chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Kompiuterinių įgūdžių mokymas vyresnio amžiaus žmonėms ir prisitaikymas prie jų poreikių

19/09/2016
Kalba: LT
Document available also in: EN

Jau kurį laiką galvojau, kad reikėtų parašyti straipsnį apie savo patirtį mokant vyresnio amžiaus žmones kompiuterinių įgūdžių. Šiuo metu dėstau trumpą kursą Kompiuteriniai įgūdžiai suaugusiesiems ‒ ECDL paruošiamoji programa Maltos meno, mokslo ir technologijų koledže (MCAST). Mano kursas nėra skirtas išskirtinai vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau kaskart pas mane ateina nemažai mokinių, kurie patenka į šią kategoriją. Straipsnyje norėčiau atkreipti dėmesį į kai kuriuos sunkumus, su kuriais paprastai susiduriu, ir į tai, kaip juos sprendžiu, kad galėčiau užtikrinti teigiamą mokymosi patirtį. Jūs galite sutikti su mano problemų sprendimo būdais, bet galbūt turėsite ir kitokių pasiūlymų. Būsiu dėkingas už pastabas ir pavyzdžius iš asmeninės patirties.

1. Technologijų baimė

Vyrauja nuomonė, kad vyresniems žmonėms kompiuteriai ir internetas dažnai yra pernelyg sudėtingos technologijos. Tačiau visi žinome, kad tai ne visai tiesa, nes tinkamai išmokus ir įgijus praktikos viskas atrodo daug paprasčiau. Manau, kad esminis dalykas yra užtikrinti, kad jie jaustųsi laisvai. Be įprastai vartojamų frazių, padedančių pralaužti ledus, dažnai tenka juos padrąsinti, pvz., akcentuoju, kad nieko baisaus neįvyks, jei jie netyčia paspaus ne tą mygtuką. Taip pat reguliariai duodu patarimų dėl pagrindinių trikčių ir bendrų problemų, su kuriomis jie gali susidurti. Įprastai vykstant pamokai jie įgauna daugiau pasitikėjimo, o baimė pamažu nuslūgsta. 

2. Fiziniai pokyčiai – pablogėjusi rega, klausos sutrikimai, problemos dėl motorikos įgūdžių

Tokie pokyčiai sukelia nemažai iššūkių ir mokytojui, ir mokiniams. Spręsdamas dėl regėjimo kylančias problemas, jei įmanoma, naudoju didelį šriftą tiek rodomose skaidrėse, tiek spausdintinėje dalijamojoje medžiagoje. Taip pat mokau jų, kaip naudotis kompiuterio funkcijomis, leidžiančiomis padidinti šriftą. Kalbant apie klausą galimi skirtingi sutrikimo lygiai. Paprastai blogai girdintiesiems pakartoju nurodymus daugiau nei kartą, galiu kalbėti garsiau arba atsistoju tokioje vietoje, iš kurios kiekvienas gerai mane girdės.

Apriboti motorikos įgūdžiai sukelia nemažai keblumų, nes mokiniams sunku naudotis pele ir (arba) klaviatūra. Mano veiksmai tokiu atveju priklauso nuo apribojimo lygio, pvz., galiu taikyti tiesioginį mokymo metodą ir vadovauti fiziškai. Taip pat, jei reikia, galiu sulėtinti tempą, kad tokių sunkumų turintiems mokiniams pakaktų laiko užduočiai baigti.

3. Blogesnė darbinė atmintis

Įprastai tai pastebima, kai mokinys stengiasi prisiminti tam tikrų veiksmų seką. Kai kuriais atvejais tai matosi iškart paaiškinus, net jei kalbama apie paprastus veiksmus, pvz., atverto lango užvėrimą. Susiduriant su šiuo apribojimu dažnai tenka kartoti nurodymus ar pabrėžti svarbiausią informaciją. Taip pat reguliariai tenka daryti apibendrinimus ir skirti pakankamai laiko klausimams. Svarbu išlaikyti tinkamą tempą, kad mokiniai galėtų sekti ir išmokti visus reikalingus veiksmus. Be to, dažnai išsamiai aiškinu, išdaliju spausdintinę medžiagą, kurioje demonstruojami veiksmai logine tvarka, arba rodau pagalbines ekrano nuotraukas.

4. Sunkumai dėl susikaupimo

Dažnai pastebiu, kad daugelis mokinių gana lengvai išsiblaško, todėl negali sukaupti dėmesio. Bene pagrindinė mano užduotis yra padėti jiems susikaupti. Vienas iš veiksmingai pritaikomų būdų yra klausinėjimas ‒ tai padeda jiems sutelkti dėmesį, o man – geriau suprasti esamą situaciją. Taip pat reguliariai vaikštau aplink ir tikrinu jų kompiuterių ekranus. Taip įsitikinu, kad jie atlieka būtent tai, ko iš jų reikalaujama.

 

Be abejo, galėčiau dar daug papasakoti, bet čia noriu pabrėžti svarbiausius dalykus. Baigdamas norėčiau pasakyti, kad norint dirbti su šia mokinių kategorija reikia nemažai kantrybės. Mokytojai turėtų suprasti, kad tai, kas yra įprasta ir lengva jiems, nebūtinai taip atrodo jų mokiniams.

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Lynne Thompson portretas

  Having worked and volunteered in the area of supporting older learners with technology skills for many years.  You have identified some of the main challenges faced by a tutor/teacher when conducting these sessions for desktop/laptop computing. You make good appropriate suggestion to compensate for these challenges, particularly pacing the session to their needs. Which can be difficult if you have a class of different abilities and ages

  A couple areas I would like to relate to you from my experience.  With distraction and losing focus there could be two situations here occurring or in fact both at the same time.  It maybe that if your older learner is on some medication to treat a long term condition. It could well have an impact on their ability to focus on trying to gain a new skill.  Also distraction and non-focus can occur if the theme you are using to present the skill has no direct interest or use to the person who is learning it.

   

  In terms of the motor skills, I am presuming that Malta College have adaptive mice and keyboards that can be used to help alleviate the difficulties. However, a desktop/laptop might not be the best method of learning technology skills for your learner.  Many of my older learners achieved successful learning through engaging with a tablet.  In fact one learner who had used a computer for many years, suffered a brain condition and lost their confidence in being able to use a mouse and keyboard.  After I introduced them to using an iPad, they said that it built up their self esteem, because they could once again start to engage as they had done before on the Internet.

 • Ramon Mangion portretas

  Dear Lynne ,

   

  THanks for your wonderful reply. I am in fact now also going to propose a course oriented towards tablets.  The course is not particularly directed towards older adults however as I mentioned I normally have a good number in each cohort. I also had a student last year who had alzheimers. This was quite a challenge, however we managed well by having another adult friend next to her who was also working with her , particularly when I was also helping other students.

   

  Thanks

  Ramon Mangion