chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Strona główna

Najnowsze treści

Serdecznie zapraszamy na seminarium „The Network of Role Models – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu” organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję programu Erasmus+. Seminarium inaugurujące inicjatywę The Network of Role Models odbędzie się 4 grudnia 2017 r. w Warszawie w Centrum Konferencyjnym Zielna (Warszawa, ul. Zielna 37). Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Przed szczytem socjalnym, który odbył się 17 listopada 2017 r. w Göteborgu, Komisja Europejska zaprezentowała wizję utworzenia do 2025 r. europejskiego obszaru edukacji. Działania KE mają na celu wzmocnienie tożsamości europejskiej dzięki edukacji i kulturze.

22 Listopad 2017
by Beata Jurkowicz
(pl)

“Seniorzy w działaniu” to hasło III Podlaskiego Forum Aktywności Osób Starszych odbywającego się 9 listopada w Białymstoku. Organizatorami Forum były dwie białostockie organizacje Fundacja Badań i Działań Społecznych SocLab oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Dorośli, a tym bardziej seniorzy, mają problemy z nowoczesnymi technologiami i urządzeniami. Każdy nowy sprzęt (telefon, tablet, komputer, a nawet pralka) wymaga nauki obsługi. Kolejnym modelom przybywa różnorodnych funkcji, co na początku zazwyczaj sprawia trudności w ich używaniu. Żyjemy w czasach, w których nie da się nauczyć czegoś raz na zawsze. Uczyć się trzeba cały czas.

17 Listopad 2017
by Ewa Maria Grzesiak
(pl)
4 Komentarze

Projekt wychodził naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom ludzi starszych. Problem cyfrowego świata jako bariery zwiększającej międzypokoleniową odległość, wymagający pilnego rozwiązania, został dostrzeżony na poziomie organizacji partnerskich. W projekcie wzięli udział słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z partnerskich organizacji z Czech, Polski, Portugalii, Słowacji i Turcji. Główna grupa docelowa  składała się  z seniorów w wieku 50-80 lat z twórczym spojrzeniem na rzeczywistość, zainteresowanych aktywnym udziałem w realizacji projektu. W każdej organizacji była to 20-osobowa grupa osób starszych (razem 100 osób). Zaangażowana kadra to kolejna grupa uczestników (ok. 40 osób). Działania projektowe koncentrowały się na wdrażaniu własnych programów w nauczaniu dorosłych w ramach tzw. „klas ćwiczeń”, w których realizowano, różne od  tradycyjnych schematów lekcyjnych, nowatorskie modele zajęć edukacyjnych. Wymienione działania były przedmiotem konfrontacji, dyskusji, polemik, analiz i konferencji, które w rezultacie przełożyły się na wypracowanie nowych form i sposobów przekazywania wiedzy. Wypracowane wnioski i metody wdrażane w organizacjach partnerskich miały charakter innowacyjny dla całego projektu.

15 Listopad 2017
by Stefan CIĘŻKOWSKI
(pl)
1 Komentarze

W skrócie

30 lat programu Erasmus+

Główne wątki dyskusji

15 Listopad 2017
by:Zsolt Vincze
(en)
78 Komentarze
03 Listopad 2017
by:Zsolt Vincze
(en)
62 Komentarze
24 Październik 2017
by:Anete Rätsep
(en)
40 Komentarze
24 Październik 2017
by:Anete Rätsep
(et)
22 Komentarze
27 Październik 2017
by:Marica Vukomanovic
(en)
16 Komentarze