chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Edukacja dorosłych poprzez rozwój Grup Samokształceniowych

20/07/2017
by Iwona Nowińska
Język: PL

W ramach zrealizowanego przez Fundację Aktywny Senior projektu Rozwój kompetencji - motorem zmiany, dofinansowanego z programu Erasmus+ Edukacja dorosłych, powstały jako jeden z rezultatów tego projektu 4 Grupy Samokształceniowe prowadzone przez dojrzałych wolontariuszy dla dojrzałych uczestników tych Grup. 

W potocznej mowie nazwa metody występuje w dwóch wariantach, jako Koła lub Grupy Samokształceniowe. W omawianym projekcie utworzenie Grup oparto na Metodzie Study Circle. Metoda ta stawia na samodzielność, odpowiedzialność, zaangażowanie.
 

Zapraszamy do odwiedzenia strony interentowej projektu: http://erasmusplus.f-as.pl, w tym do zapoznania się z prezentacją na temat metody Study Circle oraz przykładowym wzorem Karty Grupy Samokształceniowej, jaki zastosowaliśmy w tym projekcie i który stał się trwałym elementem dalszego funkcjonowania Grup.


W ramach projektu powstały następujące Grupy Samokształceniowe:

Inter-Media E+   http://erasmusplus.f-as.pl/category/inter-media-e/ 

Kulinarni E+      http://erasmusplus.f-as.pl/category/kulinarni-e/ 

Kulturalni E+    http://erasmusplus.f-as.pl/category/kulturalni-e/ 

Rękodzieło E+     http://erasmusplus.f-as.pl/category/rekodzielo-e/


Do przygotowania seniorów-wolontariuszy do organizacji Grup Samokształceniowych zostały zastosowane takie narzędzia jak: test kompetencji, test enneagram, indywidualna analiza SWOT, coaching indywidualny, coaching grupowy oraz szkolenia u partnerów zagranicznych. Szkolenia te dotyczyły m.in. takiej tematyki jak motywowanie dorosłych słuchaczy, edukacja zdrowotna czy zarządzanie w organizacji.

 
Zobacz także:

Study Circle. Szwedzka metoda edukacji dorosłych

Publikacja „Study Circle. Szwedzka metoda edukacji dorosłych”

 
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn
Odśwież komentarze

Wyświetla 1 - 4 z 4
 • Obrazek użytkownika Monika Gromadzka

  Sama od kilku lat uczestniczę i uczestniczyłam w grupach samokształceniowych, a także interesuję się tym zagadnieniem poziomie naukowym. moje przemyślenia oscylują gdzieś pomiędzy chłodnym sceptycyzmem, a gorącą euforią. Wiem, jak dużą frajdę (tak, uważam, że to doskonałe słowo) przynosi uczestnictwo w takiej grupie. Wiem też, ile wewnętrznej siły daje świadomość, że oto jestem odpowiedzialna za swoją naukę w stopniu, w którym chyba nigdy jeszcze nie byłam. Z drugiej zaś strony, podzielam obawy Pani Lidii. Znalezienie dobrych liderów, przechodzenie procesu grupowego, dochodzenie do etapu społeczności praktyków, utrzymanie swojego zaangażowania, wspieranie motywacji innych… To chyba główne problemy, które zauważyłam jako uczestnik grupy samokształceniowej. Moje obawy wiążą się też, rzetelnością wiedzy i poprawnością umiejętności, których uczą się członkowie grupy. Zauważam ryzyko, jednak uważam, że chyba jednak plusów jest więcej J. Kompetencje miękkie związane z funkcjonowaniem w grupie, umiejętność zdobywania i selekcji informacji (jeśli podchodzimy poważnie do procesu uczenia się) czy świadome kierowanie swoją ścieżką edukacyjną, to tylko niektóre z nich.

 • Obrazek użytkownika Daria Sowińska-Milewska

  Metodą jestem zafascynowana odkąd przeczytałam publikację o niej (link na końcu artykułu) i dziękuję za informacje w artykule :) Cieszę się, ze kolejne grupy testują metodę.

  Równocześnie - mam w sobie wiele wątpliwości. Jakich? Moim zdaniem prostota metody jest nieco zwodnicza. Nie jest wcale sprawą prostą znalezienie i wdrożenie liderów, zbudowanie grupy, której zapał nie wygaśnie po kilku sesjach. Jak zapewnić faktyczną jakość pracy koła przy tematach mniej hobbystycznych a bardziej merytorycznych? Jeśli w okolicy nie ma eksperta a jakiś temat mnie (i grupę znajomych) fascynuje? Jak wybrać książki, które rzeczywiście warto przeczytać z danego tematu? Oczywiście, wiem, że teraz wszystko można znaleźć w internecie....ale chyba nie o to chodzi... (Czyżby fora i grupy na portalach społecznościowych były nowoczesnym wcieleniem kół samokształceniowych?)

   

   

   

 • Obrazek użytkownika Maria Jedlińska

  Grupy Samokształceniowe to skuteczna forma nauczania, szczególnie sprawdza się w środowisku osób starszych. Obecnie przybiera szersze formy, zakres. Zwiazane to jest głównie z uświadomieniem sobie rożnych mozliwości przekazywania doświadczenia i wiedzy.

  Od dawna wiadomo, że najskuteczniej uczymy się w środowisku osób o podobnych zainteresowaniach i pasjach; osób otwartych na zmiany, na poznawanie, niezależnie od wieku. Biblioteki korzystają z takiej formy edukacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się np. Dyskusyjne Kluby Książki (w których każdy może podzielic się swoją wiedzą na aktualnie poruszany temat,  dzieli się refleksją i opinią, inicjuje dyskusję) czy tworzone tematyczne grupy (np. krajoznawcze, językowe, komputerowe, sportowe).

  Cieszy fakt, że coraz więcej osób wlącza się w ten typ działań.

 • Obrazek użytkownika Maria Idźkowska

  Zaprezentowany projekt - Edukacja dorosłych poprzez rozwój Grup Samokształceniowych - jest bardzo ciekawy, a zarazem wymagający. Stymuluje on zaangażowanie, samodzielność i kreatywność dojrzałych wolontariuszy, co cenne jest zwłaszcza dla polskich uczestników poprzez nabywanie nowych umiejętności organizacyjnych, merytorycznych i doświadczenia w tym zakresie, zwłąszcza we wzmacnianiu szeroko pojętego społeczeństwa obywatelskiego. W nawiązaniu do celu przedsięwzięcia, którym jest zmotywowanie kadry danej organizacji oraz wolontariuszy do wymiany wiedzy, a także do wzajemnego dzielenia się nią poprzez udział w kursach z zakresu edukacji interpersonalnej oraz otwarcia się na prowadzenie dialogu międzykulturowego, trzeba podkreślić, że projekt ten wzmacnia znacząco kreowanie w społeczeństwie ducha obywatelskiego, szczególnie wzmaga inicjatywę, samodzielność czy odpowiedzialność. Zastosowana metodologia opiera się na wprowadzonej i opisanej w Szwecji metodzie edukacji dorosłych, polegajacej na taniej formie kształcenia, a więc nikt nie musi powstrzymać się od nauki z powodów ekonomicznych, każdy też może się przyłączyć do grupy. Zakłada się także, że uczestnicy są równi, mają jednakowe możliwości wyrażania siebie i muszą mieć coś do powiedzenia na temat podjętego i analizowanego w grupie zagadnienia. Dużą wagę przypisuje się w tej formie aktywności - książce i bibliotece w dociekaniu do wiedzy. Propozycja ta jest więc bardzo interesująca, gdyż przyczynia się do rozwoju osobowego i zainteresowań osób dorosłych w różnym wieku. Jednakże po prześledzeniu tego inspirującego materiału, zastanawiam się w jaki sposób projektodawcy upowszechnią rezultaty tego projektu, zwłaszcza pod kątem dotarcia z tą wiedzą do właściwych odbiorców, także instytucji jak np. do bibliotek czy ośrodków kultury, w których forma takiej pracy byłaby realna do przeprowadzenia i mogłaby zaowocować większym zaktywizowaniem zrówno tych organizacji, jak i społeczeństwa.

  Maria Idźkowska - ambasador EPALE