chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Neįgaliųjų socialinė integracija: iššūkiai ir galimybės

30/11/2015
Kalba: LT
Document available also in: EN

Lapkričio 19 d. Sveikatos priežiūros fakultete vyko EPALE projekto konferencija „Neįgaliųjų  socialinė integracija: iššūkiai ir galimybės“. Joje dalyvavo daugiau nei 80 žmonių: suaugusiųjų švietėjai, andragogai, dirbantys įvairiose suaugusiųjų švietimo srityse (suaugusiųjų mokymo centruose ir mokyklose, švietimo centruose, profesinio rengimo institucijose, muziejuose, bibliotekose, NVO, aukštosiose mokyklose ir kt.), švietimo politikos formuotojai ir įgyvendintojai, mokslininkai ir kiti, besidomintys ir dirbantys su suaugusiaisiais, ypač neįgaliaisiais ir turinčiais socialinės integracijos poreikių.  

Konferencijos dalyvius sveikino ne tik Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė dr. Natalija Šedžiuvienė, Sveikatos priežiūros fakulteto dekanė Ginta Gerikaitė, bet ir EPALE projektą Lietuvoje koordinuojančio Švietimo mainų paramos fondo projektų koordinatorė Jurgita Melaikienė.

Simboliška, kad konferencija vyko suaugusiųjų mokymosi savaitės „Aktyvus mokymasis aktyviam gyvenimui“ metu, todėl konferencijos dalyviai su malonumu išklausė LSŠA pirmininkės dr. Vilijos Lukošiūnienės pranešimą „Mokymasis visą gyvenimą Lietuvoje: tarp galėjimo ir negalios“, kuriame buvo įvardinti esminiai ne tik negalią turinčių suaugusiųjų dalyvavimo mokymosi visą gyvenimą sistemoje paradoksai, bet ir ieškomos jų įveikimo galimybės.

Konferencijoje taip pat ieškota atsakymo į klausimą, ar negalią turinčių suaugusiųjų mokymas(is) daugiau susijęs su iššūkiais ar su galimybių paieška. Esminė vertybinė konferencijos nuostata – kiekvienas gali, tik kiekvienas gali kitaip. Organizuojant negalią turinčių suaugusiųjų mokymą(si), dažnai būtina įveikti tam tikrus stereotipus, peržengti tam tikras ribas, ypač susijusias su išankstine galėjimo / negalėjimo nuostata, ir ieškoti kitokių mokymo(si) būdų bei strategijų.

Minėtas idėjas savo pranešimuose puikiai iliustravo Reabilitacijos katedros lektorė Indrė Skirmantaitė, pristatydama sergančiųjų Parkinsono liga fizinio aktyvumo skatinimo ir jų integracijos į visuomenę, taikant žaidybinius elementus, galimybes, Šiaulių Trečiojo amžiaus universiteto Sveikatos fakulteto dekanas gyd. Algimantas Baublys, kalbėdamas apie neįgaliųjų galimybes studijuoti Trečiojo amžiaus universitete, bei VšĮ „Dienos centras sutrikusio intelekto asmenims“ direktorė Virginija Norvaišienė, pasidalinusi savo patirtimi, kaip įvairių projektų pagalba galima reikšmingai padidinti ir sunkesnę protinę negalią turinčių asmenų mokymo(si) galimybes.

Abejonių tuo, kad kiekvienas gali, praktiškai neliko po Šiaulių miesto savivaldybės globos namų padalinio „Goda“ Spalvų muzikos orkestro muzikantų pasirodymo ir surengtos VšĮ „Dienos centras sutrikusio intelekto asmenims“ lankytojų rankdarbių parodos.

Konferencijoje taip pat aktyviai dalyvavo ir šioje srityje dirbantys mokslininkai. Buvo analizuojama, kiek svarbu negalią turinčiam asmeniui išlaikyti ir ugdytis savo orumą ir sąmoningumą (Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Reabilitacijos katedros lektorė dr. Jūratė Ruškė), su kokiomis problemomis susiduria negalią turintys vyresnio amžiaus asmenys (Sveikatos priežiūros fakulteto dekanė Ginta Gerikaitė, Sveikatos priežiūros fakulteto prodekanė Laima Leščinskienė), negalią turinčių moterų dalyvavimo švietimo sistemoje padėtis ir poreikiai (Verslumo ir lyderystės ugdymo centro vedėja dr. Rasa Pocevičienė) ir kitos aktualijos.

Sekcijose, kurių viena buvo skirta nagrinėti negalią turinčių asmenų integracijos į visuomenę per mokymąsi, taip pat ir nuotolinį, galimybes, o kita – socialinės negalią turinčių asmenų įtraukties didinimo galimybes per projektinę veiklą, buvo ne tik pateikta aktuali informacija, bet vyko ir aktyvios diskusijos, kaip pasiūlymus kiek įmanoma efektyviau įgyvendinti praktikoje.

Konferencijoje taip pat buvo pristatytos "EPALE" (Europinės elektroninės suaugusiųjų mokymosi platformos) kaip priemonės mokytis ir mažinti socialinę atskirtį galimybės.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn