chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Mokymo aplinka

2018 m. lapkričio 19 – 25 dienomis Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija kviečia švietimo, kultūros ir meno, verslo įstaigas, institucijas, organizacijas ir visus suaugusiuosius kurti MOKYMOSI šventę - devynioliktąją suaugusiųjų mokymosi savaitę „Lietuva mokosi: iš praeities į ateitį“. Suaugusiųjų mokymosi savaitę skiriame atkurtos Lietuvos šimtmečiui.

Iš praeities...

Vykdydama 2018 m. suaugusiųjų mokymosi savaitę Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija organizuoja projektų konkursą „Šimtmečio pamokos“. Pagrindinė mokymosi savaitės žinia – apmąstyti suaugusiųjų mokymosi ir švietimo Lietuvoje šimtmetį, istorinės raidos įtaką šios dienos ir ateities suaugusiųjų mokymosi pasiekimams.

Konkursui „Šimtmečio pamokos“ kviečiame teikti projektus ir iniciatyvas, kuriais būtų atskleistas ilgalaikis vykdytų veiklų poveikis suaugusiųjų švietimo įstaigoms ir/arba veiklose dalyvavusiems žmonėms.

Mokymai Lisabonoje praplėtė suvokimą, kad Europą galima suskirstyti įvairias būdais, iš kurių vienas – jūrinis žemyninis skirstymas. Kultūrinis paveldas (kraštovaizdis, architektūra, poezija, menas ir kt.) gali atspindėti tą suskirstymą. Kursai vyko skirtingose Lisabonos miesto dalyse, kurios ypatingos savo istorija, kultūra, architektūra. Kaip teigė kursų organizatoriai Fokko Dijkstra, Ana Baptista, Sara Correia, kultūrinis paveldas gali būti integruotas į skirtingus ugdymo dalykus.

Nūdienos laikotarpis turi panašių virsmo bruožų kaip ir tuometinė Cervanteso (Servanteso) Ispanija. Perėjimas iš XX a. į XXI amžių kupinas pasikeitimų visose srityse. Miguelis de Cervantesas Saavedra (Miguel de Cervantes Saavedra), gimęs Madrido provincijos Alkala de Henares miestelyje, gyveno ypatingu laiku. XVI a. antroje pusėje, kai Ispanija buvo pasiekusi savo galybės viršūnę, prasidėjo  pirmieji jos griuvimo pėdsakai: šalį alino katalikų ir naujas idėjas skelbiančių protestantų religiniai karai, prasidėjo didelė emigracija į Ameriką. M.

Mokymai Romoje praplėtė komandos suvokimą, kaip galima įvairinti mokymo aplinką, kokį edukacinį pranašumą turi ugdymas netradicinėje aplinkoje, kaip kūrybingai derinti tradicinius ir netradicinius mokymo bei mokymosi metodus, siekiant sudominti besimokančius suaugusiuosius, kelti jų mokymosi motyvaciją. Andragogų mokymasis užsienyje stiprina lingvistines, socialines, kultūrines kompetencijas, susipažįstama su kitų šalių švietimo patirtimi, sudaromos prielaidos pasidalinti gerąja darbo patirtimi su užsienio kolegomis.

„Gera pasidalinti draugyste - kaip duona, kaip oru, kaip vandens lašu...“ –  su šypsena veide samprotauja Marijampolės TAU direktorė Ona Sakalauskienė. Klausiu direktorės: „Ko, Jūsų nuomone, šiandienos senjorui reikia, kad jis būtų laimingas?“ „Reikia, atrodo, labai nedaug, kad žmogus būtų laimingas: duonos riekės, šiltos šypsenos, gero žodžio, sveikatos, o svarbiausia - bendravimo, kuris praskaidrina senjorų kasdienybę. O kada mes esame stiprūs?

​Ar tikrai mokslo šaknys karčios? Ar mokytis turi būti sunku, o gal gali būti ir lengva? Ar galima mokytis su džiaugsmu? Ar apskritai sąvokos „mokymasis“, „darbas“ dera su tokiomis sąvokomis kaip „laimė“, „džiaugsmas“, „malonumas“? Kaip šioje srityje mums gali padėti „Epale“ ir kas apskritai ji yra? Šie ir panašūs klausimai buvo keliami ir atsakymo į juos ieškoma seminare – diskusijoje „Ar visada mokslo šaknys karčios: naujos „Epale“ galimybės“, kuri buvo vienas ir 2017 metų suaugusiųjų mokymosi savaitės „Mokymosi spalvos“ renginių.

Europos profesinių gebėjimų savaitės ir Suaugusiųjų mokymosi savaitės proga lapkričio 22 dieną VšĮ Šiaulių darbo rinkos mokymo centro Mažeikių padalinyje rengėme praktinę konferenciją „Mokinių kūrybiškumo ugdymas ir patirtys grožio srities profesijų kryptyje“.  

Šiuo renginiu siekėme skatinti besimokančiųjų kūrybiškumą, dalintis patirtimi, pažvelgti į profesijas kitaip, ugdyti komandinį darbą, eksperimentuoti ir nebijoti suklysti.

Į konferenciją pakvietėme socialinius partnerius, įmonių vadovus, mokytojus ir besimokančiuosius.

Projektas „Technologinis, emocinis ir lingvistinis raštingumas per muziką” baigėsi, tačiau jo idėjos ir rezultatai domina ne tik suaugusius, bet ir mokinius. Lapkričio 24-25 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo vyko paroda Mokykla 2017. Joje Alytaus muzikos mokykla pristatė Geros Mokyklos temą, skatinančią pagalvoti apie mokyklą, padrąsinančią ir įkvepiančią pažvelgti į mokyklą naujai.

Man taip nutinka beveik visada, tačiau šį kartą atsisėdau rašyti su ypatingu nerimu. Kaip rašyti tekstą apie kūrybinio rašymo mokymus, kuriuose pati dalyvavau, o tai reiškia, turėjau bent kažko išmokti... Ar pavyks parašyti taip, kad būtų įdomu ir naudinga skaityti... Tada prisiminiau vieną iš taisyklių – negalvok, kad būtinai pasirodysi kvaila ir iš tavęs visi juoksis.

15 Balandis 2019
by Inga Jagelavičiūtė
(lt)
1 Komentarai

Apie savivaldų suaugusiųjų mokymąsi kalbama jau nuo XX a. antros pusės, kai žinomas JAV suaugusiųjų švietėjas Malkolmas Tough publikavo savo tiriamąjį darbą apie suaugusiųjų mokymosi projektus, kurių jie imasi bent kartą metuose. Šie projektai – tai labai sąmoningos ir tikslingos pastangos įgyti tam tikrų žinių ar gebėjimų. Daugiau apie M. Tough indėlį į suaugusiųjų švietimą galite rasti https://ec.europa.eu/epale/en/node/39025.

Kompiuteriai, planšetės, mobilūs telefonai ir programėlės mokymuose jau nieko nebestebina. Tikriausiai galėtume sakyti, kad technologijų naudojimas mokymo(si) procese nėra naujiena, po truputi šios priemonės užima savo vietą tarp įprastų ir tradicinių priemonių, kartais net jas pakeičia. Jei vieni šiais pasikeitimais džiaugiasi matydami jų naudą, kiti besimokantieji į technologijas vis dar žiūri atsargiai, neskuba jų išbandyti, sunkiai jomis naudojasi. Kodėl taip yra ir ką daryti, kad tokių baimių būtų mažiau?

18 Vasaris 2019
by Rolanda Rimkevičienė
(lt)
6 Komentarai

„Epale“ platforma sparčiai plėtojasi. Pradėjusi veikti Lietuvoje 2016 m., šiandien ji buria gausią suaugusiųjų švietėjų ir kitų suinteresuotų asmenų bendruomenę. Kokius pokyčius išgyveno platforma per šį laikotarpį? Pirmiausia, platformos turinys. Šiandien „Epale“ platformoje galima rasti aktualiausią ir naudingiausią informaciją suaugusiųjų švietimo klausimais ne vien Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių kontekstuose. Platformoje talpinami analitiniai straipsniai, naujienos, teisės aktai, metodiniai ištekliai ir kt. svarbūs suaugusiųjų švietimui šaltiniai.

1 Liepa 2018
by Julija MELNIKOVA
(en)
2 Komentarai
Pastaraisiais metais socialinė žiniasklaida palaipsniui įsitvirtino profesinio orientavimo srityje ir tapo daugelio karjeros specialistų kasdienės veiklos dalimi. Tačiau kalbant apie karjeros specialistų profesiją apskritai tebėra neaišku, kaip geriausia įtraukti ir taikyti socialinę žiniasklaidą kasdienėje veikloje ir bendravime.
EPALE Nacionalinė paramos tarnyba Austrijoje, bendradarbiaudama su suaugusiųjų švietimo programos „Erasmus+“ kūrėjais surengė konferenciją, kuria atkreipė dėmesį į potencialų suaugusiųjų mokymo skaitmeninimą, turint omenyje aktyvų dalyvavimą ateities visuomenėje. | 2017 m. birželio 22 d. | Viena
Suaugusiųjų švietimas, sveikata ir gerovė yra glaudžiai susiję tarpusavyje – mokymasis gali paskatinti sveikai gyventi, įgyti daugiau žinių apie sveikatą ir padidinti asmens gerovę bei bendrą laimės pojūtį.
13 Gegužė 2016
by Jurgita MELAIKIENE
(en)
nuo Trečiadienis 19 Birželis 2019 iki Ketvirtadienis 20 Birželis 2019, Belgium

ANNUAL CONFERENCE LIFELONG LEARNING PLATFORM

The Lifelong Learning Platform is happy to announce the dates of its next Annual Conference for 19-20 June 2019 in Brussels, Belgium. The debates will turn around the exciting and topical theme of “Learning Democracy, Values and Participation”.

Ketvirtadienis 16 Gegužė 2019, Germany

Online Lehren und Lernen in der Erwachsenenbildung

Online auch im Unterricht – längst heißt es im Kursraum nicht mehr „Handys weg!“. Doch in den Weiten der digitalen Tools für den Unterricht gilt es, den Überblick zu behalten und zu wissen, wie und wofür Online Tools in der Erwachsenenbildung sinnvoll eingesetzt werden können.
nuo Šeštadienis 10 Rugpjūtis 2019 iki Sekmadienis 11 Rugpjūtis 2019, Germany

JURE 2019

In times of constant changes, the future is a moving target - difficult to predict and prepare for. Yet, education is doing just that. At the 18th biennial EARLI Conference and the accompanying 23rd Conference of the Junior Researchers of EARLI, researchers in learning and instruction from all over the world come together to discuss current research findings. In order to think tomorrow’s education and education research, it is crucial to relate new findings to what we already know and elaborate how this will help foster sustainable learning processes and navigating what is yet to come.

nuo Penktadienis 10 Gegužė 2019 iki Šeštadienis 7 Rugsėjis 2019, Estonia

Täiskasvanute koolitamine ja juhendamine (valmistumine kutseeksamiks) 180 ak t mai-september 2019 Tallinnas

10. mail 2019 alustab Projektiekspert OÜ täiskasvanute koolitamise koolitusega (valmistumine kutseeksamiks) 180 ak t Tallinnas. Koolitusele on oodatud alustavaid koolitajaid ning koolitajaid ja juhendajaid, kes soovivad oma kompetentse täiendada ja/või kes valmistuvadtäiskasvanute koolitaja kutseeksamiks.

Koolitusele on kaasatud kaheksa omaala professionaali, kel on pikaajaline täiskasvanute koolitamise kogemus.

nuo Ketvirtadienis 23 Gegužė 2019 iki Trečiadienis 29 Gegužė 2019, Greece

7 Day Summer Course Transformative Learning through the Use of Art: Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

7 Day Summer Course

Transformative Learning through the Use of Art: 

Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

CRETE, HERAKLION, GREECE 23-29 MAY 2019

CAPSIS ASTORIA HOTEL 4*, HERAKLION CITY CENTER,

(with swimming pool and a view of the Aegean Sea)

THEMATIC FIELDS OF THE TRAINING

  • Lifelong Learning
  • Transformative Learning
  • Pedagogy and Didactics
  • Classical Studies
  • Drama Theatre and Performance Studies
  • Fine Arts 
  • Philosophical Studies

LANGUAGE USED FOR THE TRAINING

English

Muziejui keičiant savo misiją ir vis labiau derinantis prie visuomenės poreikių, aktualesnė tampa muziejinės edukacijos vadyba. Kuriant edukacines programas susiduriama su reikšminga problema – viena edukacinė programa gali būti taikoma tik tam tikrai daliai lankytojų pvz. suaugusiems. Todėl muziejai privalo pasirinkti, kurios iš jų bus plėtojamos ir atstovaus lankytojų bei muziejaus svarbiausiems interesams. Sėkmingo edukacinių programų įgyvendinimo esminis veiksnys yra kiekvienos temos paruošimo mastas ir turimi ištekliai.

Kokios krypties ir tematikos ugdymas(is) šiuo metu būtų aktualiausias suaugusiems besimokantiems? Kokių kompetencijų jiems labiausiai trūksta? Ko reikia, kad jie galėtų konstruktyviai gyventi ir veikti nuolat kintančioje, įvairiakultūrėje aplinkoje? Su kokiais iššūkiais ir problemomis jie susiduria ir kaip jas sprendžia? Kokios yra įvairių šalių patirtys suaugusiųjų ugdymo(si) srityje?

Ištekliai

Pirmasis 2018 metų „Savišvietos" leidinys - apie žavesį, sėkmę, džiaugsmą, kurį leidžia patirti mokymasis. Jis skirtas mokymosi sėkmės istorijoms, kurias praėjusių metų suaugusiųjų mokymosi savaitėje papasakojo suaugę besimokantieji, suaugusiųjų mokymo įstaigų bendruomenės ir suaugusiųjų švietimo projektų vykdytojai.

Mokymosi pasiekimų vertinimas – vienas iš daugiausiai diskusijų keliančių mokymo(si) proceso etapų. Kokios yra pasiekimų vertinimo rūšys, nuo ko priklauso, kokios rūšies vertinimą rinksimės, kaip vertinimo procese gali dalyvauti besimokantysis, kokią vietą vertinimas užima visame mokymo(si) procese, ar vertinimas visada yra galutinis mokymo(si) proceso etapas?

Sėkmingas ir efektyvus mokymas(is) įmanomas tik bendraujant ir bendradarbiaujant tiek tarp grupės narių, tiek tarp mokytojo ir besimokančiųjų, o ką tik susiformavusi grupė dar nėra pasirengusi efektyviam darbui, todėl jau užsiėmimo pradžioje būtina sukurti bendradarbiavimo, palaikymo, skatinimo, įgalinimo atmosferą. 

Į besimokantįjį orientuoto mokymo(si) kontekste keičiasi ir ugdymo(si) proceso dalyvių vaidmenys, ir viso ugdymo(si) proceso organizavimas. Ugdymo(si) procesas ir išoriškai (t.y. pačių mokymų organizavimas, galimybė rinktis ir pačiam besimokančiajam konstruoti savo mokymąsi), ir viduje (t.y. į mokymosi procesą diegiant metodus, sudarančius palankesnes sąlygas besimokančiajam aktyviai dalyvauti, remtis savo patirtimi, analizuoti kitų patirtį, spręsti realias gyvenimiškas problemas ir pan.) turi tapti daug lankstesniu ir patogesniu pačiam besimokančiajam.

Mokymui(si), kaip ir bet kuriai kitai veiklai, reikia palankios, įgalinančios, skatinančios aplinkos, ypač taikant aktyvaus, įtraukiančio, patirtinio, reflektyvaus mokymo(si) strategijas ir metodus. Dar aktualiau tai yra neformaliajame suaugusiųjų mokyme(si), nes kiekvieną besimokančiųjų grupę sudaro skirtingos asmenybės su savo patirtimi, fizinėmis ir emocinėmis savybėmis, skirtingu požiūriu į mokymąsi, darbą, gyvenimą ir pan. Kita vertus, suaugusiųjų besimokančiųjų grupės neformaliojo mokymosi sistemoje dažniausiai susiformuoja konkrečioms mokymosi veikloms atlikti ir nėra ilgalaikės.

Informavimas ir orientavimas yra viena iš pirminių ir labai svarbių bet kokio mokymo(si), taip pat ir suaugusiųjų, organizavimo etapų, nuo kurio kokybės didžia dalimi priklauso viso mokymo(si) proceso sėkmė bei jo metu pasiektas rezultatas. Šiuo požiūriu besimokantiesiems aktualu yra žinoti, būti susipažinusiems ne tik su konkrečiomis mokymo programomis, bet apskritai suvokti, kokie yra ir gali būti ugdymo(si) karjerai modeliai.

XX a. vidurys paženklintas tragiškų įvykių, keitusių istorijos tėkmę, laužiusių ne tik pavienių žmonių, bet ištisų tautų likimus. Žydų persekiojimai ir žudynės, sovietų teroras, sunkiai suvokiami jokio teismo nenuteistų žmonių trėmimai, pokario pasipriešinimas okupantams – Lietuva pateko į visų šių katastrofų sūkurį. Kalbėti apie to meto kultūrą ir literatūrą sudėtinga – paliečiamos itin skausmingos temos, tačiau ar jos iki galo suprantamos persisotinusiam XXI a. žmogui?

Socialinių medijų, kaip ir apskritai informacinių ir ryšių technologijų, plėtotė yra tokia sparti, kad beveik nelieka abejonių, jog anksčiau ar vėliau jos taps kiekvieno iš mūsų kasdienybe. Manoma, kad ketvirtoji pramonės revoliucija ją dar labiau spartins ir plės, kartu keldama naujus reikalavimus visoms kitoms visuomenės gyvenimo sritims, taip pat ir švietimui, kurio misija apibrėžiama taip: tenkinti informacinės, žinių, besimokančios, tinklinio valdymo, virtualios visuomenės poreikius ir užtikrinti, kad tai būtų daroma kokybiškai. 

Nerasta rezultatų