chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

„Po gulinčiu akmeniu ir vanduo neteka“ arba nuolat atsinaujinanti Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija

21/06/2019
Kalba: LT

„Po gulinčiu akmeniu ir vanduo neteka“ – tokiu principu vadovaujasi Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija (LSŠA), įtraukdama savo narius (ir ne tik juos) į įvairias mokymosi veiklas.

Kaip jai sekasi tai daryti apžvelgiama kiekvienų metų pavasarį, nariams susirinkus į metinius ataskaitinius susirinkimus. Juose apžvelgiami atlikti darbai ir planuojamos veiklos.

Kuo džiaugėsi LSŠA nariai susirinkę šiais metais? Kokias neformaliojo mokymosi galimybes LSŠA siūlė ir nariams, ir kitiems Lietuvos suaugusiųjų švietėjams?

„Erasmus+“ mokymosi erdvė

Visų pirma, džiaugėsi galimybe mokytis įgyvendinant du „Erasmus+“ projektus.

Strateginių partnerysčių programos projekte „Įkvepiantis mokėjimo mokytis patarėjas“ sukurtas interaktyvus mokėjimo mokytis kompetencijos įsivertinimo instrumentas penkiomis kalbomis (anglų, lietuvių, estų, vokiečių ir ispanų). Instrumentu (http://lt.learntolearn.eu/) jau pasinaudojo 2 100 asmenų, panorusių įsivertinti mokėjimo mokytis kompetenciją ir gauti rekomendacijas jos tobulinimui.

Dalyvaudami „Erasmus+“ programos mobilumo projekte „Andragogų meistriškumo tobulinimas – suaugusiųjų mokymosi kokybei didinti“, aštuoniolika LSŠA narių mokėsi suaugusiųjų mokymo ir tarpkultūrinio bendravimo subtilybių neformaliuose kursuose Vokietijoje ir Italijoje. Iš jų parengtų medžiagų „Sutikti žmogų, ne kultūrą. Darbo su migrantais mokymų Italijoje užrašai“

(https://ec.europa.eu/epale/lt/resource-centre/content/sutikti-zmogu-ne-kultura-darbo-su-migrantais-mokymu-italijoje-uzrasai) ir „Susitelkti į besimokantįjį“ (https://ec.europa.eu/epale/lt/resource-centre/content/susitelkti-i-besimokantiji-metodine-priemone-andragogams dabar gali mokytis ir kiti Lietuvos suaugusiųjų mokytojai.

 

 

/epale/lt/file/hanoverisjpghanoveris.jpg

 

Mokymosi savaitės atgarsiai

Mintimis ir prisiminimais sugrįžę į 2018 metų mokymosi savaitės renginius susirinkimo dalyviai pasidžiaugė, kad ne mažiau nei 10 000 Lietuvos suaugusiųjų turėjo progą mokytis ir bendrauti formaliuose ir neformaliuose mokymuose: akcijų metu, atvirų durų dienų renginiuose, atvirose pamokose, kūrybinėse dirbtuvėse, meninės raiškos projektuose, konkrečių veiksmų popietėse ir vakaruose, bendruomenių susitikimuose ir talkose, pažintiniuose vizituose, parodose, diskusijas, socialinėse ir ekologinėse akcijose. Net 320 organizacijų/institucijų organizavo daugiau nei 700 įvairaus pobūdžio renginių. Nors mokymosi savaitė buvo skirta atkurtos Lietuvos šimtmečiui, pagrindinė jos idėja buvo – ne tik prisiminti, kaip kažkada mokėsi Lietuvos žmonės, bet ir tęsti bei puoselėti mokymosi tradicijas.

Patirties šaltiniai

Įspūdingą neformaliojo mokymosi patirtį LSŠA narės parsivežė iš septintosios Baltijos andragogų vasaros mokyklos, kuri vyko Estijoje, mažoje (11,5 km²) Ruhnu saloje. Renginyje trijų šalių andragogai apžvelgė istorinę suaugusiųjų švietimo raidą kiekvienoje šalyje. Taip, bendrai susijungę, pažymėjo šimtą atkurtos Nepriklausomybės metų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Ne mažiau svarbi buvo ir kita, netikėta, mokymosi galimybė: pajausti, kaip gyvenama saloje, į kurią vasarą neskrenda lėktuvai, o dėl siautėjančios jūros neatplaukia ir laivai...

Neliko metiniame LSŠA renginyje neaptartos ir tradicinio LSŠA narių renginio „Pievelių šnabždesiai“ mokymosi galimybės, kai dalyviai dalijasi savo patirtimi, metodais, diskutuoja aktualiais klausimais. Ypatingais 2018 metų renginio akcentais tapo pažintis su Lietuvos liaudies buities muziejaus tyrimų centru – atstatytais Aristavėlės dvaro rūmais (pristatė Centro vadovė, Asociacijos narė Rasa Bertašiūtė) ir kūrybinės dirbtuvės „Kurk lėlę – pažink save“, kurias vedė Asociacijos narė Arūnė Taunytė.

 

/epale/lt/file/kurklelejpg-0kurk_lele.jpg

 

Ateities kontūrai ir pokyčiai

Žvelgdami į ateitį, renginio dalyviai pasveikino vieni kitus, kad šiais metais Lietuvos suaugusiųjų švietėjai jau dvidešimtą kartą pakvies miestų, miestelių ir kaimų gyventojus švęsti mokymosi šventę ir aptarė pagrindines jos idėjas.

Ir ateityje Asociacijos nariai, taip pat kiti Lietuvos andragogai turės puikių galimybių neformaliai mokytis.  Organizacija kvies į mokėjimo mokytis konsultantų rengimo mokymus, kartu su partneriais (Kvalifikacijos ir profesinio mokymo plėtros centru, Švietimo mainų paramos fondu, Tęstinio mokymo centrų asociacija) vykdydama ESF projektą „Profesinio mokymo ir suaugusiųjų švietimo sistemos tarptautiškumo plėtra“ organizuos suaugusiųjų mokytojų stažuotes užsienio šalyse, dalinsis „Erasmus+“ strateginių partnerysčių projekto „Mokymosi motyvacijos stiprinimas“ mokymosi patirtimi, tęs Baltijos andragogų vasaros mokyklos ir „Pievelių šnabždesių“ tradicijas.Naujovių į Asociacijos veiklą įneš ir pokyčiai jos valdymo organuose.Naująja LSŠA prezidente ateinantiems trejiems metams išrinkta Inga Jagelavičiūtė, Gabrielės Petkevičaitės – Bitės suaugusiųjų mokymo centro direktorė, jau keletą kadencijų esanti Asociacijos valdybos narė.

/epale/lt/file/ingairvilijajpginga_ir_vilija.jpg

Susirinkime išrinkta naujos sudėties vienuolikos asmenų Asociacijos valdyba. Valdybos nariais tapo: Genovaitė Gedvilienė (Kaunas), Inga Jagelavičiūtė (Vilnius), Dangiras Kačinskas (Kėdainiai), Mindaugas Libikas (Panevėžys), Daiva Malinauskienė (Vilnius), Roma Koncevičienė (Marijampolė), Vilija Lukošūnienė (Vilnius), Raimondas Natka (Vilnius), Algimanta Ščiglinskienė (Alytus), Arūnė Taunytė (Vilnius), Irena Žemaitaitytė (Vilnius).  Valdybos darbui 2019 – 2021 metais vadovaus Vilija Lukošūnienė.

Džiugiai ir nekantriai Asociacijos nariai laukia naujų veiklos idėjų bei mokymosi galimybių, nes „gulėti akmeniu, po kuriuo ir vanduo neteka“ jiems nepriimtina.

 

Vilija Lukošūnienė yra ilgametė Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos darbuotoja, buvusi Asociacijos prezidentė. Per darbo Asociacijoje metus ji tapo nuoširdi andragogikos idėjos skleidėja, vedanti mokymus andragogikos temomis, apsigynė socialinių mokslų daktaro disertaciją suaugusiųjų besimokančiųjų mokėjimo mokytis kompetencijos ugdymosi tema. Vilija aktyviai dalyvauja Asociacijos projektinėje veikloje, pati  inicijuoja ir rengia projektus. Būdama „Epale“ platformos konsultantė Lietuvoje ji noriai dalijasi savo organizacine, metodine, dalyvavimo projektuose patirtimi šioje platformoje.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn