chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Savivaldaus mokymosi kompetencija – būtina sąlyga sėkmingam ir konstruktyviam žinių ir informacijos valdymui atviruose mokymosi šaltiniuose

10/06/2019
Kalba: LT

Informacija, žinios ir jų valdymas šiandien nebėra tik informacinių technologijų specialistų, kurie labiau rūpinasi inžineriniais ir technologiniais šio klausimo aspektais, reikalas. Žinios, informacija ir jų valdymas šiandien yra gyvybiškai svarbūs ir aktualūs visiems asmenims, visoms šiuolaikinio pasaulio įmonėms ir organizacijoms, taip pat ir švietimo. O gebėjimas kurti, įsigyti, integruoti, paskirstyti, kitaip sakant, atsakingai ir konstruktyviai valdyti žinias ir informaciją tampa pagrindiniu organizaciniu gebėjimu šiandienos visuomenėje. Kita vertus, žinių ir informacijos augimas, kartais sunkiai įsivaizduojamos jų apimtys, informacijos perdavimo greitis, jos įvairovė ir sudėtingumas bei didėjanti svarba visuose visuomenės gyvenimo sektoriuose, akivaizdžiai pagrindžia ir didesnio dėmesio šiai problemai bei kitokio požiūrio į ją poreikį. Akivaizdu, kad kokybiškam ir konstruktyviam tokios informacijos srautų, ypač virtulių, valdymui mums reikia ir kitokių gebėjimų nei tuomet, kai ta informacija buvo daugiau ar mažiau „popierinė“.

Šių problemų analizei ir buvo skirtas jau kelintus metus iš eilės Portugalijoje Porto apskaitos ir administravimo institute (ISCAP) vykstantis informacijos valdymo specialistų – teoretikų ir praktikų, akademinės bendruomenės ir verslo atstovų – forumas. Šiemet kasmet vykstančio forumo tema buvo „Skaitmeninės transformacijos: nauji iššūkiai informacijos valdymui“ (prieiga per internetą http://www.crb8.org.br/xiii-encontro-de-ctdi-transformacao-digital-novos-desafios-para-a-gestao-de-informacao/). Ji puikiai papildė ir pratęsė praėjusių metų diskusiją apie didžiuosius duomenis, t. y. naujus informacijos ir žinių šaltinius („Big Data: as novas fontes de informação e conhecimento“ prieiga per internetą https://ctdi2018.wixsite.com/xiienc). Šiemet didžiausias dėmesys kaip tik buvo skiriamas kompetencijoms ir gebėjimams, kurių reikia sėkmingam darbui su tais didžiaisiais duomenimis, su naujais ir vis atsinaujinančiais informacijos ir žinių šaltiniais ir ištekliais.

Šios kompetencijos ir jų įvaldymas ypač aktualiu tampa verslo pasauliui, nes jau šiandien, o ateityje dar labiau, laimės tas, kuris ne tik valdo turimą informaciją, bet sugeba tai padaryti pirmiau ir geriau nei kiti, kuris sugeba ne tik naudotis jau turima informacija ir žiniomis, bet ir pats jas pagal poreikius kurti bei skleisti. O verslo pasaulyje tai pirmiausiai reiškia finansinius išteklius: pelną, sąnaudas, nuostolius ir pan.

Kita vertus, šios kompetencijos ir gebėjimai, o ypač jų ugdymas(is) yra tiesiogiai susiję ir svarbus taip pat ir švietimo sistemai, ypač suaugusiųjų mokymui(si). Atvirieji mokymosi ištekliai, kaip ir įvairios specializuotos mokymo/mokymosi platformos neabejotinai vartotojams sukuria dar daugiau galimybių efektyviau naudotis žiniomis ir informacija, greičiau ją pasiekti, atitinkamai tvarkyti ir t.t. Tačiau tuo pat metu kelia ir tam tikrų sunkumų bei problemų (pvz., aukštesnio lygmens žinių valdymo, informacijos paieškos, savarankiško mokymosi ir kitų įgūdžių stoka ar trūkumas gali kaip tik apsunkinti reikiamos informacijos valdymą, pailginti paiešką ir pan.).

Praėjusiais metais forume pristačiau „Epale“ kaip vieną iš moderniausių ir vienintelę suaugusiųjų švietėjams skirtą Europos elektroninę suaugusiųjų mokymosi platformą (R. Pocevičienė „Opportunities and Challenges of Knowledge Management on Electronic Platform for Adult Learning in Europe”). Šių metu tikslas buvo atkreipti ir akademinės bendruomenės (t. y. dėstytojų ir studentų), ir verslo pasaulio atstovų dėmesį į tai, kokių kompetencijų reikia žmogui, norinčiam sėkmingai ir konstruktyviai naudotis net ir šiandien jau turimais atviraisiais mokymosi ištekliais, įvairiais žinių ir informacijos šaltiniais, ištekliais. Ypač aktualūs šiuo atveju yra savivaldaus mokymosi gebėjimai ir kompetencijos, kurios šiame kontekste netgi galėtų būti traktuojamos kaip bazinės ir esminės (R. Pocevičienė Self-directed Learning Competencies as a Prerequisite for Knowledge Management in Open Learning Resources: E-Learning Platform Case”).   

Kita vertus, mokantis savivaldžiai iš esmės keičiasi įprasti mokymosi proceso dalyvių vaidmenys. Besimokantysis čia tampa mokytoju ar bent jau lygiaverčiu mokytojo, taip pat ir andragogo, partneriu, nes jis ne tik savarankiškai atlieka jam deleguotas užduotis, bet suvokia savo mokymosi poreikius, kelia sau mokymosi tikslus, renkasi mokymosi turinį bei metodus, vertina savo mokymosi rezultatus ir jų pagrindu toliau valdo savo mokymosi procesą. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad savivaldaus mokymosi procese andragogas yra nebereikalingas. Tik jo funkcijos iš tikro bus kitos. Vietoj tiesioginio mokymo ir mokymosi organizavimo, jam reikės tapti mokymosi fasilitatoriumi, t.y. kurti mokymuisi palankią, besimokantįjį įgalinančią mokymosi aplinką, ugdyti savivaldaus mokymosi gebėjimus ir kompetencijas, be kurių neįmanomas savivaldus mokymasis. Tuo labiau, kad bendrojo lavinimo mokykloje, o ypač mokymo paradigmos procese, šių gebėjimų ugdymui(si) iš esmės nebuvo skiriama pakankamai dėmesio. 

 

Straipsnį parengė „Epale“ ekspertė,

Šiaulių valstybinės kolegijos docentė

Vadybos ir komunikacijos katedros vedėja

dr. Rasa Pocevičienė

 

Mokymosi inovacijos ir jų diegimas, besimokančiojo pažinimas, savivaldis mokymasis ir savivaldžio mokymosi gebėjimų ugdymas(is), jų svarba taikant informacines ir ryšio technologijas (IRT), laisvės ir atsakomybės dermė mokymosi procese, į besimokantįjį orientuoto mokymo(si) proceso užtikrinimas ir tobulinimas – tai tik dalis straipsnio autorės Rasos Pocevičienės mokslinių interesų ir tyrimų, kurių rezultatai paskelbti daugiau nei 60 įvairių mokslo ir metodinių publikacijų Lietuvoje ir užsienyje, pristatyti daugiau nei 50 mokslinių, metodinių, tame tarpe ir tarptautinių, konferencijų. Taip pat šių idėjų sklaida vykdoma, skaitant originalius kursus, vedant seminarus, mokymus, rengiant projektus, konsultuojant ir diegiant inovacijas ugdymo praktikoje

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Rita Vargalytė portretas
    Pritariu kolegei, kad  šiandiena savivaldaus mokymasi kompetencija yra labai svarbi kiekvienam asmeniui. Andragogai turi padėti besimokantiesiems tobulinti šią kompetenciją. Tačiau  šiuo metu tiek andragogai, tiek besimokantieji atspindi tradicinį mokymosi supratimą ir tradicinį vaidmenų suvokimą.  Andragogai  neturi aiškaus supratimo apie tai kas yra savivaldus mokymasis nei teoriškai, nei praktiškai. Savivaldaus mokymosi formų sklaidos klausimas tuo pat metu yra mokymosi kultūros vystymo klausimas