane kampanie prozdrowotne, by spełniały założony cel.
13 Listopad 2017
by Nina Woderska
(pl)
1 Komentarze

W skrócie

30 lat programu Erasmus+

Główne wątki dyskusji

15 Listopad 2017
by:Zsolt Vincze
(en)
77 Komentarze
03 Listopad 2017
by:Zsolt Vincze
(en)
62 Komentarze
24 Październik 2017
by:Anete Rätsep
(en)
40 Komentarze
24 Październik 2017
by:Anete Rätsep
(et)
22 Komentarze
27 Październik 2017
by:Marica Vukomanovic
(en)
16 Komentarze