chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Neįgalieji

Kiekvienam iš mūsų gyvenime reikalingos ribos – aiškios taisyklės, kas tinkama, leistina, o kas – ne. Protinę negalią turinčiam asmeniui išvykos į parduotuvę, teatrą, kavinę, vykimas viešuoju transportu ar buvimas bet kurioje nekasdieninėje aplinkoje gali tapti iššūkiu. Turbūt ne kartą esame matę neįprastą, kitokį neįgalaus žmogaus elgesį ir sutrikusius, nežinančius, kaip į tai reaguoti aplinkinius. Priežastys, kurios išprovokuoja netipišką elgesį gali būti įvairios, bet svarbiausios - tai dėl silpnesnio mąstymo, atminties sutrikimų ar silpnesnės orientacijos kylantys sunkumai. Kaip viso to išvengti? Išankstinis tikslingas pasiruošimas ir taisyklių bei tinkamo elgesio aptarimas padėtų proto negalią turinčiam žmogui kuo komfortabiliau jaustis jam neįprastoje aplinkoje ar situacijoje.
Kas yra solidarumas? Solidarus [pranc. solidare], veikiantis iš vien su kitais, draugiškas, susitariantis, sutinkantis. Ar kiekvienas iš mūsų esame draugiški asmeniui su negalia, ar veikiame iš vien su juo? Kaip dažnai stabtelime ir nerūpestingai pasikalbame su intelekto negalią turinčiu žmogumi gatvėje, kavinėje, autobuse? Kiek daug žinome apie jo kasdienybę ar svajones? Ar dažnai matome šiuos žmones besidarbuojančius paslaugų sferoje? Ar užsuksite pas mus SOLIDARIOS KAVOS, kurią verda sutrikusio intelekto jaunuoliai?

Lietuvos negalios organizacijų forumas įgyvendina informacinę kampaniją „Daugiau pažinimo – mažiau sutrikimo”. Jos tikslas – supažindinti visuomenę su negalios etiketu: pasidalinti pačių žmonių su negalia patarimais, ką verta žinoti ir ko vengti bendraujant su turinčiaisiais skirtingas negalias.

Integruotos pamokos – tai mokymosi metodas, kurį taikant racionaliau panaudojamas pamokų laikas, pamokos tampa įdomesnės, o žinių bei įgūdžių įgyjama daugiau. Integruotos pamokos skatina mokinių kūrybiškumą, bendradarbiavimą, daug dėmesio skiriama mokymosi siejimui su gyvenimiška patirtimi.

 

Neformalųjį suaugusių švietimą vykdančios trys institucijos: Psichosocialinės ir darbo integracijos centras (PDIC), Lietuvos neįgaliųjų draugija(LND) ir Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčių ugdymo centras (LKNUC) susivienijo į konsorciumą ir parengė bei vykdo anksčiau minėtą projektą. Jo tikslas - tobulinti kompetencijas darbuotojų, dirbančių su specialiųjų poreikių ir klausos sutrikimą turinčiais suaugusiais, stebint darbą tarptautinių partnerių organizacijose, o taip pat susipažinti su ugdymu, naudojant kultūrinio paveldo elementus.

Skaitymas svarbus mokymuisi ir pažinimui, tačiau ne visi tam turi lygias galimybes. Neretai tam trukdo  regėjimo sutrikimai, ribojantys galimybę skaityti. Padėti negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto žmonėms, tenkinti jų literatūros ir informacijos poreikius, prisidėti prie švietimo, kultūros, ugdymo, reabilitacijos procesų, skatinti integraciją į visuomenę – tokią misiją vykdo Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB).  Ji teikia paslaugas  tūkstančiams skaitytojų, kurių didžioji dalis silpnaregiai ir neregiai.

Gal nebus per drąsu teigti, kad daugelis švietimo, bibliotekų, muziejų, neįgaliųjų organizacijų darbuotojų sutiktų dalyvauti tarptautiniuose projektuose, vykti stažuotis į užsienio švietimo organizacijas, muziejus, bibliotekas ar priimti kolegas iš svetur.

Panevėžio darbo rinkos mokymo centre (toliau – Panevėžio DRMC) įkurtame Profesinės reabilitacijos skyriuje teikiamos paslaugos asmenims su jutimo, fizines, sutrikusio intelekto, proto ir psichikos negaliomis. Organizacija daug dėmesio skiria profesijos mokytojų, mokymų organizatorių profesinių kompetencijų tobulinimui, siekiant užtikrinti kokybiškas mokymo paslaugas neįgaliesiems.

2017 m. spalio 8-14 d. Panevėžio darbo rinkos mokymo centro profesijos mokytojų grupė buvo vizite Čekijoje. Lankėmės Prahos ir Česke Budejovice profesinio mokymo institucijose, rengiančiose viešbučių, prekybos, automobilių, informatikos paslaugų ir kt. specialistus. Stebėjome mokymo personalo darbą, dalyvavome teorinio ir praktinio mokymo procese, bendravome, vertinome - mokėmės mokyti. Svarbiausia supratome, kad neįgaliojo mokytojas – tai palaikytojas, patarėjas, organizatorius, drąsintojas, padėjėjas ir iniciatorius.

Nuolat keliaudami, žvelgdami tolyn, sugebame augti ir susipažinti su įvairiais bendražygiais, kūrėjais, draugais, išgirsti vis naujų istorijų ir pasidalyti savomis. Žvelgdama pro Alytaus muzikos mokyklos langą į saulės apkabintus medžius, prisimenu kelionę, nuotykį, pažintis, kurias visada prisiminsiu. Vos susimąsčius apie projekto kūrybines, menines veiklas, veide atsiranda šypsena. Prisimenu, vos tik pramerkus akis viešbutyje, žvilgsnis nukrypsta į baltą langą. Nieko sau, pagalvojau. Priėjau arčiau, o čia pūpso milžiniška 2 metrų pusnis, o visur taip balta, balta.

9 Gegužė 2019
by Gabrielė Dambau...
(lt)

okį paprastą pasiūlymą pateikėme šio straipsnio herojei Ingai. Staiga susimąstėme – nebus taip paprasta susitikti. Dažną kavinę galima pasiekti tik įveikus ganėtinai aukštą laiptelį prie įėjimo, patekę į ją vargiai įveiktume siaurą praėjimą tarp staliukų, o įmantriai pateiktą meniu dėl silpno regėjimo jai turėtų perskaityti kažkas kitas. Ar visada smagu priimti kito pagalbą? Gal gebėjimas savarankiškai naudotis daugeliui mums įprastomis paslaugomis, neįgaliajam, taip pat ir Ingai, sėdinčiai vežimėlyje, yra ypač svarbus?

S.R. Colmar Escrime Prancūzijoje yra gerai žinomas fechtavimo klubas, turi daugybės metų įdirbį su vaikais, suaugusiaisiais, neįgaliaisiais, nacionalinės rinktinės atstovais. Klubo nariai dalyvauja Europos čempionatuose. Čia 2018 m. kovo 9 – 23 d. stažavosi Vilniaus fechtavimo klubo treneriai Vilma Kasiulynienė, Rimas Kalnutis ir Laurynas Kasiulynas.

10 Rugpjūtis 2018
by Tomas Petronis
(lt)
1 Komentarai
„Blogiausia, jog ir toliau netikima, kad proto negalią turintys žmonės gali mokytis ir daug ko išmokti, jie pajėgūs sėkmingai dirbti, kurti santykius, vyrai ir moterys gali mylėti, pykti, džiaugtis – lygiai taip, kaip ir visi mes“ - pateikiamame straipsnyje teigia VDU Socialinio darbo katedros profesorius Jonas Ruškus, ką tik antrajai ketverių metų kadencijai išrinktas Juntinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto nariu. Kviečiame susipažinti su portale www.manoteises.lt pateikiamame straipsnyje analizuojamus proto negalią turinčių suaugusiųjų mokymosi, socializacijos ir integracijos poreikius Lietuvoje.
26 Birželis 2018
by Elena Trepule
(lt)
Žymos:
„Svarbiausia – žmogus turi talentą, o mūsų pareiga jį ugdyti“ – teigia Panevėžio DRMC darbuotojas priėmusios organizacijos vadovas Jukka Harvala. Kaip ši mintis įgyvendinama praktiškai keturios Centro darbuotojos stebėjo, lankydamos Raudaskylos (Suomija) miesto profesinio mokymo įstaigas, kuriose mokosi įvairias neįgalias turintys asmenys.
8 Birželis 2018
by Vaida Sinkevičienė
(lt)

Įsivaizduokite, kad vykstate į konferenciją, kurioje norite išklausyti įdomų pranešimą. Įeinate į patalpą. Joje visiška tyla. Visi žiūri į pranešėją. Jis kalba ne balsu, bet gestais ir veido mimika. Salėje tik kurtieji, kurie supranta pranešimo prasmę, o mintis reiškia akimis, emocijas ir jaudulį perteikia veido išraiška.

Tik jums, girdinčiam žmogui, šis pranešimas lieka mįslė. Nemokate gestų kalbos, nesuprantate, apie ką jis, nežinote, į ką reaguoja kiti. Galbūt kurtieji girdinčiųjų pasaulyje jaučiasi taip pat.

24 Gegužė 2017
by Jurgita MELAIKIENE
(en)
Žymos:
nuo Penktadienis 11 Spalis 2019 iki Šeštadienis 12 Spalis 2019, Belgium

Fachtagung & Messe Unterstützte Kommunikation

Tagung für Fachkräfte zum Thema Unterstützte Kommunikation: Durch verschiedene Workshops und Austauschmöglichkeiten wird überlegt, wie individuell angepasste Kommunikationsmittel in den verschiedenen Lebensbereichen der Person mit Unterstützungsbedarf genutzt werden können. Die Unterstützte Kommunikation (UK) schließt alle Kommunikationsmethoden mit ein, die die Lautsprache ersetzen oder ergänzen können. Es handelt sich zum Beispiel um Gebärden, Objekte, Piktogramme oder elektronische Sprachausgabegeräte.

Antradienis 11 Birželis 2019, Poland

We All Stand Together: Kamila i Marek opowiedzą o Integracji

Warsztat szkoleniowy z projektu Erasmus+ "We All Stand Together" , skierowany do dorosłej lokalnej społeczności będzie się skupiał na szeroko rozumianej tematyce  przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych, mniejszości etnicznych czy religijnych oraz osób niepełnosprawnych.

Ketvirtadienis 20 Birželis 2019, Spain

Objetivos y resultados del proyecto CLAP HANDS Access to the Professional Integration of Persons with Disabilities in Art and Culture.

PRESENTACIÓN DEL PROJETO CLAP HANDS Universidad Internacional de Catalunya Inmaculada, 22 08017 Barcelona - junio 20, 2019 PROGRAMA 17:00 H Acreditación de bienvenida, revisión logística, información administrativa 17:30 H Retos relacionados con BREXIT y asesoramiento a todos los profesionales y sociales en Europa Jacinto Soler Matutes, Asesor de Política Industrial y Relaciones Internacionales. PIMEC 17:55 H Introducción: Presentación del proyecto CLAP HANDS para ERASMUS + para la asociación internacional Myrtha Casanova – Artistas Diversos ________________________________________ France 18:00 H Objetivos y resultados del proyecto CLAP HANDS. Marie Claude Esculier - Gerente de Proyecto 18:30 H Profesionalización en un entorno protegido: potenciales y límites; Lo mejor de la compañía teatral "LaBulleBleue Jacques Fraisse - Director General. Association Faire-ESS Delphine Maurel - Manager La BulleBleue Maud Verdier - Profesor Asociado Association Faire-ESS Invitado: Actriz de la burbuja azul 19:00 H Presentación músicos que se han desarrollado profesionalmente como banda Corinne Ducrocq Laures - CEO y Laurent Grant IRTS Institut Régional de Travaill Social Pôle Montpellier Invitado: Grupo de percusión de Montpellier ________________________________________ Portugal 19:30 H Dar visibilidad a los resultados intelectuales del proyecto CLAP HANDS. Integración / profesionalización de personas con discapacidad a través del arte y la cultura en Portugal Fernando Catarino -CEO Paolo Ferreira - Project Chefs Universidad Lusofona (LISBOA) Video ________________________________________ España 19:45 H Guía de buenas prácticas para el desarrollo del arte como profesión: casos y mejores prácticas. Apoyo de calidad de las instituciones para abrir nuevas formas de trabajo. Myrtha Casanova - Presidenta, Artistas Diversos Silvia Vilches - Centro Especial de Empleo, DKV Invitados: Mario Casanova y Kelly Arrontes Autor e ilustrador de una colección de Los Niños Detectives editada por Caligrama, una división de Random House Books para presentar el respeto y la inclusión de los escolares. Ricard Armengol – CEO Provital Group La decoración de las empresas como profesión de artistas discapacitados. Presentar una competición y artistas profesionales para explicar su experiencia: Kelly Arrontes, David Tarragó y Álex Ubano Vídeo : Elías Lafuente, Director DANZA DOWN 20:00 H Programa de capacitación para agentes de reintegración profesional para personas con diversidad funcional en el campo de la cultura y el arte Imma Miralles- Directora Técnica Foro Técnico de Formacion Jose Llorca – Técnico Fundació Friends Invitada: Rosa Cuartero, CEO DisJob Plataforma virtual de ofertas de trabajo para personas con discapacidad Vídeo: LA TRAMOYA Grupo escénico de Madrid ________________________________________Suecia 20.30 H Inclusión de personas con discapacidades en las habilidades culturales suecas requeridas como profesional para trabajar con este grupo objetivo Pantea Saramolki, Folkuniversitetet (Uppsala) Video 20:45 H Corresponsables: La sociedad es responsable conjuntamente de crear un entorno inclusivo para que toda la comunidad de discapacitados goce de los mismos derechos que los ciudadanos europeos Ricardo Martín Gerente de Eventos
Penktadienis 14 Birželis 2019, Poland

Teatroterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami

Warsztaty skierowane są do instruktorów, terapeutów, opiekunów oraz do osób dorosłych z różnymi formami niepełnosprawności, a w praktyce są niezwykle pomocne zarówno podczas kreowania spektaklu,  jak  i w budowaniu własnego wizerunku oraz  w zmaganiach życia codziennego pełnego barier, wyzwań i stereotypów.

Penktadienis 24 Gegužė 2019, Ireland

Assistive technology for students who have physical difficulties

What will I learn?

 • What is assistive technology (AT).
 • Advice on using your computer well to make best use of your Assistive Technology.
 • About touch-typing resources for different hand functions and alternative keyboard and mouse control.
 • About free adjustments that can be made to iPad and Windows to suit different physical abilities
 • About Dragon Naturally Speaking – you speak and it types what you say and possible free alternative.
 • About free reading features/programs on the iPad and for Windows to aid with stamina issues.
 • Advice on accessing teachers notes.
 • How to get access to electronic learning materials and texts.
 • About a variety of alternative text input options.
18 Gegužė 2019
by Laura Austen-Gray
Žymos:
Trečiadienis 22 Gegužė 2019, Ireland

Intro to assistive technology to support reading difficulties

Event content: 

 • What is assistive technology (AT).
 • Advice on using your computer well to make the best use of your Assistive Technology.
 • About free reading features/programs on the iPad and for Windows
 • About how to get your phone to capture and read text aloud from hard copy of text
 • About the reading pens proposed for use in state exams.
 • Apps on the iPad to help with reading and capturing text.
 • To use the reading support features in Read & Write literacy support software.
 • How to create sound files of learning materials.
 • How to get access to electronic learning materials and texts.
18 Gegužė 2019
by Laura Austen-Gray
Žymos:

Kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo amžiaus, statuso, padėties ar kt. ypatumų, taip pat ir turimos negalios, yra suvokiamas ne kaip kažko negalintis, o atvirkščiai - kaip galintis atlikti, dalyvauti, mokytis, tik galintis kitaip. Tai reiškia, kad kiekvienas asmuo turi savo potencialą mokytis, tik kiekvieno iš mūsų šis galėjimas yra individualus. Būtent tai dažnai yra pamirštama kasdieniame ugdymo(si) procese, o tada imama besimokančiuosius skirstyti į gabius ir negabius, kūrybiškus ir nekūrybiškus, turinčius gebėjimų mokytis ir neturinčius, turinčiu negalę ar ne ir t.t.

Viešoji įstaiga Panevėžio darbo rinkos mokymo centras įgyvendino projektą „Kūrybiškų mokymo metodų taikymas profesiniame neįgaliųjų mokyme“ (Nr. 2017-1-LT01-KA102-034901).  Projekto įgyvendinimo metu 16 darbuotojų profesines kompetencijas tobulino Portugalijoje, Čekijoje, Ispanijoje ir Suomijoje.

Apibendrinus vizitų dalyvių įgytas žinias, parengtos metodinės rekomendacijos dėl kūrybiškų mokymo metodų taikymo profesiniame neįgaliųjų mokyme.

Projektas finansuotas pagal ,,Erasmus+“ KA1 programą.

Darbas yra viena iš svarbiausių kiekvieno žmogaus gyvenimo sričių. Užimtumas, dalyvavimas darbo rinkoje ne tik užtikrina tam tikrą pragyvenimo lygmenį ir gyvenimo kokybę, bet yra ir labai svarbi žmogaus socialinės integracijos priemonė, padedanti užmegzti ryšius su platesne visuomene ir kurti tarpasmeninių santykių tinklą. Tai ypač aktualu neįgaliesiems, nes kaip teigia jie patys, būtent nedarbas yra dominuojanti priežastis, dėl kurios jie dažniausiai jaučiasi socialiai atskirti. Nors neįgaliųjų užimtumo tendencijos yra didėjančios, vis tik ši problema lieka labai aktuali. Lietuvos neįgaliųjų aktyvumo ir dalyvavimo darbo rinkoje lygis, palyginus su bendra Europos Sąjungos situacija, yra išskirtinai žemas: dirba tik kas ketvirtas dirbti galintis neįgalus asmuo. Viena labiausiai išsilavinimą ribojančių priežasčių – išsilavinimas.

Specialiosios gairės mokytojams, dirbantiems su regėjimo sutrikimų turinčiais suaugusiais parengtos Skandinavijos – Baltijos šalių įtraukaus mokymo tinklui vykdant Nordplus projektą “Būk įtrauktyje: suaugusiųjų švietimas visiems” (projekto Nr. NPAD-2015/10084). Gairėse pateikiamos rekomendacijos, kaip užtikrinti integracinį mokymą asmenims, turintiems regėjimo sutrikimų. Šių gairių tikslinė grupė yra mokytojai, neturintys specialaus pasirengimo mokyti regėjimo sutrikimų turinčius asmenis.

Bendrosios gairės dėl integralaus suaugusių su negalia mokymo parengtos Skandinavijos – Baltijos šalių įtraukaus mokymo tinklui vykdant Nordplus projektą “Būk įtrauktyje: suaugusiųjų švietimas visiems” (projekto Nr. NPAD-2015/10084). Gairėse pateikiamos rekomendacijos,kaip organizuoti bendrą sveikų ir negalią turinčių žmonių mokymą ir mokymąsi,atkreipiamas dėmesys į integralaus mokymo ypatumus, pateikiami praktiniai patarimai.

Vienas iš demokratinės visuomenės bruožų yra tas, kad sprendimų priėmime turi teisę dalyvauti visi tos visuomenės nariai, nepriklausomai nuo lyties, tautybės ir t.t. Analizuojant sprendimų priėmimo procesą lyčių lygybės kontekste, abiejų lyčių dalyvavimas sprendime reiškia ne tik vienodą abiejų lyčių interesų atstovavimą, bet ir aktyvų abiejų lyčių dalyvavimą politikos formavime ir ekonominiame šalies vystymesi.

Pasauliniame kontekste suaugusiųjų švietimo organizavimui aktualūs šie iššūkiai: mažinti neraštingumo lygį, formuoti finansiškai pagrįstą politiką, optimizuoti valdymą, grindžiamą visų suinteresuotų grupių bendradarbiavimu ir partneryste, didinti finansavimą, užtikrinti suaugusiųjų dalyvavimą, įtraukimą ir lygių galimybių suteikimą, laiduoti kokybę.

Straipsnis skiriamas neįgaliųjų švietimo ir mokymosi galimybių muziejuose analizei. Neįgaliųjų integracija yra daugiau negu socialinis reiškinys. Tai yra filosofija, kurią pritaikius realybėje, integracija suprantama kaip bendradarbiavimo, lankstumo, daugelio tarnybų ir institucijų sąveikos procesas.

Nerasta rezultatų