chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Serwis informacyjny

„Jak dobrze być kulturalnym” - doskonalenie kadr edukacji kulturalnej

11/04/2018
Język: PL

Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych z Bielska-Białej wraz z Stowarzyszeniem Działań Kulturalnych Spichlerz z Czernicy, pragnie Serdecznie zaprosić na Konferencję: „Jak dobrze być kulturalnym”, która odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2018 r. w Ośrodku Kultury „ZAMECZEK” w Czernicy (województwo śląskie).

Na Konferencji będą poruszone tematy dotyczące:  aspektów zarządzania i aktywizacji społecznej wolontariuszy w sektorze kultury, aktywizacji gospodarczej opartej na zasadach ekonomii społecznej w dziedzinie kultury, nawiązywaniu współpracy międzynarodowej podmiotów kultury, prezentacji rezultatów projektu SPAR – o którym kilka słów poniżej.

W trakcie konferencji odbędzie się również warsztat poświęcony źródłom dofinansowania wyjazdów edukacyjnych kadry i wolontariuszy kultury oraz rozwijania działań kulturalnych wraz częścią poświęconą metodologii przygotowywania projektu na przykładzie Programu Erasmus+, Akcja 1 – mobilności edukacyjne. 

Konferencja będzie podsumowaniem i prezentacją krajowych i europejskich działań w ramach projektu współfinansowanego w ramach programu Erasmus+, Akcja 2 – Partnerstwa strategiczne, realizowanego w okresie: wrzesień 2016 - sierpień 2018, zatytułowanego " Curricula for culture volunteers and managers in sparsely populated areas " (akronim projektu: SPAR).

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia, jego program oraz możliwość rejestracji dostępne są na stronie: https://jak-dobrze-byc-kulturalnym-konferencja-spar.konfeo.com/

Partnerami projektu jest 6 organizacji z 5 państw członkowskich UE zajmujących się sztuką, wolontariatem, liberalną edukacją dorosłych i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego:
Voluntary Arts network (UK) –  www.voluntaryarts.org
National Association of Cultural Councils (DK) -  www.kulturellesamraad.dk
Interfolk, Institute for Civil Society (DK) - www.interfolk.dk
Hungarian Folk High School Society (HU) - www.nepfoiskola.hu
Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych (PL) -  www.fundacjaaie.eu
Municipality of Lousada, Wydział Komunikacji, dziedzictwa, kultury, edukacji oraz sportu. (PT) - www.cm-lousada.pt

Kontekst projektu SPAR:
W ostatnich latach byliśmy świadkami większego zainteresowania ze strony opinii publicznej ożywieniem obszarów wiejskich i słabo zaludnionych w państwach członkowskich UE i przeciwdziałaniem tendencji, w ramach której obywatele przeprowadzają się z obszarów wiejskich do miast. Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu trendowi jest właśnie promowanie bardziej dostępnych i angażujących działań, związanych ze sztuką i kulturą, tworzących wartość dodaną dla wspólnot lokalnych na tych terenach. To właśnie wspólna europejska przestrzeń kulturalna, która dzięki wykorzystywaniu najbardziej podstawowej potrzeby ludzi – wyrażania siebie samych – umożliwia realizację działań wspierających rewitalizację i podtrzymanie wartości kulturowych poszczególnych wspólnot lokalnych, które tworzą Wspólną Europę.

Organizacje partnerskie podzielają pogląd, że nowe inicjatywy w trzecim sektorze prowadzone przez organizacje/podmioty artystyczne i kulturalne oraz ich wolontariuszy mogą mieć duże znaczenie dla wzmacniania zaangażowania się członków wspólnot lokalnych w działania integrujące te społeczności. Aby zabezpieczyć równowagę kulturową w tych obszarach, musi zostać wzmocniony czynnik, który można określić jako: "obywatele pomagają obywatelom" lub tzw. "sieciowanie". To w jego ramach organizacje społeczeństwa obywatelskiego z międzykulturowego sektora sztuk amatorskich, kultury i dziedzictwa kulturowego, zapewniają działania artystyczne i kulturalne, będące wartością dodaną dla tych lokalnych społeczności.

Celem projektu SPAR jest wzrost kompetencji wolontariuszy angażujących się w działania tych organizacji/podmiotów, w celu zapewnienia możliwości rozwoju sektora sztuki i kultury na nisko zaludnionych obszarach, aby  zwiększyć uczestnictwo możliwie szerokiej grupie obywateli i ich demokratycznego zaangażowania w poprawę więzi społecznych oraz wzrostu tożsamości lokalnej. Realizowane działania obejmowały:

Diagnozę innowacyjnych sposobów docierania do osób zamieszkujących na nisko zaludnionych obszarach,  w małych miejscowościach, aby zachęcić je do działań w obszarze kultury/sztuki – jako wolontariusze czy menadżerowie kultury;  
Zaprojektowanie wysokiej jakości szkoleń - dostosowanych do potrzeb tych dwóch grup – pomagających im działać bardziej skutecznie i profesjonalnie w ich społecznościach lokalnych;
Wsparcie w podnoszeniu kompetencji i umiejętności członków organizacji społecznych sektora kultury, tak aby mogli skutecznie wspierać idee wolontariatu i współpracę z innymi interesariuszami procesu społeczno-kulturalnego.

Rezultaty realizacji projektu to: zrealizowane badania jakościowe i ilościowe w każdym z 5 krajów partnerskich dotyczące profili działających z sukcesem organizacji społecznych sektora kultury, które skupiają wolontariuszy; opracowanie zintegrowanych wytycznych dotyczących programów szkolenia dla wolontariuszy sektora kultury oraz menedżerów ds. kultury; zaprojektowanie i przetestowanie krajowych i europejskich szkoleń pilotażowych dla wolontariuszy i menedżerów kultury; opublikowanie kompendium programu szkoleniowego – dostępnego dla wszystkich zainteresowanych. Wszystko to ma na celu zwiększenie liczby działań realizowanych w sektorze kultury i sztuki, szczególnie w małych miejscowościach,  tworzących wartość dodaną dla społeczności lokalnych. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie projektu:  www.sparproject.eu

Opracowanie: Jerzy Kraus, Rafał Dadak

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn