chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Rozmowa EPALE: Jak uczyć najbardziej doświadczonych – między teorią a praktyką (podcast)

25/06/2019
by Iwona Buks
Język: PL

Jak promować działania edukacyjne dla seniorów? Czy warto dzielić ich na grupy wiekowe? Dlaczego mężczyźni rzadziej biorą udział w aktywnościach dla seniorów i jak to zmienić? O tych i innych aspektach edukacji seniorów dr Nina Woderska, Ambasadorka EPALE rozmawia z dr Anną Pluskotą, prezes Toruńskiego Uniwersytetu III Wieku oraz dr Martą Lewandowicz-Umyszkiewicz, prezes Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek Zdrowie”.

      

Marta Lewandowicz-Umyszkiewicz - dr n. med. i pracownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Dietetyk oraz prezes zarządu Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „KIERUNEK ZDROWIE”. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Dietetyk oraz wykładowca w „WSWOP” Hospicjum Domowe. Na co dzień zajmuje się pracą z pacjentami oraz badaniami klinicznymi. Autorka wielu publikacji naukowych. prelegentka konferencji naukowych.

Anna Pluskota - doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wieloletni pracownik Zakładu Socjologii Obszarów Rustykalnych UMK w Toruniu. Obecnie prezes Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, trener w Instytucie Badań Edukacyjnych w Zespole ds. seminariów i szkoleń. Podstawowe zainteresowania naukowo - badawcze: relacje między koncepcją całożyciowego uczenia się, modelami inkluzji społecznej i strategiami ich implementacji do praktyki społecznej na obszarach wiejskich. Uczestnik międzynarodowych projektów badawczych (kierownik realizacji badań w Polsce), podejmujących problematykę znaczenia i wpływu koncepcji i praktyki całożyciowego uczenia się na integrację społeczną.

Nina Woderska - doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Badaczka i trenerka edukacji obywatelskiej. Animatorka działań wolontaryjnych i prosenioralnych. Dzięki połączeniu pracy samorządowca w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu oraz realizatora projektów w organizacjach pozarządowych wszechstronnie działa na rzecz integracji międzypokoleniowej i aktywizacji społecznej seniorów. Autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych. Pracuje również jako wykładowca uczelniany. Chętnie dzieli się wiedzą nie tylko ze studentami, lecz także z młodzieżą, seniorami, pracownikami korporacji czy osadzonymi w zakładach karnych. Cały czas poszukuje nowych inspiracji i zawodowych wyzwań. Ambasadorka EPALE.

Rozmowa została nagrana 10 czerwca 2019 r. w Toruniu, podczas Seminarium EPALE: Jak uczyć najbardziej doświadczonych, czyli o edukacji seniorów.

Relację z seminarium możesz przeczytać na EPALE: ec.europa.eu/epale/pl/node/117343


Zobacz także:


PODCAST EPALE: Wolontariat (pro)senioralny. Dobre praktyki w integracji pokoleń

PODCAST EPALE: O (re)projektowaniu karier zawodowych przez seniorów

Rozmowa EPALE: fakty i mity o edukacji dorosłych – podcast

PODCAST EPALE: Stachanowcy kreatywności. Czy da się dokręcić śrubę?

Jesteś zainteresowany edukacją seniorów? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn