chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

2016 – Jakie wnioski z kształcenia dorosłych?

14/03/2017
by Gina Ebner
Język: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES LT SL

Koordynator tematyczny EPALE oraz Sekretarz Generalny EAEA, Gina Ebner, analizuje rok 2016 z perspektywy edukacji dorosłych.

Panuje ogólna zgoda, przynajmniej w tych mediach (społecznościowych), z którymi się zapoznałam, że rok 2016 był okropny. W Brukseli przeszliśmy od blokady do ataków i stałej obecności wojska na ulicach. W polityce zobaczyliśmy ruch w stronę bardziej nacjonalistycznych i izolacjonistycznych partii bądź decyzji. No i do tego Bowie, Cohen, Prince, George Michael oraz kilka innych powszechnie uwielbianych osób pożegnało nas na zawsze.

Jaki to ma związek z edukacją dorosłych? Rzecz jasna, nie wszystko się łączy z edukacją dorosłych. Istnieją gospodarcze i polityczne parametry, na które my – edukatorzy dorosłych – nie mamy wpływu. Jest jednak kilka kwestii zasługujących na przyjrzenie się im z punktu widzenia edukacji dorosłych.

1. Przeciwdziałanie radykalizacji

Edukacja w zakładach karnych mogłaby wiele zdziałać w zakresie zapobiegania radykalizacji wśród młodych mężczyzn. Wielu belgijskich terrorystów, zanim przeprowadzili ataki, było najpierw drobnymi przestępcami. Bardziej kompleksowa strategia edukacji w zakładach karnych mogłaby pomóc w pokazywaniu ludziom perspektyw i alternatywnych poglądów na świat.

2. Umiejętność posługiwania się mediami

Zwykle jestem dosyć aktywna na Facebooku. Mój kanał wiadomości pełny jest ludzi mniej więcej w moim wieku, którzy przekazują artykuły z czasopism i zdjęcia kotków (przynajmniej to właśnie rzuca mi się w oczy!). Ostatnio zalinkowałam artykuł i po chwili uświadomiłam sobie, że nie mam nawet pojęcia, czy jest wiarygodny. Zwykle wierzymy w to, co wpisuje się w nasz światopogląd, a większość z nas chętniej zgadza się z artykułami potwierdzającym nasze poglądy. Nie żeby kaczki dziennikarskie były czymś nowym – manipulowanie i wymyślanie faktów, w tej czy innej formie, to rzecz stara jak świat. To oznacza, że powinniśmy bliżej przyjrzeć się umiejętności posługiwania się mediami nie tylko wśród dzieci. Jak działają owe algorytmy, które sprawiają, że otrzymujemy dokładnie te wiadomości, które potwierdzają nasze opinie? W erze „alternatywnych faktów” jak nigdy dotąd potrzebujemy danych faktograficznych oraz informacji o sposobach wytwarzania i rozpowszechniania nieprawdziwych wiadomości, a edukacja dorosłych ma tu do odegrania swoją rolę.

3. Podstawowa wiedza naukowa

Jesteśmy świadkami niepokojącej tendencji do ignorowania podstawowych faktów naukowych – od rodziców sprzeciwiających się szczepieniom po osoby poddające w wątpliwość zmianę klimatu. Być może warto włączyć podstawową wiedzę naukową do umiejętności podstawowych? Czy nie potrzebujemy przynajmniej podstawowej wiedzy o tym, jak działa świat? Coraz bardziej przeraża mnie to, jak ludzie potrafią ignorować podstawowe fakty i następnie działać w sposób zagrażający ich rodzinom, społecznościom a w niektórych przypadkach nawet światu. Czy nie potrzebujemy strategii, która pomoże przeciwstawić się tej potencjalnie zagrażającej życiu ignorancji?

Jak waszym zdaniem powinna zareagować edukacja dorosłych na te aktualne problemy? Jak wygląda wasza analiza edukacji dorosłych?

Gina Ebner jest Sekretarzem Generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Dorosłych (EAEA) a także koordynatorem tematycznym EPALE ds. wsparcia uczącego się.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn

Komentarze

 • Obrazek użytkownika Renata Wrona

  Bardzo dobry tekst i dobra sugestia dla edukatorów. Zgadzam sie i uważam, że warto, podczas edukacji dorosłych wprowadzać dodatkowo takie tematy jak zagrożenia z sieci typu wirusy, hasła i hakerzy. Zwrócenie uwagi na brak przestrzegania praw autorskich do używanych tekstów i fotografii  oraz tak ważny  problem rozpowszechniania nieprawdziwych lub zakłamanych wiadomości, pochodzących z nieznanego źródła i nie sprawdzonych. Warto też więcej uwagi zwrócić na wyznawane wartości takie jak bezpieczeństwo,  szacunek, otwartość. Wszystkie te tematy mogą być wprowadzane jako oddzielne tematy z komunikacji lub być wprowadzane jako dodatkowe moduły przy prowadzeniu innych tematów.

 • Obrazek użytkownika Rafał Żak

  Szczególnie podobają mi się punkty 2 i 3. Biorąc pod uwagę to, że słowem roku 2016 ogłoszoną post prawdę te dwa działania będą szczególnie istotne. Zresztą gdyby wykształcić u ludzi zdolność posługiwania się mediami w odpowiedzialny sposób oraz dostarczyć im wiedzę na temat naukowej metody postrzegania rzeczywistości, część problemów opisanych w punkcie numer 1 również zaniknie. 

 • Obrazek użytkownika Joanna Kic-Drgas

  Tekst rzeczywiście świetny, choć dodałabym jeszcze umiejętność krytycznego osądu, a może w ogóle rozwoju umiejętności miękkich. Dziś jesteśmy zalewani informacjami, ale jak oddzielić te wartościowe od bezużytecznych? Czy jeśli my, dorośli tego nie potrafimy, będziemy w stanie przekazać takie wartości naszym dzieciom? Szczerze wątpię.

 • Obrazek użytkownika Anna Sarnacka-Smith

  Artykuł potwierdza, że sam dostęp do informacji, który mamy dziś tak łatwy jak nigdy dotąd, nie oznacza, że będziemy wiedzieć i umieć więcej. Musimy nauczyć z tych informacji korzystać, selekcjnować je, korzystać z mediów społecznościowych. Dodałabym jeszcze, że nie powinniśmy ustawać w uczeniu tego, jak rozmawiać w zespołach o pozyskanych informacjach, jak się nimi dzielić, uwzględniając to, czego druga strona może potrzebować i jakiej komunikacji oczekiwać.