chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Praeitis gyva dabartyje

20/11/2017
Kalba: LT

Marijampolės Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) su visa Lietuva aktyviai ruošiasi sutikti Lietuvos šimtmetį. Tam tikslui tarnauja ir mokymų projekto „Lietuva mūsų širdyse – mes Lietuvoje“ modulis „Socialinio aktyvumo, pilietiškumo ir savanoriškos veiklos skatinimas“. Modulio tikslas - sutelkti senjorus švęsti atkurtos Lietuvos gimtadienį, didžiuotis savo šalimi, miestu, būti aktyviais savo gyvenimo dalyviais. Iškelti ir modulio uždaviniai:

- aktualizuoti Lietuvos istorinio palikimo nuostatas ir kultūrinio paveldo palikimą;
- skatinti įsitraukti į prasmingą Lietuvos šimtmečio veiklą, formuoti aktyvaus demokratinės visuomenės nario nuostatas;
- populiarinti TAU sociokultūrinės projektinės veiklos sklaidą ir viešinimą.

Remiantis modulio pagrindinėmis nuostatomis, buvo sudaryta programa, į kurią įeina išvykos, paskaitos, diskusijos, susitikimai su mokslo, meno, kultūros, politikos darbuotojais, patriotinių filmų stebėjimas ir jų aptarimas.

Modulio programos tikslas ir uždaviniai siejasi su prof. dr. Alfredo Bumblausko išsakytomis mintimis apie ruošimąsi švęsti Lietuvos šimtmetį. Jis teigia, kad reikia leisti žmonėms vaikščioti po šimtmečio paveldą, numatant ateitį. Profesoriaus nuomone, taip atsiranda pilietiškumo dėmuo.

Marijampolės TAU klausytojams didelį įspūdį padarė išvyka į Lietuvos Seimą. Po turiningos ekskursijos po Seimo rūmus 3 seimo nariai: dr. Žygimantas Pavilionis, dr. Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis su TAU klausytojais diskutavo tema „Modernios Lietuvos šimtmetį pasitinkant: laimėjimai ir perspektyvos“. Seimo nariai profesionaliai nušvietė dabartinę vidaus ir užsienio politikos padėtį, svarstė apie perspektyvas. Maloniai atsakė į TAU klausytojų užduotus klausimus.

Malonų įspūdį padarė ir Lietuvos radijo ir televizijos studijos aplankymas. Susipažinta su Lietuvos televizijos ir radijo istorija, šių informacijos priemonių įtaka visuomenei. Moderniausioje žinių studijoje TAU klausytojai susitiko su marijampoliete žurnaliste Ugne Galadauskaite, kuri papasakojo apie televizijos žurnalisto įtemptą, bet reikšmingą darbą Lietuvai.

Įdomūs susitikimai, pokalbiai vyko ir pačioje Marijampolėje, kuri yra turtinga modernios Lietuvos istoriniu palikimu. Tai ir Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija, davusi 6 iš 20 1918 metų Nepriklausomybės Akto signatarus ir daugybę kitų Lietuvos kūrėjų. Tai ir senoji Mokytojų seminarija, garsinusi Lietuvą, tai ir Prezidento dr. Kazio Griniaus memorialinis muziejus, tai ir Kraštotyros muziejus su turininga ekspozicija. Maloniai TAU klausytojus nustebino jau XXI a. įkurtas Palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejus. Ten buvo susipažinta ne tik su turininga ekspozicija, bet ir išklausyta muziejaus darbuotojos sesers vienuolės Viktorijos Plečkaitytės įdomi paskaita „Palaimintasis Jurgis Matulaitis – kaip lietuvių tautos moralės simbolis“.

Gerai emociškai ir patriotiškai nuteikė filmo „Siena tarp Rytų ir vakarų”, skirto Lietuvos 100-čiui, stebėjimas ir aptarimas.

Įgyvendinamo mokymų modulio kulminacija buvo susitikimas su Vilniaus forumo steigėjais ir aktyviais dalyviais. Į Marijampolės TAU atvyko padiskutuoti tema: „Ar turime Lietuvoje savivaldą?“ svečiai: Vilniaus universiteto prof. dr. Vytautas Radžvilas, VU docentas Algimantas Jankauskas, Lietuvos kultūros tyrimo instituto darbuotojas dr. Vytautas Rubavičius. Tarp pranešėjų buvo ir marijampolietis VšĮ Nemuno euroregiono Marijampolės biuro direktorius Gintaras Skamaročius. Doc. dr. Algimantas Jankauskas supažindino su Vilniaus forumo veikla, pabrėždamas, kad Forumo tikslas yra gaivinti ir ugdyti politinę lietuvių tautą, gebančią būti savarankišku politikos ir istorijos subjektu. Taip pat akcentavo, kad Vilniaus forumas aktyviai veikia telkdamas Tautai ir Valstybei neabejingas jėgas į visos Lietuvos patriotiškų piliečių forumą.

Prof. dr. Vytautas Radžvilas, dr. Vytautas Rubavičius, Gintaras Skamaročius kalbėdami tema: „Ar turime Lietuvoje savivaldą“ pabrėžė, kad savivalda yra būtina demokratijos veiksmingumui. Demokratija neveiksminga ir formali, jei nėra savivaldos. Tik savivaldos lygiu įgytos valdysenos praktikos gali būti veiksmingos demokratijos pamatas. Kol nebus Lietuvoje realios savivaldos, tol neturėsim ir demokratiškai valdomos Lietuvos.

Visi prelegentai panašiai vertino savivaldą Lietuvoje, teigdami, kad gyventojai nepakankamai įtraukiami į valstybinių reikalų tvarkymą.

Įdomus ir reikšmingas buvo prof. dr. Vytauto Radžvilo viso pokalbio apibendrinimas. Jis teigė, kad didelė dalis žmonių nesidomi politika, tai sudaro grėsmę ne tik savivaldai, bet ir visam demokratijos procesui, „nuo politikos pabėgti negalima, kuo mažiau žmonės domisi politika, tuo lengviau jais manipuliuoti“ – teigė profesorius. TAU klausytojai aktyviai uždavinėjo klausimus pranešėjams, diskutavo, pareikšdami savo požiūrį į savivaldą ir kitus politikos klausimus. Tai rodo, kad TAU klausytojai yra aktyvūs mūsų visuomenės nariai, besidomintys Lietuvoje vykstančiais įvykiais.

Modulio „Socialinio aktyvumo, pilietiškumo ir savanoriškos veiklos skatinimas“ įgyvendinimas suteikė dar daugiau galimybių suvokti politinius procesus ir kūrybingai sutikti Lietuvos šimtmetį.

 

Kazys Balickas, Marijampolės Trečiojo amžiaus universiteto Politinių diskusijų fakulteto dekanas, Kolegijos lektorius

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn