chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Serwis informacyjny

Seminarium EPALE: Trenerskie inspiracje. Uczymy siebie, by uczyć innych

28/03/2019
Język: PL

EPALE zaprasza do świata trenerskich inspiracji, gdzie praktyka spotyka się z nauką. Zaplanowaliśmy dla Was panele, warsztaty i dyskusje, podczas których porozmawiamy między innymi o tym:

  • W jaki sposób trenerzy doskonalą swoje kompetencje?
  • Jak zbudować własną strategię rozwoju w świecie digital?
  • Jak mierzyć i wzbudzać kreatywność?
  • Na czym polega specyfika uczenia (się) dorosłych?

16 kwietnia 2019 r. (wtorek), godz. 10.00

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, al. Jerozolimskie 142 A, Warszawa (budynek West Station)

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE.

Zarejestruj się na EPALE i zapisz na seminarium

Zapisy wyłącznie drogą elektroniczną. Aby zgłosić chęć uczestnictwa i zarejestrować się na seminarium, konieczne jest wypełnienie i wysłanie formularza rejestracyjnego.

Termin zgłoszeń upływa 12 kwietnia 2019 r. Liczba miejsc ograniczona.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktywnego konta lub rejestracja na Platformie EPALE.

  


Spotkanie odbywa się pod patronatem Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego.

  

/epale/pl/file/logopng-157logo.png

  

www.ata.edu.pl

  

  


W PROGRAMIE


  • Strategia trenera na wyzwania świata coraz bardziej cyfrowego

Świat cyfrowy to nie tylko ocean możliwości dla osób uczących, lecz także wyzwanie: nowe oczekiwania klientów, uczestników szkoleń i działania konkurencji. Niektórzy próbują to wypierać, inni podejmują przypadkowe działania, a jeszcze inni mają swój pomysł i strategię. Jednym technologia i wywołana przez nią rewolucja w uczeniu spędza sen z powiek, innym stwarzają nowe możliwości. Zapraszam na warsztat budowania własnej strategii rozwoju w świecie digital. Sięgniemy do narzędzi, które znacząco przyspieszą twoje myślenie i ukierunkują je na budowanie wartości kluczowych w nowoczesnej edukacji. Wykorzystamy karty i mapy Learning Battle Cards – narzędzia, które są wykorzystywane przez profesjonalistów L&D na wszystkich kontynentach. Sięgniemy do koncepcji Inbound Learning zorientowanej na angażowanie. Nie zbudujesz swojej strategii w godzinę, ale zrobisz pierwszy krok – i to w bardzo przyspieszonym tempie – czerpiąc inspiracje od innych uczestników szkolenia. Jeśli dobrze zaczniesz, to później będzie z górki!

PROWADZĄCY: Sławomir Łais - prezes zarządu OSI CompuTrain, wynalazca Learning Battle Cards, autor książki „Projektowanie efektywnych szkoleń”. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się zawodowo uczeniem osób dorosłych i stosowaniem technologii informatycznych. Projektant rozwiązań technologicznych, e-learning oraz blended learning z wykorzystaniem różnych podejść do uczenia, m.in. gryfikacji, social learning, personal learning environment. Przewodniczący Komisji ds. E-learningu działającej przy Polskiej Izbie Firm Szkoleniowych. Współzałożyciel XY Learning Team. Współautor „Białej Księgi Usług Rozwojowych”. Autor bloga praktykatrenera.pl. Obserwator i entuzjasta zmian cywilizacyjnych. Poszukiwacz koncepcji i podejść dotyczących rozwoju człowieka i nadążających za zmianami świata oraz potrzebami nowych pokoleń.


  • Trener - "drogowskaz" czy przewodnik po uczeniu się? (panel dyskusyjny)

Ja się uczą trenerki i trenerzy? Gdzie szukają inspiracji? A może „szewc bez butów chodzi”?

Rozmowa Darii Sowińskiej-Milewskiej z trenerkami i trenerami na temat rozwoju osobistego, podejmowanych aktywności, sposobów i miejsc, gdzie mogą doskonalić swoje kompetencje.

MODERATORKA: Daria Sowińska-Milewska - certyfikowana trenerka, menedżerka projektów związana z sektorem pozarządowym, a szczególnie ze Stowarzyszeniem Trenerów Organizacji Pozarządowych i Fundacją Pro Cultura.

UCZESTNICY:

Jacek Jakubowski – psycholog, trener, coach, superwizor, współwłaściciel Grupy TROP, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, przewodniczący Rady Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prowadzi projekty rozwoju kultury organizacyjnej w korporacjach, małych i średnich firmach, jest konsultantem wielu organizacji pozarządowych, specjalizuje się we wsparciu firm rodzinnych. Jest uznanym ekspertem w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Założył Ogólnopolską Społeczną Koalicję na rzecz Współpracy Opartej na Empatii. Jest autorem koncepcji pierwszej w Polsce Szkoły Trenerów oraz cykli szkoleniowych dla wielu firm. Doświadczony mentor i coach pracujący z najwyższą kadrą menedżerską. Zajmuje się m.in. budowaniem i realizacją Strategii Rozwoju Społecznego, szkoleniami z zakresu zarządzania zmianą, aktywizacji, budowania współpracy w strukturach sieciowych, rozwijania umiejętności psychospołecznych, wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Konstruował programy przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji środowiska lokalnego, zmian w systemie edukacji, profilaktyki uzależnień.

Barbara Uniwersał – trenerka, doradczyni, coach od wielu lat związana z obszarem edukacji. Pracuję głównie z nauczycielami oraz dyrektorami szkół i przedszkoli. Od początku pracy trenerskiej związana z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach której ukształtowała swoje spojrzenie na edukację. Przeprowadziła około 5000 godzin szkoleniowych w obszarze dydaktyki, wychowania, rozwoju. Realizowała projekty zarówno w ramach inicjatyw unijnych (ewaluacja, przywództwo, kompetencje kluczowe), jak i dopasowane do potrzeb szkół i przedszkoli. Wielką satysfakcję daje jej tworzenie programów szkoleniowych w ramach pracy w zespołach projektowych.

Małgorzata Winiarek-Kołucka – trenerka warsztatu edukacyjnego, superwizorka metody dramy, coach. Z wykształcenia psycholożka; ukończyła także XXVI Edycję Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Od kilkunastu lat prowadzi szkolenia i warsztaty edukacyjne i rozwojowe. Dotychczas przeprowadziła ponad 5200 godzin zajęć grupowych oraz ponad 120 procesów tutoringowych i coachingowych. Regularnie wspiera jednostki i grupy w rozwoju. Autorka i redaktorka artykułów o metodzie dramy stosowanej i procesach edukacyjnych. Redaktorka merytoryczną publikacji „Drama wzmacnia. Metoda dramy w edukacji antydyskryminacyjnej”. Prelegentka na konferencjach i webinariach dotyczących dramy. Od 2012 r. współzarządza Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Pasjonuje ją różnorodność świata i możliwość zarządzania nią.

oraz Ambasadorzy EPALE: Radek Czahajda i Sławomir Łais


  • Stachanowcy kreatywności. Czy da się dokręcić śrubę?

Jak mierzyć kreatywność? Jakie czynniki wpływają na nią pozytywnie, a jakie negatywnie? Co robić, żeby zwiększyć kreatywność swojego zespołu? Na te pytania próbowały znaleźć odpowiedź tysiące naukowców. W trakcie panelu "Stachanowcy kreatywności" zostaną omówione ich najważniejsze odkrycia. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak przełożyć je na pracę trenera. Oprócz rzetelnej wiedzy dostaniesz wiele inspiracji do wzbudzania kreatywności u swoich trainee i prowadzenia sesji kreatywnych. Jest tylko jeden warunek, żeby to się nam udało: przygotuj się, by dzielić się swoim doświadczeniem i refleksjami!

PROWADZĄCY: Radek Czahajda - trener, naukowiec, aktywista. Koordynator europejskiej społeczności Trainers' Forum, współfundator inkubatora innowacji społecznych Impossible. Przeprowadził ponad 1500 godzin warsztatów, szkoleń i wystąpień dla trenerów, korporacji i organizacji pozarządowych w kilkunastu krajach Europy. W działalności naukowej szuka odpowiedzi na to, jak organizować najbardziej skuteczne szkolenia, a w trakcie warsztatów i wystąpień konferencyjnych promuje ważne odkrycia naukowe w obszarach edukacji, zasobów ludzkich, przedsiębiorczości i marketingu.


  • Rozmowa EPALE: fakty i mity o edukacji dorosłych

Na rynku trenerskim funkcjonuje sporo złotych myśli i przekonań na temat edukacji dorosłych. Czy dorośli najlepiej uczą się przez doświadczenie? Czy najlepszym modelem uczenia dorosłych jest cykl Kolba? Co motywuje dorosłego do uczenia się? Te i inne pytania pojawią się podczas rozmowy przedstawicieli dwóch światów – naukowca i praktyka, andragoga i trenera. W tych rolach wystąpią:

prof. dr hab. Agnieszka Stopińska-Pająk - pedagożka, andragożka, historyczka edukacji. Prowadzi badania systematyczne, historyczne i aplikacyjne nad rozwojem edukacji, myśli pedagogicznej, andragogicznej i gerontologicznej. Autorka, współredaktorka, redaktorka 16 publikacji zwartych i numerów znaczących czasopism naukowych oraz ponad 90 artykułów w recenzowanych pracach monograficznych i czasopismach naukowych. Jest członkinią wielu towarzystw naukowych, m. in. Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Towarzystwa Historii Edukacji, Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego, w którym już drugą kadencję pełni funkcję wiceprezeski. Pracuje w redakcjach czasopism pedagogicznych, m.in. pełni funkcję zastępczyni redaktor naczelnej „Chowanny” i „Edukacji Dorosłych”, jest członkinią rad naukowych „Rocznika Andragogicznego”, „Auxilium Socjale Novum”, „Bibliotheca Nostra”, a także redaktorką serii wydawniczej Biblioteka Edukacji Dorosłych ATA.

Rafał Żak - zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji. Robi to w czterech rolach: jako trener, mówca, coach i autor tekstów (www.rafalzak.com). Jako trener lubi pracę z grupami wysokiego potencjału, czyli z osobami, które swoimi codziennymi działaniami przyczyniają się do rozwoju większych części organizacji. Zalicza do tej grupy przede wszystkim menedżerów różnych szczebli, koordynatorów czy szefów zespołów projektowych. W roli mówcy stara się łączyć atrakcyjność przekazu z zawartością merytoryczną. Jest członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców i zwycięzcą konkursu na najlepszą mowę biznesową 2014 roku. Jako coach (akredytacja ICF) pracuje głównie z menedżerami w zakresie business coachingu. W roli autora publikuje teksty dotyczące rozwoju kompetencji. Jest autorem książek „Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi”, „Nie myśl, że NLP zniknie” oraz współautorem książki "Trener w rolach głównych. Podręcznik pracy trenera". Promuje rozwój oparty na dowodach. Nieco bezczelnie twierdzi, że w tym co robi, zauważa różnicę pomiędzy rozwojem, który ma sens, a takim, który jest celem samym w sobie.


POBIERZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

***

Seminarium EPALE to cykl spotkań, których celem jest promowanie wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie. Spotkania, kierowane do osób uczących dorosłych oraz odpowiedzialnych za ich rozwój, są okazją do wymiany doświadczeń, a przez to do doskonalenia kompetencji zawodowych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn