chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Aicinām dalīties ar saviem labās prakses piemēriem un veiksmīgiem projektiem pilsoniskās izglītības jomā

20/05/2019
by Aldis Lazda
Valoda: LV

/epale/lv/file/citizenship-education-best-practiceCitizenship Education Best Practice

Citizenship Education Best Practice

 

Aicinām EPALE kopienas biedrus stāstīt par sev zināmiem labas prakses piemēriem un veiksmīgiem projektiem pilsoniskās izglītības jomā!

 

Visu maija mēnesi EPALE turpina runāt par pilsonisko izglītību, un šīs  tēmas ietvaros vēlamies no jums – pieaugušo izglītības profesionāļiem  un Erasmus+ projektu īstenotājiem – uzzināt veiksmīgiem projektiem un labās prakses piemēriem, piedāvājot pieaugušajiem pilsonisko izglītību.

Vai jūs kādreiz esat atraduši vai izveidojuši jaunu metodiku, pēc kuras pieaugušajiem mācīt pilsoniskās prasmes?
Iespējams, jūs esat iesaistījušies kādā veiksmīgā pilsoniskās izglītības projektā vai arī dzirdējuši par tādu! Bet varbūt tieši pretēji - jūs esat pārliecinājušies, ka ir metodes vai aktivitātes, kas tomēr nespēj dot labu rezultātu? Gan veiksmes, gan neizdošanās veido pieredzi, un tieši pieredzi mēs vēlamies apkopot!

Pieaugušo izglītības pieredze var palīdzēt ikvienam apzināties savas demokrātiskās tiesības un aktivizēt iesaistīšanos sabiedrības dzīvē!

Komentāru sadaļā, lūdzu, pastāstiet par pašu piedzīvoto, dodiet padomus, dalieties ar gadījumiem no dzīves, ar veiksmīgo un arī ne tik veiksmīgo praksi! Kļūstiet par sarunu biedriem un palīdziet rast iedvesmu saviem kolēģiem - pieaugušo izglītības profesionāļiem!

Lūdzu, norādiet saites, ja pieminētie gadījumi attiecas uz projektiem un to rezultātiem! Ja projektā tapis kāds resurss, norādiet saiti arī uz to! Lūdzam arī īsumā paskaidrot, kāpēc jūs uzskatāt šo gadījumu/resursu/projektu par labas vai ne tik labas prakses piemēru!

Visus šeit publicētos stāstus mēs ietversim EPALE ikmēneša vēstulē.

Aicinām dalīties ar savu pieredzi jau tūlīt!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 9. no 9
 • Lietotāja Anita Apine attēls
   No 2018.gada novembra līdz 2019.gada aprīlim reizi mēnesī, sestdienās, jebkāda vecuma un nodarbošanās interesenti Valmieras integrētajā bibliotēkā tika aicināti apmeklēt Valmieras pilsētas pašvaldības un Valmieras bibliotēkas piedāvātu bezmaksas mūžizglītības kursu “Līdzsvarota dzīve: vide, cilvēks, sabiedrība”. 
  Piecu nodarbību garumā kursa apmeklētājiem bija iespēja uzzināt vairāk par pasaules vides un sabiedrības attīstības aktualitātēm, izprast šo procesu savstarpējās kopsakarības, ietekmi uz katra indivīda dzīvi. Kursa mērķis ir iedvesmot un iedrošināt pārmaiņām dzīvesveidā, lai ikdienu padarītu līdzsvarotāku, dzīvojot saskaņā ar savām, sabiedrības, dabas un vides vajadzībām. 
  Kursa lektori bija noteikto tēmu profesionāļi, kas sniedza ieskatu kursā ietverto jautājumu aktualitātē, kā arī piedāvāja praktiskus uzdevumus. 
  Kurss rosināja izvērtēt dalībnieku dzīvesveidu nodarbības tēmas kontekstā, praktiskie uzdevumi piedāvāja ērti lietojamus risinājumus ikdienas paradumu maiņai. Interesenti bija aicināti apmeklēt gan atsevišķas nodarbības, lekcijas par sev interesējošām tēmām, gan apmeklēt visu kursu kopumā. Apmeklējot vismaz 75% no visām nodarbībām, bija iespējams saņemt kursa apmeklējuma apliecinājumu. 1. Ievadnodarbība 2. nodarbība "Vide un veselība" 3. nodarbība "Kāds garīgums mums ir nepieciešams?" 4. nodarbība Dabas un tehnoloģiju parkā “URDA” 5. nodarbība "Pašattīstība. Ceļā uz līdzsvarotu dzīvi jau šodien" 
  Kursā piedalījās 73 unikālie apmeklētāji, no kuriem 16 saņēma Apliecinājumu, no tiem 8 kursa nodarbību apmeklējums ir 100%. Nodarbības notika 03.11.2018; 01.12.2018; 09.02.2019; 09.03.2019; 06.04.2019. 
  Kursu noslēgumā apmeklētāji atbildēja uz jautājumiem: Mūžizglītības kursa “Līdzsvarota dzīve: vide, cilvēks, sabiedrība” 2019 novērtējums • Vai kurss bija noderīgs, uzlabojot Tavas dzīves kvalitāti? • Vai un kādas ikdienas dzīvē praktiski pielietojamas iemaņas Tu guvi, klausoties šo kursu? • Vai kurss Tevi iedvesmoja turpināt izglītoties un darboties kursa tematikas skartajās jomās? • Par kādām tēmām Tu gribētu vēl mācīties mūžizglītības kursa ietvaros? • Vai vēlies kā praktiski iesaistīties? (piemēram, bezatkritumu dzīvesveida stiprināšana, videi nekaitīga dārzkopība, veselīgs uzturs u.c. tēmas) • Kādus jaunus paradumus iemaņas Tu esi ieviesis/ apņemies ieviest, klausoties šo kursu?
  Galvenā atziņa: kursi bija īsti vietā un laikā, jo katra nodarbība pulcēja ap 30 dalībnieku, no kuriem vairāk kā trešdaļa  bija katrā nodarbībā. Klausītāji aktīvi iesaistījās nodarbībās, tēmas viņus patiesi interesēja. Noslēgumā saņēmām tēmu ierosinājumus nākošai sezonai. Vienprātīgs lēmums: kursus turpināt.  Atzinīgi vērtējam horizontālās sadarbības iespēju: kursu veidošanā un nodarbību vadīšanā  piedalījās Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa.

  Informāciju sagatavoja: Anita Apine, Valmieras bibliotēkas galvenā bibliotekāre, projektu un pasākumu koordinatore.

 • Lietotāja Zintis Buls attēls
  Jelgavā pilsoniskās izglītības nozīmi uzsveram jau pirmsskolas un skolas laikā, iesaistot bērnus aktivitātes un konkursos, kas veicina piederību savai valstij un savai pilsētai. Jau ilgāk kā 10 gadus Jelgavas pilsētas pašvaldības pieaugušo izglītības iestādē "Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs" realizējam izglītības programmu vidusskolēniem “Jaunie līderi”, kurā ik gadu līdzdarbojas apmēram 11 skolēnu no pilsētas skolām. Programma sniedz jauniešiem izpratni un prasmes, kā attīstīt spējas strādāt komandā, uzņemties atbildību, radoši izmantot pieejamos resursus, sadarboties ar medijiem, piesaistīt sponsorus, organizēt pasākumus skolēniem, analizēt procesus. Veicina jauniešu iesaistīšanos pilsētai aktuālu jautājumu risināšanā. Paaugstina jauniešu atbildību par savas dzīves kvalitātes pilnveidi, attīstot viņu līderības prasmes. Šāda programma ir nozīmīgs pakāpiens uz to, lai arī savās pieaugušo gaitās jaunieši būtu pilsoniski aktīvi sabiedrības locekļi.
 • Lietotāja Ilze Onzule attēls
  Balvos biedrība "Ritindeitis", kuru vada Maruta Castrova, regulāri organizē iedzīvotāju forumus, lai apzinātu tās vajadzības, kuras ir aktuālas un ierosinātu pašvaldībai uzlabot iedzīvotāju dzīves līmeni pamatojoties uz foruma rezultātiem. 

  http://www.balvi.lv/nevalstiskas-organizacijas/14984-balvos-notiks-iedzi...
 • Lietotāja Anita Apine attēls
  Jaunieši ir nākošie pieaugušie. 

  Tāpēc Valmieras bibliotēka ir atvērta dažādām aktivitātēm, apmācībām, izglītojošām lekcijām un nodarbībām, kas veido aktīvu un gudru nākošo pilsonisko sabiedrību. Apzinoties, ka šīsdienas pusaudži un jaunieši ir nākotnes pieaugušie, bibliotēka iegulda daļu sava laika un resursu šīs mērķgrupas atbalstam.

  Valmieras integrētās bibliotēkas jauniešu organizācija “Sudraba ZIRG~s” aktīvi darbojas Valmieras bibliotēkas organizētajos pasākumos kopš 2015.gada. Sākotnēji viņi bija aktīvi pilsētas dažādu skolu pusaudži, kuri 2014.gadā kļuva par bibliotēkas projekta “Lasi un tev sekos” dalībniekiem (Valmieras integrētā bibliotēka (VIB) saņēma “Electronic Information for Libraries” (EIFL) Publisko bibliotēku inovāciju programmas atbalstu, lai ieviestu projektu “Lasi un tev sekos”, kura laikā jaunieši vecumā no 12 līdz 14 gadiem testēja sociālās lasīšanas aplikāciju “Fastr Books”. Projekta mērķis bija iedvesmot jauniešus lasīt un atklāt, kā tehnoloģijas var padarīt lasīšanu aizraujošāku). Uz projekta dalībnieku bāzes izveidojās jauniešu organizācija “Sudraba ZIRG~s”, kas nu jau kļuvuši par 17-18 gadīgiem jauniešiem, kuri turpina radoši piedāvāt savas aktivitātes pilsētas vienaudžiem. 

  2018. gadā jaunieši skolēnu brīvdienās noorganizēja sekojošus pasākumus:
  Martā “75 soļi uz uzvaru” - erudīcijas spēle ar aktivitātes elementiem;
  Jūlijā - fotoorientēšanās pasākums Valmierā “Vali - mierā”; 
  Augustā pasākums par jūras tēmu “Kad jūra krāc”; 
  Oktobrī jau trešais pasākums ar šausmu elementiem Valmieras pilsētas vecajā ūdenstornī “Šausmas#3. Mūra tornis”. 
  Lieldienās un Ziemassvētkos jaunieši sagatavoja radošās darbnīcas un aicināja bibliotēkas apmeklētājus gatavot svētku rotājumus. Savukārt vasaras un rudens mēnešos ar organizācijas dalībnieka Ričarda Štibes aktīvu līdzdalību Valmieras muzeja Hanzas namiņā reizi mēnesī- sestdienā tika organizēts Grāmatu apmaiņas punkts. 

   2019.gads Valmieras jauniešiem sācies ar nopietniem pasākumiem ceļā uz pilsonisko sabiedrību. 2019.gada aprīlī Valmieras Integrētās bibliotēkas Jauniešu organizācija devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, lai Ziedoņa zālē pastāstītu par sevi, darbības principiem, veiksmēm un neveiksmēm, kā arī kurioziem atgadījumiem. Stāstījuma tēma "Audere est Facere" jeb "Uzdrīkstēties ir darīt".

   "Tas ir ļoti svarīgi – laiku pa laikam kļūt mazam, lai augtu liels," reiz teica izcilais latviešu dzejnieks Imants Ziedonis.
   
  “Uzdrīkstējāmies un izaicinājām sevi, atklājot savu stāstu līdz šim vērienīgākajai bibliotekāru un nozares pārstāvju auditorijai. Iespēja uzstāties Latvijas bibliotekāru 20. konferencē “Bibliotēkas – dialogs ceļā uz pārmaiņām”, īpaši pateicoties A. Jankavai un Latvijas Bibliotekāru biedrībai par aicinājumu piedalīties kā lektoriem, ļāva mums ne tikai iepazīstināt ar savu stāstu plašāku publiku, bet arī vēlākās sarunās ar nozares pārstāvjiem pārliecināties, ka vēl ir daudz darba paveicams, aktualizējot bibliotēku kā jauniešiem "izdevīgu" vidi savu ieceru realizēšanai. 
  Esam šeit, VIBJO, lai pilnveidotu sevi, reizē ar savu uzdrīkstēšanos riskēt mainot aizspriedumus par bibliotēku un aktualizējot to kā jauniešiem draudzīgu vidi. Kolēģi - skolēni - sadarbojieties ar bibliotekārēm, ļaujiet vaļu radošai izpausmei un dalieties pieredzē - tas ir tā vērts! Valmieras Integrētās bibliotēkas Jauniešu organizācijas sadarbība ar Valmieras bibliotēku ilgst jau ceturto gadu (kopš 2015. gada)."

   Otrs lielais pasākums - 9.maijā. Paaudžu tikšanās Valmieras bibliotēkā #EiropasVēlēšanas2019. 
   Valmieras bibliotēkā uz informatīvu pēcpusdienu kopā sanāca dažādu paaudžu valmierieši. Jauniešu organizācijas ''Sudraba ZIRG's'' pārstāvis Ričards Edijs Štibe saistoša sarunā ar sabiedriski aktīvām dāmām, pirmspensijas vecuma iedzīvotājiem un senioriem atgādināja faktus par Eiropas Parlamenta vēsturi un kopīgi sprieda par Latvijas eiroparlamentāriešu paveikto, ieguvumiem Latvijai, kā arī gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām un cerību nodrošināt labāku dzīvi saviem bērniem, mazbērniem. #EiropasVēlēšanas2019 #SoreizEsBalsosu #EuropeDirectinformacijascentrsValmiera #vibjozirgs 

   Informāciju sagatavoja Ričards Edijs Štibe, 
  Jauniešu organizācijas ''Sudraba ZIRG's'' pārstāvis
  Vairāk par organizācijas darbību: https://www.facebook.com/vibjozirgs/

 • Lietotāja Anita Apine attēls
  Jau vairāk kā 10 gadus Vidzemē darbojas Europe Direct Informācijas centrs (EDIC) Valmierā.
  Centrs aktīvi piedalās Valmieras un Vidzemes reģiona bibliotēku un NVO pilsoniskās izglītības veicināšanas norisēs Vidzemes reģionā. 
  Valmieras bibliotēkai sadarbība ar EDIC jau kopš 2005.gada. 
  Centra uzdevums:
   • veicināt iedzīvotāju aktīvu iekļaušanos sociālajā un politiskajā dzīvē;
   • politikas izpratības veidošana ar mērķi iesaistīties atbildīgā procesā: reģiona, valsts nākotnes veidošana;
   • attieksmju un vērtību attīstīšana [kultūras mantojums, vide, iestāšanās par savām un citu tiesībām, par demokrātiskām vērtībām ( vienlīdzība, taisnīgums)] 
  • iesaiste kopienas un valsts dzīvē. 
  Šiem atslēgas vārdi visu sadarbības periodu nav tikai vārdi. Aiz katra no tiem ir pasākumi, lekcijas, konferences, forumi, tematiskie izbraukumi desmitiem un simtiem kopienas iedzīvotāju, kas piedalījušies rīkotajās aktivitātēs, gūstot zināšanas un iedvesmu. 
  Vairāk par EDIC Valmierā
 • Lietotāja Ingrida Muraskovska attēls
  Domājot par izglītības sniedzējiem, mēs ne vienmēr atceramies nevalstiskās organizācijas. Taču tieši tās ir pilsoniskās izglītības lāpneši. Pilsoniskās sabiedrības kompetenču attīstība ir viens no Kurzemes Nevalstisko organizāciju centra stratēģiskajiem darbības virzieniem. Centrs tajā ir noteicis sev vairākus uzdevumus: 
  • VIRZĪT sabiedrību pilsoniskās sabiedrības virzienā. 
  • RADĪT labvēlīgus apstākļus/nodrošināt vidi pils.sabiedrībai to aktivitāšu izpaušanai un attīstībai. 
  • STIPRINĀT un ATTĪSTĪT esošos pils.sab. individus to mērķu sasniegšanai (konsultē, mentorē, izglīto, tīklo, koordinē, u.c.) formās, kādās tiem vieglāk un saprotamāk ir izpaust savu pilsonisko aktivitāti. 
  • VEICINĀT pilsoniskās sabiedrības pastāvēšanai/attīstībai labvēlīgas vides veidošanu/apstākļu radīšanu kopienu, pašvaldību, valsts līmenī. 
  • UZLABOT biedrību un nodibinājumu darbības profesionalitāti, kompetences. 
  • Padarīt NVO sektoru profesionālāku un sagatavotāku sadarbībai savā starpā un ar valsts pārvaldi. 
  • PĒTĪT un APKOPOT informāciju par pils.sab. sektoru, tā darbību ietekmējošiem faktoriem. Iepazīstināt ar to sektora pārstāvjus. 
  • PĀRSTĀVĒT un AIZSTĀVĒT sektora intereses.
  Uzdevumu tiek īstenoti dažādos projektos un aktivitātēs. Diemžēl informācija par to medijos tiek atspoguļota maz. Jāmeklē pašiem. Par Kurzemes NVO centra darbību vairāk var lasīt: https://www.kurzemesnvo.lv/.
 • Lietotāja Daina Jankalne attēls
  No vienas puses, varu piekrist, ka mediji maz raksta par projektu aktivitātēm. No otras puses - visvarenākie un visplašāk dzirdamie šobrīd ir sociālie mediji, kur nav nepieciešams žurnālists, lai atrakstīvi informētu par labām lietām! 
  Es tomēr aicinātu projektu realizētājus arī pašiem vairāk informēt par katra projekta jēgu un pozitīvajiem ieguvumiem.
  Ingrīdas komentāra iespaidā iegāju Kurzemes NVO mājas lapā, kur atrodami 2018.gada projektu nosaukumi - vairāki šķita ļoti interesanti. Meklēju Google tālāku informāciju - ziniet, neko daudz neatradu, izņemot dažas pusformālas ziņas, no kurām varēju izlobīt, ka "tur kaut kam ir jābūt", bet, lai uzzinātu sīkāk, man būtu jāveic žurnālistiskās izpētes darbs, jāzvana realizētājiem etc... Kāpēc tā?

 • Lietotāja Anita Apine attēls
  Tev, Daina, ir pilnīga taisnība. Mēs, projektu veidotāji un realizētāji strādājam melnām mutēm, lai realizētu savus lieliskos projektus (to saku bez ironijas). Dalībnieki aiziet laimīgi un cer vēl kādreiz piedalīties līdzvērtīgos projektos. Bet mums pašiem pietrūkt laika un spēka projekta izvērtēšanai, jo sauc jau nākamais pasākums. Visbiežāk tās ir sausas atskaites projektu valodā, bez emocionālās stīgas. Paldies par iedrosminošiem vārdiem mēģināt sākt atklāt projektu panākumu atslēgu, to emocionālo stīgu:  kas, ko un kā to paveica, lai visi taptu gudri un laimīgi. Un EPALE, starp citu,  varbūt ir platforma arī šo zināšanu un prasmju veidošanai: mācīties pastāstīt par paveikto interesanti
 • Lietotāja Ilze Onzule attēls
  vecāki ir viena no mērķauditorijām, kuri ir ieinteresēti pilsoniskās izglītības apgūšanā. Visaktīvākie ir jaunie vecāki, jo tieši viņiem ir svarīgi saprast savu lomu, lai atrisinātu kādu problēmu vai realizētu kādu labu ideju pašvaldībā. Piemēram, vecāki sanāca kopā un nolēma uzrakstīt pašvaldībai vēstuli, ka pie skolas nepieciešams "guļošais policists", lai nodrošinātu bērnu drošību.