chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Resurss

Novecošanas zelta laikmets: veselīgu, aktīvu un pārticīgu vecumdienu perspektīvas Eiropā un Centrālāzijā

Valoda: LV
Document available also in: EN

Publicēja Jānis Kutraitis

Salīdzinot pēc iedzīvotāju vecuma, Eiropa un Centrālā Āzija ir “vecākie” reģioni pasaulē. Turklāt iedzīvotāju novecošanās nākamajās desmitgadēs tikai paātrināsies, novecojot aizvien plašākām sabiedrības grupām. Piemēram, Krievijā un dažās Austrumeiropas valstīs, ir vērojams arī iedzīvotāju skaita sarukums.

Šis ziņojums pēta, kas liedz sabiedrībai gūt maksimālu labumu no dzīves ilguma palielināšanās. Būtu jācenšas pilnībā izmantot ieguvumus no pieredzes bagātiem cilvēkiem, vienlaicīgi mazinot iespējamās negatīvās blakusparādības, kas varētu rasties darbaspēka vecuma dēļ.

Sākumā liekot uzsvaru uz demogrāfiskajām tendencēm, ziņojuma autori no vēsturiskās perspektīvas palūkojas uz dzimstības straujo kritumu, salīdzinot to ar migrācijas tendencēm reģionā, kā arī aplūko dažādus iespējamos scenārijus saistībā ar iedzīvotāju skaita izmaiņām reģionā.

Ziņojumā minēti fakti par demogrāfisko pārmaiņu iespējamo ietekmi uz reģiona ekonomisko izaugsmi, iedzīvotāju ietaupījumiem, darbaspēku, inovācijām uzņēmumu un visas tautsaimniecības līmenī, nabadzību un nevienlīdzību, kā arī starppaaudžu solidaritāti. Ziņojuma noslēgumā tiek apskatītas iespējas ar politisku lēmumu palīdzību iespaidot visu augstāk minēto faktoru mijiedarbību, analizējot līdz šim zināmos veiksmīgos un mazāk veiksmīgos piemērus.

 

/epale/lv/file/9781464803536pdfjpg9781464803536_pdf.jpg

Resursa autors(-i): 
Maurizio Bussolo, Johannes Koettl, Emily Sinnott
Publicēšanas datums:
Otrdiena, 16 Jūnijs, 2015
Dokumenta valoda
Resursa veids: 
Izpēte un ziņojumi
Valsts:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn