chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Mokymasis bendruomenėje

 

 Kraštotyros informacija tampa vis reikšmingesnė tenkinant bendruomenės kultūros, pažintinius, informacijos ir turizmo poreikius. Bibliotekos kaupia išliekamąją vertę kuriančią kraštotyros informaciją apie aptarnaujamos teritorijos istorinį ir kultūrinį paveldą, iškilias asmenybes ir visuomenės veikėjus, rengia išsamius kraštotyros darbus, kurie leidžia kiekvienam norinčiam susipažinti su savo gimtojo krašto istorija ir amžininkais. Didėjantis kraštotyros informacijos panaudojimas įvairiose gyvenimo srityse skatina ieškoti naujų bibliotekų darbo formų.

Ar kartais pasijuntate gyvenantys užburtame rate? Namai, darbas, televizorius po darbo ir kitą dieną vėl tas pats... Naujiems įvykiams, naujam pažinimui, naujiems žmonėms dažnai  nebelieka nei laiko, nei noro. O kartais pritrūksta ir pinigų. Ne kiekvienas drįsta rinktis nepažintą veiklą, nes už viską reikia mokėti, kartais tikrai nemažai, o ar patiks, ar bus naudinga, įdomu, niekada negali žinoti. Taigi užuot ieškoję naujų pasaulių, ir vėl liekame namuose...

Praėjusieji metai buvo ypatingai prasmingi visos Lietuvos ir kiekvienos bendruomenės piliečiams – minėta 30 metų sukaktis nuo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio pradžios. Akcentuodamas Sąjūdžio vaidmenį Lietuvos valstybingumui, Lietuvos Respublikos Seimas 2018 – uosius paskelbė Sąjūdžio metais.

„Internetas ar baletas?“, „Barokas ar pankrokas?“ – tai tik keli projekto #LietuvosDNR klausimai, kuriais bus bandoma atkreipti Lietuvos gyventojų dėmesį ir pakviesti juos prisidėti prie kuriamo mūsų šalies pristatymo užsienyje.

Tai pirmasis straipsnis apie tarptautinį 3 metų trukmės projektą „Inovatoriai ir ugdytojai bibliotekose“. Projektu buvo siekiama sukurti edukacinę sistemą vietinėse kultūros įstaigose, padėsiančią efektyviai mokytis suaugusiesiems, ypač gyvenantiems atokiau nuo pagrindinių edukacinių ir kultūrinių centrų. 

Geriausia ir svarbiausia kiekvieno žmogaus išsilavinimo dalis yra ta, kurią jis suteikia pats sau (Edvardas Gibonas). 

Mokymasis visą gyvenimą sudaro tinkamas prielaidas asmenims aktyviai dalyvauti nuolat kintančiuose visuomenės gyvenimo procesuose. Svarbu, kad žmonės, įsijungdami į suaugusiųjų švietimui skirtas veiklas stiprintų nuolatinio mokymosi poreikį, išnaudojant visas galimybes profesinių įgūdžių tobulinimui ar prasmingo laisvalaikio modeliavimui.

11 Kovas 2019
by Renata Jankevičienė
(lt)
1 Komentarai

XX amžiaus pradžios vadovėliai, gėlėta skara, siuvinėtos staltiesės, senas žadintuvas, papuošalų dėžutė ar gintariniai karoliai, iš pageltusių nuotraukų žvelgiantys veidai – visa tai yra šeimos istorijos, primenančios artimuosius, vaikystę, mylimus žmones. Visi turime tokių daiktų, tik kartais nepagalvojame, kad ir kitiems įdomu juos pamatyti, pažinti ir prakalbinti, o prakalbinus išgirsti įdomiausias šeimos istorijas, pasakojimus iš praeities, kurie lydi mus dabar ir bus perduoti ateities kartoms.

27 Lapkritis 2018
by Inga Jagelavičiūtė
(lt)
1 Komentarai

Savanoriavimas – tai neatlygintinas darbas, kuriuo būtų daroma kas nors gero – bent jau toks būtų mano apibrėžimas. Dar pridėčiau, kad savanoriaudamas tobulėji (ne būtinai iš profesinės pusės) ir plėsti akiratį. Tačiau šis apibrėžimas paremtas daugiau abstrakčia idėja, susidaryta iš įvairių žmonių pasakojimų apie savanorystę.

26 Lapkritis 2018
by Simona Mačėnaitė
(lt)

Paklauskime aplinkinių, kas yra savanoris? Greičiausiai išgirsime atsakymą, jog tai žmogus, savo noru ir neatlygintinai atliekantis įvairias visuomenei naudingas veiklas. Apie savanorišką pagalbą girdime iš̌ visuomeninių organizacijų, įvairių paramos akcijų̨. Savanoriai neretai įsitraukia ir į kitą socialinę, aplinkosaugos, bendruomenių̨ veiklą. Tai rodo, kad keičiasi supratimas apie savanorišką veiklą –vis mažiau žmonių galvoja apie savanorystę kaip apie priverstinį neatlygintiną darbą ir vis daugiau jų supranta, kad tai yra gerbtina visuomenei naudinga veikla, atliekama savo noru ir, svarbiausia, yra naudinga pačiam savanoriui.

19 Lapkritis 2018
by Jurgita Jacovskienė
(lt)
5 Komentarai

Šiandien muziejai ir bibliotekos padeda laimingiau ir prasmingiau gyventi – suteikia galimybę atnaujinti žinias, mėgautis literatūra, domėtis mokslo naujovėmis, skatina siekti karjeros, dalyvauti visuomenės gyvenime, integruotis į bendruomenę. Muziejai ir viešosios bibliotekos gali jus nustebinti – čia galima mėgautis 3D kinu, pasinerti į virtualią realybę ar išmokti naujos kalbos.

5 Lapkritis 2018
by Kristina MALDONIENĖ
(en)
1 Komentarai

Salve – būk pasveikintas! Tokiais žodžiais kiekvieną įeinantį sutinka 25-metį švenčiantis Vilniaus suaugusiųjų mokymo centras (www.vsmc.lt), įsikūręs viename iš žaliausių ir seniausių Vilniaus rajonų – Žvėryne. Vilniaus suaugusiųjų mokymo centro (VSMC) įkūrimu laikoma data, kuomet Lietuvos Respublikos švietimo ministerijos ir Vilniaus miesto valdybos potvarkiu suaugusiųjų vidurinė mokykla buvo reorganizuota į Vilniaus suaugusiųjų mokymo centrą.

30 Spalis 2018
by Oksana Aleknavičius
(lt)
1 Komentarai

Darbas su suaugusiųjų grupe visuomet yra iššūkis. Per 15 metų darbo su suaugusiųjų grupėmis patirties, galiu drąsiai sakyti, kad kiekvienas susitikimas su besimokančiaisiais yra unikalus savo patyrimų įvairove ir gausa. Kiekvienąkart vesdama mokymus, skaitydama pranešimą ar vesdama pamokas suaugusiems, patiriu platų emocijų spektrą: nuo baimės susimauti, būti nesuprastai iki džiaugsmo dalintis bei augti kartu su dalyviais.

10 Spalis 2018
by Alina Martinkut...
(en)
1 Komentarai

Vasara daugeliui asocijuojasi su atostogomis, atsipalaidavimu, laiku sau ir, dažnai, su gera knyga. Todėl vasarą bibliotekose gyvenimas verda - čia žmonės susirenka paskaityti ir atsitraukti nuo pasaulio. Albertas Einšteinas yra pasakęs: „Vienintelis dalykas, kurį tikrai privalote žinoti, yra bibliotekos adresas“.

22 Liepa 2018
by Aušrinė Česnulienė
(lt)
Kaip į žmogų nukreiptas modeliavimas (angliškai: human centered design), pasaulyje plačiai taikoma metodika, gali atnešti naudos „Epale“ vartotojams? Ar gali kūrybiškas modeliavimas padaryti platformą vartotojui draugiškesne? Šie ir kiti klausimai buvo sprendžiami šių metų birželio 7-8 dienomis Varšuvoje vykusiame neformaliame „Epale“ platformos NSS susitikime.
3 Liepa 2018
by Laima Lapiniene
(lt)
1 Komentarai
nuo Trečiadienis 24 Balandis 2019 iki Antradienis 30 Balandis 2019, Spain

Jornadas multiculturales y solidarias en Cáceres

El Centro de Educación para adultos “Maestro Martín Cisneros” de Cáceres organiza las jornadas multiculturales y solidarias durante la semana del 24 al 30 de abril En estas jornadas se incluyen actividades diversas como presentaciones como De Cáceres por el mundo: tres cacereños nos cuentan su experiencia fuera de nuestro país, Taller de bailes del mundo, rutas senderista, Exposición trajes y abalorios, Mercadillo solidario, etc.

 

nuo Ketvirtadienis 25 Balandis 2019 iki Penktadienis 26 Balandis 2019, Hungary

EPALE szekció a Mellearn 2019. évi országos konferenciáján

A Mellearn 15. nemzeti és nemzetközi lifelong learning konferenciáján a felnőttkori tanulás szegmenseit széles körben bemutató szekcióval vesz részt az EPALE Magyarország.

nuo Trečiadienis 19 Birželis 2019 iki Ketvirtadienis 20 Birželis 2019, Belgium

CONFERENCE ANNUELLE LIFELONG LEARNING PLATFORM

Lifelong Learning Platform informe des dates de sa conférence annuelle les 19 et 20 juin 2019 à Bruxelles. Les débats seront centrés sur le thème de « apprendre la démocratie, valeurs et participation ». Cette conférence annuelle est accolée à l’assemblée générale de Lifelong Learning Platform, mais elle accueille un public beaucoup plus large que les seuls membres de la plateforme.

 

nuo Trečiadienis 19 Birželis 2019 iki Ketvirtadienis 20 Birželis 2019, Belgium

ANNUAL CONFERENCE LIFELONG LEARNING PLATFORM

The Lifelong Learning Platform is happy to announce the dates of its next Annual Conference for 19-20 June 2019 in Brussels, Belgium. The debates will turn around the exciting and topical theme of “Learning Democracy, Values and Participation”.

nuo Antradienis 18 Birželis 2019 iki Trečiadienis 19 Birželis 2019, Iceland

Would you like to make your own felt slippers? (Viltu þæfa þína eigin “kósý skó”?)

Rural Skills Network (NPAD-2017/10163)

The Agricultural University of Iceland will host a 2 days course in June where Inga and Kestas Samusia from Lithuania will teach how to felt shoes by using local wool. Inga is a creator and 3rd generation of shoemakers and a founder of BureBure felted woolen shoes and slippers. Keasas is educated in forestry science and works as an entrepreneur.

nuo Ketvirtadienis 11 Liepa 2019 iki Penktadienis 12 Liepa 2019, United Kingdom

UK Sports Development Network Conference

The UK Sports Development Network Conference will take place on 11-12 July 2019 to discuss key issues in community sports and development sport sectors. The event will bring together stakeholders in the sector who aim to use sport, play and physical activity to make an impact in communities across the UK.

Trečiadienis 10 Balandis 2019, Ireland

Lauch: Limerick Learning Neighbourhoods

The Limerick Learning Neighbourhoods project will be launched on the 10th of April. This is collaboration of Limerick Community Education Network with a number of partners including Learning Limerick, Limerick and Clare Education and Training Board, PAUL Partnership, Community Organisations and Home School Community Liaison Officers.

nuo Antradienis 2 Liepa 2019 iki Antradienis 9 Liepa 2019, United Kingdom

Adult Mental Health First Aid two day course – Community Learning

The Adult Mental Health First Aid two day course enables attendees to qualify as a mental health first aider and they will receive a certificate on completion of both days of the training course. They will build the skills and knowledge necessary to carry out the role, including developing listening, observing and supporting skills. 

Kaip žmonės gali sukurti socialinę vienovę, kuri skatina, o ne griauna unikalų visų savo narių orumą bei savęs realizavimą? Ką šiandien reiškia būti pilietišku ir kaip galima tokiu tapti? Kas sudaro pilietiškumo esmę ir kiek svarbios čia yra kitos asmens savybės, kaip pvz. atsakingumas?

 

Straipsnyje dalijamasi patirtimi apie  neformaliojo  suaugusiųjų švietimo ypatumus  Italijoje. Išsamiai pristatomos aktyviausios   neformaliojo suaugusiųjų švietimo bendruomenes: Trečiojo amžiaus universitetai, įvairios savanorystės pagrindais veikiančios asociacijos. Pateikiamos įžvalgos  kaip  kurti bendruomenės interesus  atliepiančias švietimo aplinkas, panaudojant vietinius išteklius.

Nors beveik visų visuomenės narių judumas tolydžio vis didėja, multikultūrinės aplinkos, grindžiamos įvairove, demokratiškumu ir tolerancija, samprata bei vertybinės nuostatos jos atžvilgiu, Lietuvoje dar tik formuojasi. Kita vertus, net pačiose demokratiškiausiose valstybėse, kur multikultūriškumo pripažinimas ir palaikymas jau yra tapęs visuomenės narių santykius reguliuojančiu principu, vis dar nėra išnykę tokie negatyvūs reiškiniai kaip ksenofobija, diskriminacija, įvairūs rasistiniai išpuoliai ir pan.

Kalbant apie medijų raštingumą turėkime galvoje ne tik save pačius, tačiau ir tuos, už kuriuos esame atsakingi - savo vaikus. Suaugusiųjų valioje leisti vaikams naudotis bei pasidžiaugti tam tikrais medijų kanalais, bet taip pat jų pareiga ir saugoti mažuosius nuo žalingo turinio. Vaikams augant suaugusiųjų vaidmuo kinta nuo sprendimus priimančio asmens iki patarėjo ir tarpininko. Kaip vesti vaikus medijų keliais ir klystkeliais, kaip padėti jiems teisingai pasirinkti patiems – yra daugybė būdų.

Informavimas ir orientavimas yra viena iš pirminių ir labai svarbių bet kokio mokymo(si), taip pat ir suaugusiųjų, organizavimo etapų, nuo kurio kokybės didžia dalimi priklauso viso mokymo(si) proceso sėkmė bei jo metu pasiektas rezultatas. Šiuo požiūriu besimokantiesiems aktualu yra žinoti, būti susipažinusiems ne tik su konkrečiomis mokymo programomis, bet apskritai suvokti, kokie yra ir gali būti ugdymo(si) karjerai modeliai.

Į besimokantįjį orientuoto mokymo(si) kontekste keičiasi ir ugdytojo vaidmuo bei reikalavimai ugdymo
proceso organizavimui. Ugdymo(si) procesas ir išoriškai (t.y. pačių studijų organizavimas, galimybė rinktis
studijų dalykus, pačiam besimokančiajam konstruoti savo mokymąsi ir pan.), ir viduje (t.y. į mokymosi
procesą diegiant metodus, sudarančius palankesnes sąlygas besimokančiajam aktyviai dalyvauti, remtis savo
patirtimi, analizuoti kitų patirtį, spręsti realias gyvenimiškas problemas ir pan.) turi tapti daug lankstesniu ir

Būtina laisvės rinktis ir atsakomybės už savo pasirinkimą sąlyga yra PASITIKĖJIMAS ASMENIU, JO GALIOMIS IR GALIMYBĖMIS. Tai reiškia, kad kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo amžiaus, statuso, padėties ar kt. ypatumų, yra suvokiamas ne kaip kažko negalintis, o atvirkščiai - kaip galintis atlikti, dalyvauti, mokytis, tik galintis kitaip. Tai reiškia, kad kiekvienas asmuo turi savo potencialą mokytis, tik kiekvieno iš mūsų šis galėjimas yra individualus.

N. F. S. Grundtvigas (1783-1872) – danų dvasininkas, rašytojas, filosofas, politikas, vienas iš pirmųjų Europos švietėjų, praktiškai įrodęs, kad suaugusiųjų švietimas gali pažadinti pilietinį, tautinį sąmoningumą, kuris skatina spartų visos šalies ekonominį augimą. Tai vienintelis Danijos švietėjas, kurio idėjos žinomos ir įgyvendinamos tarptautinėje erdvėje bei pelniusios jam „vakarų pasaulio suaugusiųjų švietimo tėvo“ vardą. Europos Sąjungos kontekste Grundtvigo vardas siejamas su įvairių formų suaugusiųjų švietimu.

Astos Gužauskienės  švietimo vadybos magistrantūros studijų programos baigiamasis darbas  “Universalaus daugiafunkcio centro vaidmuo sprendžiant švietimo paslaugų prieinamumo problemas kaimo vietovėje” skirtas  švietimo paslaugų kokybės kaimo vietovėje problemų aptarimui prieinamumo aspektu. Darbe keliama aktuali tyrimo problema. Autorės teigimu, Lietuvos strateginiuose švietimo dokumentuose, pedagoginės visuomenės diskusijose, mokslinėse-praktinėse konferencijose pastaraisiais metais nuolat keliami švietimo paslaugų prieinamumo klausimai. Ši problema itin aktuali kaimo vietovėms.

Nerasta rezultatų