chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Pilietiški Lietuvos senjorai mokosi visą gyvenimą

10/10/2016
Kalba: LT

Amžių gyveni – amžių mokaisi.  Šia gilia išmintimi jau daugiau nei 20 metų vadovaujasi Nepriklausomybės atkūrimo akto signataro dr. Medardo  Čoboto įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas, suteikęs galimybę daugeliui vyresnio amžiaus žmonių gyventi kitaip – įdomiai, oriai ir prasmingai. Ši neformalaus suaugusiųjų mokymosi institucija savo įvairiapusiška veikla įrodė, kad mokytis ir siekti žinių niekada nevėlu, ir kad iki žilos senatvės galima išlikti aktyviu ir pilnaverčiu visuomenės nariu.

Senjorams, norintiems aktyviai gyventi, reikia įvairių žinių ir įgūdžių. Jų pasisemti galima net trylikoje Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) fakultetų. Universitete mokosi apie 2 tūkst. senjorų. Vieniems norisi daugiau sužinoti apie senovės ar Lietuvos istoriją, geriau orientuotis politiniame ir visuomeniniame gyvenime. Kitiems labiau rūpi psichologinis asmenybės vystymasis. Treti nori sužinoti, kaip patogiau sutvarkyti savo buitį, aplinką. Mokomės tausoti ir stiprinti savo sveikatą. Mokomės kompiuterinio raštingumo, nes tai vyresnio amžiaus žmonėms – ir būtinybė, ir privalumas, mūsų orumo ir savarankiškumo garantas. Gebame susikalbėti su užsienyje gyvenančiais savo anūkais angliškai, vokiškai, prancūziškai, jau mėginame ir ispaniškai. Viso to išmokstame Istorijos, Politikos, teisės ir ekonomikos, Socialinės psichologijos, Buities kultūros, Sveikatos, Informacinių technologijų, Užsienio kalbų fakultetuose.

Mokydamiesi visą gyvenimą, siekiame ne tik žinių – norime ir išreikšti save, parodyti savo meninius gebėjimus. Tokią galimybę suteikia Literatūros, Muzikos, Tautodailės, Meninės saviraiškos fakultetai. Juose susibūrė keli šimtai kūrybiškų asmenybių, rašančių eilėraščius, prozos kūrinėlius, kuriančių tautodailės darbus, vaidinančių, šokančių, deklamuojančių, dainuojančių. Vos metus veikiančiame Meninės saviraiškos fakultete susikūrė net penki meniniai kolektyvai – jie parengė koncertines programas, su kuriomis pasirodo MČTAU šventėse, globos įstaigose, įvairiuose renginiuose. Kūrybiška veikla praturtina mūsų gyvenimą, suteikia jam neblėstančio žavesio.

Kultūros fakultete parengtos specialios mokymosi programos „veteranams“ ir pradedantiesiems. Čia vykdoma plati etnokultūrinio švietimo programa, kultūros ir meno vertybių studijos moko pažinti ir saugoti turtingą etnografinį paveldą, tradicijas, perduoti jas jaunajai kartai. O susibūrę į gausų Turizmo fakultetą keliaujame, stengiamės geriau pažinti ne tik svečias šalis, bet ir savo gimtąjį kraštą. Kelionių įspūdžiais, emocijomis, patirtimi dalijamės mokslinėse praktinėse konferencijose, o vasarą susitinkame sveikatingumo ir sporto stovyklose. 

MČTAU senjorai dalyvauja įvairiuose savanorystės projektuose – tvarko apleistus kapus Rasų kapinėse, savanoriauja Botanikos sode, o pagal tarptautinį Grundtvig projektą savanoriavo net Italijoje. Savanorystė teikia bendravimo ir pažinimo džiaugsmą, leidžia jaustis aktyvia, naudinga visuomenei dalimi.

MČTAU iniciatyva 40 šalies trečiojo amžiaus universitetų susibūrė į Nacionalinę asociaciją, vienijančią daugiau nei 10 tūkst. vyresnio amžiaus žmonių. Asociacijos vienijamų Trečiojo amžiaus universitetų veikla yra reikšmingas indėlis į mokymosi visą gyvenimą ir socialinės integracijos procesą, kurio svarba ypač didelė mūų senstančioje visuomenėje.

Mūsų aktyvi veikla šiemet įvertinta prestižiniu Europos Parlamento apdovanojimu – Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas pelnė kasmetinį Europos piliečio apdovanojimą, kuris skiriamas ES šalių piliečiams ir organizacijoms, reikšmingai prisidėjusiems prie europinių idėjų ir vertybių įgyvendinimo. Garbingas apdovanojimas bus įteiktas MČTAU mokslo metų pradžios šventėje spalio mėnesį.

Dr. Zita Žebrauskienė

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto rektorė

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn