chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Nieuws

ČR se připojila k iniciativě EuroHPC

27/02/2018
Taal: CS

Podpisem Deklarace o rámci spolupráce na rozvoji HPC (High Performance Computing) se ČR připojila k iniciativě EuroHPC a vyjádřila tak i svůj zájem stát se členem společného podniku, který bude ustaven v průběhu roku 2018 za účelem implementace této iniciativy. 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga při příležitosti podpisu Deklarace uvedl:

„Jsem velice rád, že se ČR připojuje k iniciativě EuroHPC a stane se rovněž členským státem společného podniku pro její implementaci, až bude založen věcně příslušným Nařízením Rady EU. HPC je velmi dynamicky se rozvíjející doménou výzkumu a vývoje, jejíž význam pro další rozvoj evropského výzkumného a průmyslového prostředí se v posledních letech ukazuje být klíčový. Počítačové simulace umožňují výzkumným pracovníkům a podnikatelské sféře provádět experimenty v prostředí virtuální reality levnějším, rychlejším, bezpečnějším a environmentálně šetrným způsobem, bez nutnosti experiment reálně uskutečnit. Tím dochází k podstatnému snížení nákladů při vývoji nových technologií, jakož i umožnění provádět experimenty, které by jinak byly pouze velmi stěží proveditelné. Špičková HPC e-infrastruktura se stává klíčovým předpokladem pro vědecký a průmyslový rozvoj v 21. století, a to včetně oblasti bezpečnosti. Je přitom zjevné, že Evropa na poli HPC nedosahuje potřebné úrovně. Proto věřím, že zamýšlený společný podnik pro implementaci iniciativy EuroHPC umožní celoevropskou spolupráci, která povede k tomu, že se Evropa stane celosvětovým leaderem na poli HPC. Jsme plně připraveni napomoci ke zdárnému naplnění těchto ambicí zapojením svých znalostí a HPC kapacit, jimiž disponujeme na úrovni ČR.“

Iniciativa EuroHPC vychází z Deklarace o rámci spolupráce na rozvoji HPC, která byla podepsána dne 23. března 2017 v Římě, a jejímiž signatáři se postupně stalo 13 evropských států. Předmětem Deklarace je stanovení hlavních principů budoucí spolupráce zainteresovaných evropských států na rozvoji HPC v Evropě. Stěžejním cílem iniciativy je vyvinout, resp. vybudovat v Evropě 2 pre-exascale a 2 exascale superpočítačové systémy tak, aby se Evropa stala výrazně konkurenceschopnější na poli HPC v celosvětovém měřítku.

Tisková zpráva k přistoupení ČR k iniciativě EuroHPC zveřejněná Evropskou komisí je společně s dalším doprovodnými dokumenty k dispozici ke stažení na internetových stránkách https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/czech-republic-signs-european-declaration-high-performance-computing.

Zdroj: MŠMT, Tiskové zprávy

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn