chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

“InvestEU” programma: atbalsts jaunām darbavietām, izaugsmei un investīcijām

24/04/2019
Valoda: LV

Eiropas Parlamenta deputāti 18. aprīlī apstiprināja pagaidu un daļēju vienošanos ar dalībvalstu ministriem par atbalstu investīcijām un piekļuvi finansējumam 2021. - 2027. gadā.

Jaunā “InvestEU” programma aizstās pēc 2008. gada finanšu krīzes izveidoto Eiropas Stratēģisko investīciju fondu (ESIF).

Eiropas parlamenta deputāti ierosinājuši ES budžeta garantijas palielināt līdz 40,8 miljardiem eiro, lai tā nodrošinātu investīcijas 698 miljardu eiro apmērā (Eiropas Komisijas priekšlikums bija 38 miljardi eiro 650 miljardu eiro lieliem ieguldījumiem). Līdz šim notikušajās sarunās ar ES valstu ministriem viņi vienojušies par šādām prioritātēm:

  • skaidrāk definēti un jauni darbības mērķi: nodarbinātības pieaugums ES, Parīzes klimata nolīguma mērķu sasniegšana, ekonomiskā, teritoriālā un sociālā kohēzija;
  • labāka klimata aizsardzība: vismaz 55% investīciju programmas ietvaros veicamas ilgtspējīgas infrastruktūras un vides politikas mērķu sasniegšanai.

 

Citāti

““InvestEU” veicinās investīcijas, konkurētspēju un ekonomisko izaugsmi, radot vairāk un labākas darbavietas visā ES. Šī programma stiprinās ekonomisko, sociālo un teritoriālo kohēziju,” sacīja EP Budžeta komitejas (BUDG) ziņotājs Žozē Manuels Fernandešs (ETP, Portugāle).

“Ar “InvestEU” mēs veidojam tādu ES, kurā vairāk tiek investēts mazajos un vidējos uzņēmumos, kā arī vietējas nozīmes projektos,” norādīja Ekonomikas un monetāro jautājumu komitejas (ECON) priekšsēdētājs Roberto Gvaltjēri (S&D, Itālija).

 

Nākamie soļi

Ziņojums tika apstiprināts ar 463 balsīm pret 64, 29 deputātiem atturoties. Eiropas Parlaments tagad ir noslēdzis likumprojekta izskatīšanu pirmajā lasījumā, apstiprinot arī panāktās vienošanās ar dalībvalstīm (šeit paziņojums presei par sarunās līdz šim panākto). Sarunas turpinās jaunievēlētais Eiropas Parlamenta sasaukums.

 

Pamatinformācija

Neskatoties uz virkni iniciatīvu situācijas uzlabošanai, ES joprojām trūkst investīciju. “InvestEU” programmas (tā ir 2021. - 2027. gada budžeta likumprojektu pakas “ES budžets nākotnei” sastāvdaļa) mērķis ir šo problēmu risināt. “InvestEU” apvienotu esošos ES finanšu instrumentus, lai tā panāktu apjomradītus ietaupījumus.

 

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (18.04.2019): http://www.europarl.europa.eu/plenary/lv/texts-adopted.html

Debašu videoieraksts (17.04.2019): http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/search-by-date

“InvestEU” interneta vietne ar atbalstīto projektu piemēriem: https://europa.eu/investeu/home_lv

EP Izpētes dienesta pārskats: “The InvestEU programme - Continuing EFSI in the next MFF”: http://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document.html?reference=EPRS_...

Procedūras dokumentācija: http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?reference=20...

InvestEu programma - tiesību aktu teksti un informatīvi dokumenti: https://ec.europa.eu/commission/publications/investeu-programme_lv

 

Avots: Eiropas Parlamenta birojs Latvijā.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 2. no 2
  • Lietotāja Svetlana Melberga attēls

    Nevar nepiekrist Hose Manuēlam, ka mums ir augstas kvalitātes uzņēmēji un apņēmīgi darbinieki. Eiropas Savienībai jārisina globalizācija, koncentrējoties uz produktivitāti, pētniecību un inovāciju, lai atbalstītu profesionālo kvalifikāciju. Domāju, ka ir labi ka ir tādi Eiropas fondi, kas var palīdzēt.

  • Lietotāja Svetlana Melberga attēls
    Nevar nepiekrist Hose Manuēlam, ka mums ir augstas kvalitātes uzņēmēji un apņēmīgi darbinieki. Eiropas Savienībai jārisina globalizācija, koncentrējoties uz produktivitāti, pētniecību un inovāciju, lai atbalstītu profesionālo kvalifikāciju. Domāju, ka ir labi ka ir tādi Eiropas fondi, kas var palīdzēt.