chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

Jauna mācību forma senioriem "Izzini un pastāsti!"

23/11/2018
Valoda: LV

Mālpils novadā ir izveidota un tiek veiksmīgi īstenota jauna mācību forma senioriem "Izzini un pastāsti!".

Šī ideja radās mūsu nupat pabeigtā Erasmus+ SINDI projekta gaitā, klausoties RigaBrain lektora Pētera Urtāna lekciju "Kā atpūtināt prātu un dzīvot pilnvērtīgi" un viņa minētos sešus padomus, kā iespējami ilgi saglabāt aktīvu smadzeņu darbību.

Divi no tiem: "centies regulāri uzzināt ko jaunu" un "dalies jaunajā informācijā" arī kļuva par pamatu senioru savstarpējo mācību ciklam "Izzini un pastāsti!". Vienreiz mēnesī notiekošo mācību princips un noteikums ir vienkāršs: to dalībniekiem ir jāatrod informācija un jāsagatavo stāstījums par sev līdz tam pilnīgi nezināmu jomu/nozari, kas nav bijusi saistīta ne ar viņu profesionālo darbību, ne ar līdzšinējiem hobijiem. Sanākot kopā, savstarpējo mācību dalībnieki dalās ar pārējiem jauniegūtajās zināšanās, atbild uz jautājumiem, iepazīstas ar pārējo sagatavoto informāciju.

Tā kā SINDI projektā viņiem bija iespēja apgūt digitālās iemaņas katram ar savu individuālo brīvprātīgo skolotāju no jauniešu vidus, tad šobrīd šīs iemaņas tiek izmantotas gan informācijas atrašanai, gan prezentēšanai.

Katrā nodarbībā piedalās 6-8 dalībnieki. Nodarbības ilgums - 2 akadēmiskās stundas.

Pirmā nodarbība notika aprīlī, uz šo brīdi ir notikušas četras, un turpinājums noteikti sekos, jo tā tiešām ir ļoti fascinējoša sajūta, kad labi pazīstami cilvēki, par kuru darbu un brīvā laika interesēm, kā jau laukos, šķiet, zinām visu, pēkšņi stāsta par tēmām, ko nekādi neienāktu prātā ar viņiem saistīt. Trenējam, uzturam aktīvas un attīstām smadzenes!

  

Līvija Mukāne,
Mālpils novada projektu vadītāja un pieaugušo izglītības koordinatore,
EPALE Rīgas reģiona koordinatore

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 10. no 13
 • Lietotāja Jekaterina Raudiva attēls
  Uzskatu, ka papildmācība nevienam nebūs par lieku, visiem ir jāmācās. Senioriem ir iespēja iegūt jaunas  zināšanas un arī labs veids kā interesanti pavadīt laiku!
 • Lietotāja Elga S attēls
  Lieliska ideja senioriem, tas ir ļoti aktuāls jautājums , kas skar tieši šo vecuma grupu, jo diemžēl mūsu valstī seniori paliek tā kā aiz "borta", un šādi projekti būtu ļoti nepieciešami, jo ar pensiju dzīve neapstājās , jāatīstās, jāpilnveidojas visas dzīves garumā un jāiet laikmetam līdzi.
 • Lietotāja Inga Junolainena - Cālmane attēls
  Lielisks piedāvājums senioriem, jauna mācību forma - Izzini un pastāsti! Senioriem tiek piedāvāta iespēja apgūt digitālās iemaņas, prezentēšanas prasmes, iegūt jaunu informāciju un paplašināt savu redzes loku. Lieliski, ka novada jaunieši brīvprātīgi apmāca savus seniorus, rūpējoties par sava novada attīstību. Projekts ir nozīmīgs arī sociāli, jo daudzi seniori ir vieni un šī ir iespēja, sanākot kopā ar saviem vienaudžiem, jauno paaudzi, komunicēt, apmainīties ar zināšanām, pamācīt vienam otru un justies piederīgam. Ceru, ka šīs aktivitāties notiek līdz šim. Jāmācās ir visu mūžu. Trenējam, attīstām un uzturam aktīvas smadzenes! 
 • Lietotāja Madara Krastiņa attēls
  Manuprāt, tas ir brīnišķīgi, ka netiek aizmirsta arī šī vecuma grupa, jo mūsdienu sabiedrībā vecākā gada gājuma cilvēki tiek uztverti pašsaprotami. Mēs zinām, ka viņi ir un neliekamies īsti par viņiem ne zinis, dzīvodami savu aizņemto dzīvi. Manuprāt, svarīgi ir iemācīt un parādīt mūsdienu bērniem un jauniešiem, ka ir jārūpējās par šiem cilvēkiem, jāsniedz viņiem iespēja attīstīties, neizolējot viņus no sabiedrības. Šos mācību ciklus "Izzini un pastāsti" vajadzētu ieviest visur, kā arī laukos. Domāju, mana omīte par to būtu sajūsmā! 
 • Lietotāja Viktorija Krīgerte attēls
  Prieks redzēt, ka tiek domāts par visām sabiedrības grupām! Jebkuram ir nepieciešams izglītoties visa mūža garumā. Šī ir fantastiska iniciatīva – senioriem ir iespēja iegūt jaunas digitālās zināšanas un ne tikai – viņi digitālo prasmju nostiprināšanas laikā iemācās ko jaunu sev un savai dvēselei! Prieks, ka ir cilvēki, kas gatavi ar šiem senioriem strādāt, mācot viņiem digitālās pasaules “knifiņus”. Sabiedrībā bieži vien valda uzskats, ka vecumdienās jau nu vairs nav vērts mācīties ko jaunu, taču tā nav – tas patiesībā ir labākais laiks, lai mācītos ko jaunu un ar savām jauniegūtajām zināšanām paspīdētu radu un draugu lokā! 
 • Lietotāja Sigita Upīte attēls
  Lieliska iespēja , lai vecāka gājuma cilvēki trenētu atmiņu un uzturētu komunikācijas spējas. Šo ideju varētu arī papildināt , ar izbraukumiem uz dažādām vietām , lai šo darbību redzētu procesā. 
 • Lietotāja Reinis Vējiņš attēls
  Ļoti labs veids, kā patiesi atspoguļot mūžizglītības ideju mācīties un mācīt citus. Prieks, ka tiek veidoti dažādi klubiņi, pulciņi, kuros var cilvēki sanākt un kopā ar līdzīgām interesēm var apgūt, ko sev nezināmu, vai piemirstu. Labs veids kā kvalitatīvi un jēgpilni pavadīt laiku! Lielisks projekts, kur katrs seniors j;ut savu piederību, var nodot savas dzīves laikā gūtās zināšanas citiem! 
 • Lietotāja Linda Trūle attēls
  Manuprāt, lieliska ideja, kā senioriem parādīt jēgpilnu moderno tehnoloģiju izmantošanu, pielietošanu, līdz ar to seniori pilnveido sevi neformālajā izglītībā. Šāda forma, ļauj aktīvi iesaistīties sarunās, pieredzes apmaiņā, trenē atmiņu, un pilnveido pašam sevi, un izzināt lietas, dzīves norises sev apkārt.
  Un šis projekts, manuprāt, senioriem sniedz iespēju jēgpilni pavadīt savu brīvo laiku, ka arī rada iespēju atrast darbu, jo tiek apgūtas jaunas iemaņas un prasmes, kas ir nepieciešamas daudzos uzņēmumos.
  Manuprāt, šo labo ideju vajadzētu ņemt vērā arī citiem novadiem un pašvaldībām.
  Un es uzskatu, ka šī ir lieliska iespēja, kā vienam no otra mācīties.
 • Lietotāja Elita Balcus attēls
  Šo pieredzi viegli īstenot pat neformālos pulciņos - kaimiņu, draugu, izbijušo kolēģu starpā. Līdzīgi var darbotoes arī svešvalodu apguvē, padarot interesantās informācijas apmaiņu par ikdienas lekciju sastāvdaļu. Lieliska doma!
 • Lietotāja Anna Lasmane attēls
  Uzskatu, ka šī ir ļoti laba iniciatīva. Šādi mazinās iesīkstējušies stereotipi par to, ka gados veciem cilvēkiem vairs nav jēgas ko jaunu mācīties un tas ir neiespējami, 
  Mēs vislabāk mācamies tieši mācot citus, vecāka gadagājuma cilvēkiem šis, pirmkārt, jau ir labs veids kā pavadīt laiku,  nevis pie televīzora, bet izzinot sev interesējošus vēl neizpētītus jautājumus kā arī uzklausīt savus līdzcilvēkus.