chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Głos podkarpackich NGO: 4 powody dla których warto, będąc osobą dorosłą, wziąć udział w szkoleniach psychologicznych w ramach programu ERASMUS+

22/08/2017
by Ewa Nowak-Koprowicz
Język: PL

W ramach programu ERASMUS+ KA1 MOBILITY dla sektora edukacji dorosłych podkarpackie Stowarzyszenie VESUVIO – od 1 czerwca 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku – zrealizowało projekt Wzmocnienie kompetencji miękkich w celu poprawy jakości edukacji osób dorosłych. Doświadczenia zebrane - w tym okresie – przez m.in. kadrę zarządzającą, edukatorów oraz wolontariuszy współpracujących ze Stowarzyszeniem VESUVIO wskazują jednoznacznie, że istnieją co najmniej cztery powody dla których warto, będąc osobą dorosłą, rozważyć swój udział w szkoleniach psychologicznych w ramach zagranicznych wyjazdów edukacyjnych.

POWÓD 1. – Wzrost lub nabycie umiejętności i kompetencji z zakresu psychologii dorosłych w aspekcie kształcenia dorosłych

Zespół Stowarzyszenia VESUVIO w ramach projektu uczestniczył w dwóch kursach psychologicznych w Inspired Learning Centre, instytucji szkoleniowej na Cyprze.

Pierwszym z wybranych kursów był Intelligent Leadership, oparty na modelu Enneagram, który ma szerokie zastosowanie w edukacji w obszarze podnoszenia zdolności dostosowywania stylu komunikacji do różnych osób i zapobieganiu powstania konfliktów oraz efektywnego rozwiązywania różnic w poglądach. Jak wskazuje Alina Stadnik, wiceprezes Stowarzyszenia VESUVIO założono, że udział w Intelligent Leadership - pomoże kadrze VESUVIO zrozumieć różne style osobowości z ich mocnymi stronami, jak i obszarami sprawiającymi trudności, rozwinie zdolność rozumienia zachowań, postaw, wartości i potrzeb w zespole, pokaże efektywne sposoby spożytkowania zasobów ludzkich oraz rozwiązywania problemów. I jak relacjonują członkowie zespołu VESUVIO wskazane oczekiwania zostały spełnione. Dodatkowo kurs Intelligent Leadership okazał się pomocny również dla osób z wykształceniem medycznym, takich jak pani Halina, która jak sama zaznacza - mimo, że do kursu przystępowała z wysoką świadomością silnej korelacji między stanem mentalnym, a fizycznym – zdobyte podczas szkolenia umiejętności wykorzystuje zarówno w działaniach w ramach Stowarzyszenia jak i w pracy z pacjentami w szpitalu.

/epale/pl/file/glos1jpgglos_1.jpg

Uczestnicy szkolenia Intelligent Leadership w Inspired Learning Centre w Kolossi, Cypr

Z kolei drugie ze szkoleń, Clarity of mind for extraordinary results, oparte było na nurcie psychologii 3P (3 Principles of Mind, Consciousness and Thought). Podejście 3P – jak podkreśla Alina Stadnik – znalazło szerokie zastosowanie w edukacji w takich obszarach, jak odporność na stres, aktywne zaangażowanie w proces uczenia, podniesienie zaangażowania społecznego/obywatelskiego, poprawa relacji międzyludzkich, wzrost samooceny i poczucia sprawczości, rozwój kreatywności i innowacyjności, rozwój przedsiębiorczości w modernizacji swojego życia, poprawa samooceny i poczucia psychofizycznego dobrostanu. I te czynniki okazały się decydujące dla wyboru tematyki kolejnego szkolenia, a zwłaszcza jak zaznacza jeden z uczestników, pan Augustyn – możliwość aplikacji 3P w edukacji dorosłych. Ponadto pan Augustyn dodaje, że – wzrost świadomości w obszarze postrzegania rzeczywistości przez człowieka przez pryzmat swoich oczekiwań i przekonań w jego przypadku będzie mieć przełożenie na jakość pełnionej przez niego, w ramach Stowarzyszenia, funkcji ewaluatora podczas spotkań kulturowych z kadrą i słuchaczami. Z pełną relacją kursanta można zapoznać się na stronie Stowarzyszenia VESUVIO.

POWÓD 2. – Wzrost lub nabycie wiedzy na temat kultury Cypru i uwarunkowań organizacyjnych, ekonomicznych, prawnych mających wpływ na kształcenie dorosłych

Wrażenia z kultowych stanowisk archeologicznych, takich jak m.in. Kurium; wioski Omodos, gdzie kultywuje się tradycje dawnego cypryjskiego rękodzieła artystycznego i wytwarzania produktów spożywczych na bazie tradycyjnych receptur to również część doświadczeń towarzyszących udziałowi w projekcie, która to wiedza kulturowa - jak podkreślają przedstawiciele VESUVIO – zostanie przeniesiona na polski grunt podczas organizacji spotkań kulturowych. 

POWÓD 3. – Wzrost lub nabycie umiejętności w zakresie posługiwania się angielskim branżowym w zakresie edukacji dorosłych

Udział w szkoleniach na Cyprze został poprzedzony działaniami przygotowawczymi w Polsce, których główny trzon – obok przygotowania kulturowego, logistycznego, merytorycznego – stanowiły kursy językowe. Jak podkreślają ich uczestnicy, w tym m.in. przytaczana powyżej pani Halina – szkolenie językowe przed wyjazdem przyczyniło się do wyeliminowania bariery mówienia po angielsku oraz zwiększenia komfortu pracy z partnerami z Grecji, Cypru, Łotwy, Hiszpanii, Rumunii już podczas szkoleń. Natomiast – jak zgodnie podkreślają uczestnicy kursów - pewność siebie, poczucie własnej wartości rodziło się podczas wyjazdu, w ramach pracy w międzynarodowej grupie i zwłaszcza ten aspekt czyni to doświadczenie bezcennym.

POWÓD 4. - Zwiększenie doświadczenia Stowarzyszenia VESUVIO we współpracy międzynarodowej i prestiżu NGO na rynku krajowym i ponadnarodowym

Oparta na pracy społecznej członków i wolontariuszy działalność Stowarzyszenia VESUVIO – zgodnie z intencją osób w nią zaangażowanych - ma wspierać integrację społeczną oraz dialog międzykulturowy, promować europejskie dziedzictwo kulturowe, przybliżać tematykę zrównoważonego rozwoju, stwarzać możliwości nieformalnego kształcenia zawodowego i niezawodowej edukacji osób dorosłych z Rzeszowa i okolic. Udział Stowarzyszenia VESUVIO w kolejnych projektach w ramach programu ERASMUS + dla sektora edukacji dorosłych zdecydowanie temu sprzyja, wspiera mieszkańców Podkarpacia i otwiera na region partnerów z Bułgarii, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Turcji, Włoch.

Powyższy materiał powstał na podstawie rozmów z członkami Stowarzyszenia VESUVIO i udostępnionych przez nich materiałów. Szczególne podziękowania autorka kieruje do pani Aliny Stadnik, wiceprezes Stowarzyszenia VESUVIO. Zainteresowanych działalnością organizacji i potencjalnym nawiązaniem współpracy zapraszam do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na portalu Stowarzyszenia VESUVIO.

Ewa Nowak-Koprowicz - związana z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W zakresie zainteresowań zawodowych współpracę z sieciami informacji europejskiej łączy z obszarem zarządzania zasobami ludzkimi. Ambasadorka EPALE.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn