chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

Senioru sociālā iekļaušana caur digitālo iemaņu apguvi un starppaaudžu mācīšanos

01/03/2018
Valoda: LV

Erasmus+ projekts Mālpils novadā

20.decembrī noslēdzās pirmais lielais Erasmus+ SINDI projekta posms Mālpilī – 17 brīvprātīgie jaunie datorskolotāji un viņu skolēni - 18 seniori - sanāca kopā, lai izvērtētu paveikto un padomātu par turpmāk kopīgi darāmām interesantām lietām. Apkopojot jauno skolotāju veiktos pierakstus par nodarbību tēmām, redzams iespaidīgs skats: ir apgūti tādi digitālie “smalkumi” kā e-pasta adrešu izveide un izmantošana, fotogrāfiju, mūzikas un video pārvietošana starp dažādiem datu nesējiem, to sūtīšana un saglabāšana mapēs, sociālo tīklu profilu izveide un izmantošana, Skype, un WhatsApp pielietojums, informācijas atrašana, lejupielāde un saglabāšana dažādās vietnēs, prezentāciju veidošana, Word un Excel dokumentu noformēšana, mācības interneta vidē, kā arī skārienjūtīgo telefonu un planšetdatoru daudzveidīgo iespēju apguve.

Lūk projektā iesaistīto skolnieku un skolotāju atziņas:

Rasa /skolotāja/: “Bija ļoti interesanti iepazīt jaunus cilvēkus, jo es tikai nesen pārcēlos uz dzīvi Mālpilī. Mana skolniece man daudz ko pastāstīja gan par savu dzīvi, gan Mālpili. Viņa ļoti labi mācījās. Gadījās, ka man uzdeva jautājumus, uz kuriem man pašai bija jāmeklē atbildes internetā.”

Kate /skolotāja/: “Mācīšanās process trenēja manu pacietību, jo visu vajadzēja skaidrot lēnām. Es arī iemācījos lietas, kuras pati nezināju.”

Santa /skolotāja/: “Visgrūtākais laikam bija atrast kontaktu, gadījumā, ja skolnieks bija mazrunīgs. Man nebija jautājumu, uz kuriem es nezinātu atbildi, jo mana skolniece vēlējās apgūt pamatparsmes darbā ar datoru – lietot “peli”, rakstīt ar garumzīmēm, izmantot internetu.”

Māra /skolniece/: “Mācības man patika, tikai bija mazliet par īsām. Laika gaitā, strādājot ar datoru, rodas jauni jautājumi. Skolotāja gan man teica, ka varu viņai zvanīt un jautāt. Gribētos, lai būtu kāda nodarbība vēl pēc kāda laiciņa.”

Skaidrīte /skolniece/: “Projektā pārvarēju iekšējo pretestību pret darbu ar datoru, apguvu pamatlietas. Ar skolotāju man bija ļoti labs kontakts.”

Anita /skolniece/: “Man veicās labi, ar projektu esmu ļoti apmierināta! Vienmēr jau var iemācīties kaut ko vairāk, arī pēc šī projekta zināšanu loks ir paplašinājies. Informāciju par projektu izlasīju “Mālpils Vēstīs”, un tā kā iemaņas darbā ar datoru man vēl nepieciešams attīstīt, nolēmu pieteikties. Mans skolotājs Mārtiņš bija ļoti labs un apzinīgs, un mūsu sadarbība, noslēdzoties projektam, nav beigusies. Es varu savam skolotājam zvanīt, ja nepieciešama kāda palīdzība darbā ar datoru.”

Monika /skolniece/: “Kursi man ļoti, ļoti palīdzēja praktiskā darbā ar e-pastu un internetu.”

Laura /skolotāja/: “Bija nedaudz grūti, bet tajā pašā laikā bija vērtīgi ar skolnieci atkārtot kādreiz iegūtās, bet varbūt nedaudz piemirstās, zināšanas.”

Rinalds /skolotājs/: “Bija interesanti un aizraujoši - jauna pieredze. Man bija spars un entuziasms mācīt. Manam skolniekam bija datorprasmju pamati, tāpēc apguvām kaut ko vairāk. Man bija prieks tāpēc, ka manam skolniekam, kurš apguva jaunas zināšanas, pašam bija par to prieks.”

Adrians /skolotājs/: “Savstarpējā saskarsme ar cilvēkiem man likās ļoti jauka. Es daudz ko iemācījos un uzzināju arī no saviem skolniekiem, sarunās iepazinu viņus tuvāk. Man bija interesanti iedziļināties viņu interesēs, palīdzēt atrast informāciju par viņiem svarīgām lietām. Es priecājos, ka Mālpilī dzīvo cilvēki, kuri izrāda interesi mācīties! Ar prieku gāju uz katru nākošo mācību stundu, jo bija tā apziņa, ka tevi gaidīs kāds, kuram ir jautājums, ka tu varēsi palīdzē rast atbildi. Zināmā mērā šis projekts bija arī savu spēku pārbaudīšana - vai varu kādam iemācīt lietot datoru.”

Jā, spēki nu ir visai veiksmīgi pārbaudīti, un to apliecina arī skaitļi: kursu noslēguma anketās 100% senioru atbildēja, ka ir paplašinājušies viņu kontakti ar draugiem un paziņām un ka viņi ieteiktu šādus kursus arī citiem. 90% jauno skolotāju ieteiktu izmēģināt skolotāja lomu citiem jauniešiem, un 70% ir ieinteresēti piedalīties senioru vadītās nodarbībās un iemācīties kaut ko no saviem bijušajiem skolēniem. Viņiem piebiedrojas arī vairāki citi Mālpils novada vidusskolas projektu pulciņa dalībnieki, un pavasarī plānojam kopīgu garšīgu nodarbību “Internets manā virtuvē”. Bet tas jau būs cits stāsts.


Informāciju sagatavoja Līvija Mukāne,
Mālpils novada projektu vadītāja un pieaugušo izglītības koordinatore

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 10. no 11
 • Lietotāja Linda Cintina attēls
  Izcili!
  Pacilājošs noskaņojums lasot šo rakstu, atbalstu par visiem 100! Iedomājos, ka šādu projektu varētu īstenot katrā pašvaldībā, sadarbojoties ar vidusskolēniem. Lai apgūtu pašus pamatus datoru lietošanā un pirmos soļus e-vidē, nav nemaz jābūt datorskolotājam. Ir tikai jābūt vēlmei palīdzēt. Šis būtu lielisks sociāls projekts, kur satiekas 2 paaudzes, un katra no tām iegūst jaunu pieredzi. Kā atzina kāda no jaunajām skolotājām, mācot, viņai nācās arī pašai vēl šo to iemācīties. Un ieguvēji būtu abas puses.
 • Lietotāja Jausma Rozenšteine attēls

  Labs treniņš sadarboties ar citiem publiskajā sfērā, izrādīt solidaritāti un interesi, saskatot un risinot problēmas, kas ietekmē vietējo un plašāku sabiedrību, kas ietver kritisku un radošu domāšanu un līdzdalību vietējās sabiedrības pasākumos.

  Atbalstu.

 • Lietotāja Livija MUKANE attēls
  Paldies visiem par jaukajām atsauksmēm! 
  Arī mums pašiem šeit uz vietas Mālpilī šķiet, ka tas ir ļoti veiksmīgs projekts. turklāt idejas rodas arvien jaunas. Sekojiet informācijai un esat mīļi gaidīti ciemos!
 • Lietotāja Aleksandra Juhnēviča attēls
  Ļoti patīkami ka tika izveidots šāds projekts! Viņa ietvaros cilvēkiem ir iespēja apmainīties ar zināšanām, padalīties ar pieredzi vai uzzināt kaut ko jaunu darbā ar datoru! Liels prieks ka jauna paaudze nāk pretīm un palīdz senioriem tikt galā ar viņuprāt "lielo problēmu". Kādreiz mēs visi bijām māzi, neko nezinājam, tolaik tikt galā ar visu svešu mums palīdzēja mūsu vecāki, vecvecāki. Bet atnāk laiks, kad viss pagriežas otrādi!

  Mūsu dzīve ir izveidota tā, ka dzīvot bez IT tehnoloģijām nav iespējams. Nebūšu šokā ja pēc dažiem gadiem pieturās nebūs autobusu saraksta, jo priekškam? Visi tagad visu atrod internetā! Tāpēc ļoti svarīgi rupēties par seniora klasi! Mēs tiksim galā, bet pat mums dažreiz visi jaunumi sagādā grūtības, tad ko teikt viņiem?

  Paldies Dievam, mani vecāki, vecvecāki ir dzīvi, tāpēc no savas pieredzes varu teikt cik tas ir grūti viņus mācīt! Bet viss ir iespējams! Tikai ir nepieciešama liela vēlme un mīlestība par to ko tu dari!
 • Lietotāja Marta Zedina attēls
  Interesanti lasīt, ka noteik šādi pasākumi, taču vēl interesantāk būtu piedalīties šādos pasākumos.
  Šajos pasākumos var smelties jaunas emocijas, zināšanas (varbūt tās, kas piemirsušās atcerēties), jaunus kontaktus. Jauki ir tas, ka skolēni arī iesaistās tādos pasākumos, jo bieži vien viņiem tas neinteresē,par nožēlu.
  Skolotāji spēj sevi pilnveidot vairāk, dažādos virzienos. Manuprāt, stimuls vislielākais, kas var būt skolotājam, ka viņam nākas meklēt pašām pat atbildēs uz jautājumiem un mācīties kopā ar citiem. 
  Šīs pasākums tiešām starp dažādām paaudzēm,  taču ar vienu mērķi apvienoja visus. Nekad nav par vēlu mācīties nevienam no mums.
 • Lietotāja Gaļina Capa attēls
  Liekas, ka tik pašsaprotamas lietas un kāds to nezina? Mūsdienās bez digitālajām prasmēm ir diezgan pagrūti, jo sevišķi skolotājiem- darbs e-klases portālā vai citā mācību sociālajā tīklā, kā piemēram. Priecājos, ka tiek rīkoti šāda veida projekti un turpināsies kaut kas līdzīgs arī tuvākajā nākotnē. Liela daļa sabiedrības vēl nav apguvuši elementāras prasmes, kā e-pasta izveide, kāda sociālā portāla lietošana, kas mūsdienās aizņem cilvēka ikdienā daudz laika. To starpā ir ne tikai seniori, bet arī gados jauni cilvēki, kuri to ikdienā vienkārši nepielieto un var izdzīvot bez tā. Ļoti jauki, ka gan senioriem, gan skolotājiem, kas apmācīja seniorus, ir tikai pozitīvas atsauksmes un ir iemācītas šīs, citiem elementāras prasmes. Pati arī vienmēr esmu pretimnākoša un izpalīdzīga, priecājos, ka kādam varu ko palīdzēt un "atjaunināt" viņu digitālās prasmes. 
 • Lietotāja Līna Bužoka attēls
  Ļoti nozīmīgs un noderīgs projekts senioriem mūsdienu modernajā un tehnoloģiju attīstītajā laikā. Uzskatu, ka šī ir laba pieredze jaunajiem skolotājiem, lai pilnveidotu savas prasmes un attīstītu sevī vēl jaunas. Iepazīt nedaudz citādāku vidi nekā ierasts, jo tomēr ir atšķirības strādājot ar gados jaunākiem un vecākiem skolniekiem. Prieks lasīt tik pozitīvas atsauksmes no senioriem. Kā jau minēju, mūsdienu tehnoloģiju pilnajā laikā ir svarīgi saprast vismaz pamatprincipus kā darbojas visas šīs ierīces. Un ne tikai saprast, bet arī pielietot, lai atvieglotu sev ikdienas dzīvi. Kā jau minēja viens no skolniekiem, ir uzlabojies kontakts ar draugiem un paplašinājies redzes loks. Tiešam ceru, ka arī turpmāk būs šāda veida iespēja senioriem apgūt jaunās tehnoloģijas un jaunajiem skolotājiem praktizēties citā darba vidē.
 • Lietotāja Guna Brenda Pogule attēls
  Piekrītu - lielisks projekts! Droši vien gandrīz ikviens ir saskāries ar situāciju, kad saviem vecākiem, vecvecākiem vai kādam citam vecākam cilvēkam ir jāsāk pamācīt par datora lietošanu. No pieredzes saku - tas nepavisam nav viegli, jo īpaši sākumā, bet pēc tas nāk atpakaļ ar uzviju. Ja kādreiz man pašai vecāku vietā bija jādara viss saistībā ar internetu, tad tagad, kad tētis jau ir apguvis gana daudz pamatprasmju, man savs laiks nav tik daudz jāvelta lietām, kas mani ļoti neinteresē. Viņš pats atrod sev vajadzīgo informāciju un tagad jau lasa e-pastus, kas nāk par viņa un mammas zemnieku saimniecību. Ts ir milzīgs atvieglojums gan man, gan viņam pašam, jo to var darīt sev labvēlīgā brīdī un tempā. 
  Šādi projekti noteikti jāveido vairāk, arī mazās pilsētās un laukos. Ikvienam pēc ieguldītā darba kļūst vieglāk, tas ir īpašs ieguvums senjoriem - datora izmantošana atvieglo ikdienas gaitas un pat ir kļuvusi nepieciešama!
 • Lietotāja Jānis Kairišs attēls
  Liels prieks, ka ir izveidots šāds projekts, kurā satiekas gados vecāki cilvēki un jauni skolotāji. Skolotāja darbs vienmēr ir bijis un būs pacietības mēra paaugstinātājs, tāpēc  jo īpaši esmu priecīgs, ka jaunie skolotāji ir varējuši sadarboties ar senioriem, kuriem dators vai nu ir kaut kas svešs, vai arī ir uz "jūs". Man pašam ir gadījies ilgāku laiku skaidrot savai vecmammai, kā pareizi veikt kādu darbību internetā, kas pašam nešķiet nekas sarežģīts. Cilvēkam, kas ikdienā ar datoru nesaskaras, tas viss ir svešs, tāpēc jāskaidro lēni un saprotami, lai cilvēks saprot un pats spēj izdarīt. Jo īpaši vecvecākiem, kuri ir mūs audzinājuši, tāpēc uzskatu par nepieciešamību viņiem dot zināšanas atpakaļ - veltīt laiku, lai viņiem iemācītu darboties ar datoru un internetu.
  Ir svarīgi iemācīt pamatprasmes, kuras var noderēt senioriem, darbojoties ar datoru un internetu, jo dators un internets ir izveidots, lai padarītu ērtāku un ātrāku ikdienas darbu. Piemēram, rēķinu apmaksa internetā un saziņa ar e - pastu palīdzību senioriem var atvieglot ikdienu, jo nav jādodas uz pastu un jāveic apmaksa pastā.
  Ir gadījumi, kad darba devējs nepieņem darbā, ja darba ņēmējs neko nesaprot no datora. Līdz ar to, ja gados vecāki cilvēki vēlas strādāt, bet nav iemaņas darbā ar datoru, tad ir ļoti sarežģīti atrast tādu darbu, ko varēs veikt. Lai nerastos šādas situācijas, ir svarīgi, ka tiek rīkoti šādi kursi un tiek apmācīti seniori, lai viņi ietu līdzi laikam. 
 • Lietotāja Līna D. attēls
  Vērtēju pozitīvi, ka notiek reģionu senioru digitālo iemaņu attīstīšana un pilnveidošana, sadarbojoties dažādām paaudzēm. Tādējādi tiek nodrošināta senioru sociālā un digitālā iekļaušana reģionā.