chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Drama hajsowników Gimpera

03/09/2016
by Anna Kwiatkowska
Język: PL

Jedną z moich działalności jako edukatorki dorosłych jest prowadzenie kursów dla nauczycieli. A ponieważ jestem informatyczką, moje kursy dotyczą nauczania informatyki (w szczególności wykorzystania IT w edukacji i terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną). Dziś, dla młodych osób, informatyka to przede wszystkim sieć, internet, Youtube, media społecznościowe. Prowadząc zajęcia zastanawiam się czasem, czy moi kursanci – nauczyciele rozumieją o czym ich uczniowie mówią, z czym mają do czynienia, czym się zajmują w szeroko pojętej sieci. Dlatego postanowiłam stworzyć krótki słowniczek pojęć młodego użytkownika internetu, a w nim przede wszystkim Youtube’a. Wydaje się bowiem, że to właśnie Youtube, a nie Twitter czy Facebook jest światem, gdzie toczy się wirtualne życie młodego internauty, gdzie kształtują się podstawy i poglądy, niezależnie od woli rodziców i nauczycieli.

Poniższy spis jest subiektywnym wyborem haseł, które wydały mi się najciekawsze.

 • ban – zablokowanie użytkownika forum przez administratora lub moderatora forum za poważne naruszenie netykiety lub zasad obowiązujących na konkretnym forum.
 • challenge – zadanie do wykonania przez jedną, dwie lub grupę osób, które jest nagrywane, publikowane, a potem oglądane i komentowane przez rzesze widzów. Jednym z najsłynniejszych „challeng”'y był „icebucket” - wylanie wiadra pełnego wody lub kostek lodu na wykonawcę.
 • diss – cięta riposta lub agresywny atak słowny w internecie (choć nie tylko) skierowany na kogoś, zawierający także parodię stylu czy obraźliwe pastisze. Na Youtubie można znaleźć nawet rankingi dissów.
 • drama (na Youtubie) – konflikt między youtuberami.
 • fangirling-zachowanie przypisywane dziewczynom, które za bardzo zachwycają się np. gwiazdą czy celebrytką, a wyrażają to najczęściej w komentarzach na mediach społecznościowych.
 • follower – osoba śledząca czyjeś wpisy na Twitterze czy kanał na YT.
 • gameplayer – osoba rejestrująca siebie w czasie grania w gry komputerowe lub online, jednocześnie komentująca to, co się w danej chwili dzieje na ekranie. Wokół takiej osoby tworzy się społeczność, śledząca nagrania i komentarze. W internecie można znaleźć rankingi najpopularniejszych gameplayerów. W Polsce ogromną popularność zdobył Gimper czy Rezigiusz
 • hajsownik (Gimpera) – Gimper to jeden z użytkowników Youtuba, który stał się bardzo popularny publikując na YT filmy pokazujące jak on sam gra w gry online. Zgromadził ogromną publiczność, a liczby wyświetleń jego filmów z reguły przekraczają milion. Za odpowiednio dużą liczbę wyświetleń filmu YouTube płaci autorowi pewne kwoty, ustalone w regulaminie. Tak więc dzięki społeczności oglądającej (a czasem hejtującej) jego filmy Gimper zarabia pieniądze (hajs). Hajsownik to określenie osoby aktywnie oglądającej i komentującej filmy Gimpera wprowadzone przez niego samego, które weszło do slangu. Gimper ma ponad 171 tys. hajsowników.
 • hejtować – wyrażać swą niechęć do kogoś (innego internauty, youtubera) tak, żeby inni to widzieli lub mogli to przeczytać.
 • kanał gameplayowy (gamingowy) – kanał YouTubie, na którym youtuber umieszcza filmiki pokazujące jak gra on w różnego rodzaju gry komputerowe, nie tylko sieciowe. Na ekranie widać toczącą się grę, w rogu ekranu grającego Youtubera. Youtuber komentuje to, co się dzieje w grze. Często są to komentarze dowcipne, częściej dość wulgarne. Zapis gry, umieszczony na kanale gameplayowym jest oglądany i komentowany przez innych youtuberów.
 • szafiarka – dziewczyna prowadząca bloga modowego, pokazująca się w opisywanych kreacjach
 • unsub – pozbawienie sbuskrybenta kanału subskrypcji, np. dlatego, że wyraził się krytycznie o jakimś filmiku na kanale.

Jeśli chcieli by Państwo poszerzyć ten słowniczek, proszę o umieszczanie propozycji haseł w komentarzach – z wyjaśnieniami lub z prośbą o definicję, a postaram się jak najszybciej słownik uzupełniać.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn

Komentarze

 • Obrazek użytkownika Marta Kostecka

  Bardzo dobry pomysł na taki słowniczek, warto go spopularyzować. Celem uzupełnienia: gameplayer/gamer to po prostu osoba, która gra w gry. Nie musi ich nagrywać. Czyli ta definicja jest poprawna, ale tylko w odniesieniu do youtuberów. Co ciekawe, youtuberami określa się cała społeczność, nie tylko CI, którzy filmy nagrywają i udostępniają, a także CI oglądający, oceniający, komentujący.

  Z ciekawych definicji - sub - subskrybcja, czyli zaprenumerowanie kanału danego youtubera.

  Łapka w górę - ocena pozytywna filmu, jak lajk na Facebooku.

  Shipowanie - kibicowanie dowolnej parze fikcyjnej, aby stworzyli związek. Można 'szipować' także sobie i ulubionemu bohaterowi razem.

  W każdym razie temat rzeka. Może warto rozważyć wydanie takiego poradniczka online dla rodziców i edukatorów młodych ludzi? (młodzi w tym kontekście, to w zasadzie całe pokolenie cyfrowe, po 1985 roku)

   

 • Obrazek użytkownika Anna Kwiatkowska

  Bardzo dziękuję za komentarz.

  Zróbmy to!

  Szanowni Moderatorzy, co Państwo na to?

  Sub-glosariusz, a może nawet element w menu "Aktywność społeczności"?

  Czekamy na informacje. :-)

   

 • Obrazek użytkownika Mariola Pękala-Piekarska

  Ja też popieram, bo nie ukrywam że z niektórymi hasłami spotykam się po raz pierwszy. Żeby dobrze zrozumieć otaczająca nas rzeczywistośc trzeba być na bieżąco i z tym. Za chwilę nie będziemy rozumieć o czym rozmawiaja nasze dzieci. Jestem za sub-glosariuszem!