chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Czego młodych ludzi u progu dorosłości uczą staże zagraniczne?

24/05/2019
by Agnieszka Zdyba...
Język: PL

FUNDACJA NOWE TECHNOLOGIE z siedzibą w Tarnowie we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie zrealizowała projekt pt.: „ RUSZAMY W EUROPĘ!”

Projekt dofinasowany z Programu Erasmus+.

CZAS REALIZACJI PROJEKTU:

Od 01.09.2017 r. do 31.05.2019 r.

     

/epale/pl/file/stazyscijpgstazysci.jpg

Zrealizowane działania:

 • Zrealizowane staże zagraniczne w Hiszpanii dla 60 uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie, w tym :
 • 20 techników elektryków i elektryków
 • 20 techników i mechaników pojazdów samochodowych
 • 10 techników logistyki
 • 10 ślusarzy

Ponadto w ramach projektu:

 • Zorganizowanie dla młodzieży kursów z języka angielskiego branżowego;
 • Zajęcia z przygotowań pedagogiczno- kulturowych;
 • Wycieczki po Walencji zarówno piesze, jak i rowerowe po Starym Mieście; zwiedzanie Muzeum Nauki i Oceanarium oraz Bioparku;
 • Zwiedzanie okolic regionu Walencja, czyli Alicante/Elche/Cuenta/Albufera/Torrevieja;
 • Uczestnictwo niektórych grup w marcu w Fallas de Valencia (Święto Ognia); czy  w październiku w Fiesta Nacional de España (Narodowe Święto Hiszpanii); w Corridzie, Flamenco;
 • Gra Miejska na Starym Mieście w Walencji;
 • Spotkania kulinarne z hiszpańską kuchnią, w tym Paella Valenciana ;

    

  

            INFORMACJA O FUNDACJI

Fundacja Nowe Technologie z siedzibą w Tarnowie została utworzona w 2008 roku.

Głównymi celami Fundacji są działania na rzecz rozwoju nowych technologii, w tym szczególnie związanych z edukacją, z informatyką i telekomunikacją, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, budowy gospodarki opartej na wiedzy oraz społeczeństwa informacyjnego.

Działania na rzecz inicjowania działalności innowacyjnej

W 2011 roku Fundacja powołała inkubator przedsiębiorczości pod nazwą „Plantacja Biznesu”, oferujący wsparcie doradcze, eksperckie oraz kapitałowe osobom i podmiotom pragnącym zrealizować innowacyjne pomysły biznesowe.

Działalność szkoleniowa

W roku 2009 r. Fundacja uzyskała wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. W ramach działalności szkoleniowej Fundacja zrealizowała szereg kursów i szkoleń (w tym skierowanych do przedsiębiorstw i ich pracowników oraz do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym i społecznym) z zakresu IT, wykorzystania ICT, podnoszenia kwalifikacji zawodowych i rozwoju kompetencji osobistych.

Działalność na rzecz edukacji

Fundacja od 2014 r. realizuje projekty związane z mobilnościami zagranicznymi na staże zawodowe dla młodzieży. Wyjazdy zagraniczne do różnych krajów UE służą rozwojowi każdego z uczestników, począwszy od wiedzy branżowej, języka obcego, a skończywszy na wiedzy o świecie, o innych, a co najważniejsze o sobie samym.

  

       OPIS PROJEKTU  

Projekt pt. : „Ruszamy w Europę! był realizowany od 01.09.2017 r. do 31.05.2019 r. i skierowany do  60 uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie.

Głównym celem projektu było doskonalenie czy też podwyższanie praktycznych umiejętności uczniów w zawodzie elektryka i technika elektryka, technika i mechanika pojazdów samochodowych,  technika logistyki oraz ślusarza.

Zwiększenie mobilności młodych ludzi u progu dorosłości miało na celu podniesienia ich potencjalnej atrakcyjności na rynku pracy, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się j. angielskim, rozwój osobisty uczestników  poprzez wyrabianie nawyków ciągłego doskonalenia zawodowego, zdobywanie nowych umiejętności, wzmocnienie pewności siebie, poznanie zasad organizacji pracy, planowanie dalszej drogi rozwoju zawodowego, poznawania kultur i obyczajów kraju partnera.

Projekt dotyczył mobilności 6 grup uczniów, każda po 10 uczniów. Uczestnikami  projektu było 20 techników elektryków i elektryków, 20 techników i mechaników pojazdów samochodowych, 10 techników logistyki oraz 10 ślusarzy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZIU).  Główne działania odbyły się w Hiszpanii w Walencji. Każda z tych mobilności trwała po 2 tygodnie.  Praktyki odbywały się od poniedziałku do piątku. Natomiast sobota i niedziela były przeznaczone na realizację programu kulturowego. Wszystkie staże odbyły się we współpracy z  hiszpańską instytucją goszczącą Universal Projects.

Technicy elektrycy i elektrycy rozwinęli swoje praktyczne umiejętności związane z instalowaniem, naprawą oraz konserwowaniem sieci elektrycznych z wartością dodaną jaką była praca w zabytkowych budynkach. Natomiast mechanicy i technicy pojazdów samochodowych rozwinęli swoje praktyczne umiejętności związane z  naprawą pojazdów samochodowych a także w zakresie czynności montażowych i demontażowych. Z kolei technicy logistyki  nauczyli się organizacji  i nadzoru czynności związanych z przebiegiem procesów magazynowych. Ślusarze podnieśli swoje umiejętności w zakresie obróbek różnego rodzaju elementów metalowych.

Prace były prowadzone metodą projektową. Dodatkową wartością stanowiło dla wszystkich uczestników możliwość poznania kultury i obyczajów Hiszpanii.   

Staż zagraniczny wpłynął na rozwój umiejętności przedsiębiorczych oraz społecznych.  Obecne pokolenie młodych ludzi u progu dorosłości potrzebuje ukształtowania świadomość wartości pracy, działania zgodnie z zasadami współżycia społecznego,  umiejętność posługiwaniem się językami obcymi, zwłaszcza w obrębie specjalistycznego słownictwa danej grupy zawodowej. Poprzez aktywny udział w praktykach wszyscy uczestnicy będą świadomie funkcjonować w środowisku międzynarodowym. Ważnym celem było także przekazanie umiejętności  planowania, motywacji i osiągania celów, co przyda się absolwentom na rynku pracy.  

Projekt z pewnością wpłynął na tworzenie się korelacji między edukacją i biznesem.         

 

Czego  uczestników projektu staż zagraniczny nauczył jako dorosłych ludzi?

Z pewnością niezaprzeczalnym sukcesem jest wzrost kompetencji kluczowych każdego z uczestników tzn. umiejętność pracy zespołowej, pracy metodą projektu, samodzielność i odpowiedzialność, kreatywność, asertywność, komunikowanie się. Zauważalny jest także rozwój edukacji emocjonalnej uczestników, tzn. umiejętność kontrolowania emocji, twórcze rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze stresem, a także rozwój edukacji przedsiębiorczej.  Zaznaczymy, że ponad 80% uczestników to osoby, które po raz pierwszy leciały samolotem, czy wyjeżdżały poza granice kraju. Dlatego, także te staże powodują wzmocnienie pewności siebie. Poprawiają się kompetencje językowe. Większość uczestników znajduje po ukończeniu szkoły pracę w swoim zawodzie w kraju, jak i poza nim. Zdecydowanie zatem wzrosła efektywność zatrudnienia, czy też innej pracy zarobkowej. Pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych bardzo dobrze oceniali zdobyte praktyczne doświadczenia zawodowe uczestników (w tym zdobyte europejskie Certyfikaty, jak np. Europass Mobilności), ale i  także doświadczenie życiowe uczestników nabyte podczas staży zawodowych zagranicznych.  

Wśród osób wyjeżdżających na staże zagraniczne zaobserwowano duże nasilenie tendencji nacjonalistycznych. Zamiast cieszyć się różnorodnością ideologii, poglądów, preferencji, upodobań, coraz bardziej w środowisku młodych ludzi u progu dorosłości umacnia się swoisty nazizm, który wyklucza inność. Duża część młodych Polaków jest rasistami i nie lubi obcych. Zdaniem Fundacji wyjazdy zagraniczne są także taką furtką, która powoduje, że przestają się bać tej inności, którą zaczynają lepiej rozumieć. Jeśli zaczynają rozumieć, to zaczynają szanować tą ową inność, a także akceptują „Innego”, choć jest różny, i że właśnie różność, inność jest bogactwem i wartością, jest dobrem. Jest to bezcenna wartość tego projektu.  Dzięki poznanym ludziom, poprzez te wyjazdy młody człowiek zaczyna budować wokół siebie bazę znajomości, i to tych europejskich. Często znajdują po drodze dla siebie inspirację zawodową, bo każdy człowiek napotkany na ich ścieżce życiowej, czegoś ich uczy.

Zdobyte umiejętności zawodowe, językowe oraz społeczne podczas stażu będą przydatne w życiu dorosłym każdego z uczestników dzięki odkrywaniu nad jakimi cechami i kompetencjami powinni sami ze sobą pracować.  Młody człowiek u progu dorosłości, odbywając staż,  może łatwo zweryfikować swoje wyobrażenie na temat zawodu, który chce wykonywać, ale również lepiej poznać siebie. Może także zweryfikować, czy potrafi zarządzać sobą w czasie lub działać pod presją. To cenna wiedza dla samych siebie w dorosłym życiu.

/epale/pl/file/budowajpgbudowa.jpg

Wnioski wyciągnięte przez Kierownika Projektu Agnieszkę Zdybał-Zielińską na podstawie obserwacji, wewnętrznych ankiet i rozmów z uczestnikami.

       OPINIE UCZESTNIKÓW

To była przygoda mojego życia.

Poznałem bardziej siebie.

Zyskałam chęć do pracy w innym kraju i zdobyłam nowe doświadczenia.

Nabyłem doświadczenia i chęć do dalszego kształcenia w kierunku elektryk.

Wycieczki po Walencji bardzo mi się podobały i atrakcje z nimi związane.

Mam większą pewność w czynnościach, które wykonuję.

Po powrocie ze stażu nabyłem większą pewność siebie i w swoje umiejętności.

Lepsza komunikacja z ludźmi.

Przyjechałem bogatszy o wiele cennych doświadczeń.

Po powrocie znacznej poprawie uległo porozumiewanie się z ludźmi z innej kultury. Jestem bardziej pewny tego co robię, szczególnie wykonywanej pracy.

Bez problemu teraz wyjechałbym do pracy za granicę.

Było to oderwanie się od codziennej rzeczywistości.

Najbardziej podobały mi się zajęcia z kultury i zwyczajów Hiszpanii.

Projekt dał mnóstwo pozytywnej energii.

Było cudownie. Będziemy tęsknić.

  

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn