chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Evenementen

Creative Writing Center Spring Workshops

Gepost door SAMSUN İL MEM HAYAT BOYU ÖĞRENME 1 maand 3 weken geleden

vrijdag 19 april 2019
Samsun
,

Ondokuz Mayıs University Creative Writing Center, to provide the dissemination of theoretical and practical knowledge and experience in fields related to creative, critical and philosophical thought; It was established in an academic context to deal with cinema, theater, written literature products and the like and university cooperation.
Objectives of the Center To organize national and international courses, seminars, conferences, symposiums, congresses, organize trainings, create workshops, organize certificate programs and give certificates in the fields of creative writing and philosophical thought.

The workshops at the Spring Workshops, which will last 3 days, are given below.

Workshops

  • Postmodern Narrative Techniques
  • Introduction to Authorship
  • Animation Script Writing
  • Literature Laboratory

/epale/nl/file/yazarlikmerkeziatolye2019baharpng-0yazarlik_merkezi_atolye_2019_bahar.png

 

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Merkezi, yaratıcı, eleştirel ve felsefî düşünce ile ilgili alanlarda teorik ve pratik bilgi ve deneyim birikiminin yayılmasını sağlamak; sinema, tiyatro, yazılı edebiyat ürünleri ve benzerleri ile üniversite işbirliğini akademik bir bağlamda ele almak üzere kurulmuştur.
Merkezin amaçları Yaratıcı yazarlık ve felsefi düşünce konularında ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar, seminerler, konferanslar, sempozyumlar, kongreler düzenlenmek, uygulamalı eğitimler yapmak, atölyeler oluşturmak, sertifika programları düzenlemek ve sertifika vermektir.

Merkezin 3 gün sürecek olan Bahar Atölyeleri etkinliğindeki atölye çalışmaları aşağıda belirtilmiştir. 

Postmodern Anlatı Teknikleri

Yazarlığa Giriş

Animasyon Senaryo Yazarlığı

Edebiyat Laboratuvarı

 

Primaire taal:
Type evenement: 
Evenement voor professionele ontwikkeling
Deelnamekosten: 
Nee
Registratietermijn: 
19/04/2019
Online evenement: 
Nee
Georganiseerd door: 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Merkezi
Type organisator: 
NSS-evenement
Contactgegevens: 
Program Yeri : Samsun Yelken Kulübü
Doelgroep: 
Academici, studenten, onderzoekers in andragogie
Behandelde thema:
Doelstellingen: 
To provide the dissemination of theoretical and practical knowledge and experience in the fields related to creative, critical and philosophical thought; cinema, theater, written literary products and the like Yaratıcı, eleştirel ve felsefî düşünce ile ilgili alanlarda teorik ve pratik bilgi ve deneyim birikiminin yayılmasını sağlamak; sinema, tiyatro, yazılı edebiyat ürünleri ve benzerleri ile üniversite işbirliğini akademik bir bağlamda ele almak.
Verwachte leerresultaten: 
To spread the theoretical and practical knowledge and experience in the fields related to creative, critical and philosophical thought. Yaratıcı, eleştirel ve felsefî düşünce ile ilgili alanlarda teorik ve pratik bilgi ve deneyim birikiminin yayılmasını sağlamak.
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn