European Commission logo
Sukurti paskyrą
Galima pasirinkti kelis žodžius, atskiriant skiriamuoju kableliu

„Epale“ - elektroninė suaugusiųjų mokymosi platforma Europoje

News

Naujienos

Interaktyvus žaidimas kovai prieš lyčių stereotipus

TreeImage.
Inga PUISA
Cropped-web-logo_getup

Kviečiame mokinius ir mokytojus išbandyti interaktyvų žaidimą (žaidimas puikiai veikia ir mobiliuose telefonuose).

Istorija apie lyčių skirtumus - tai interaktyvus grafinis pasakojimas, kuriame sprendžiami lyčių stereotipų ir diskriminacijos klausimai, didinant informuotumą apie tai, kaip tai gali neigiamai paveikti mergaičių ir moterų, berniukų ir vyrų mokymosi pasirinkimą ir karjeros galimybes. Žaidimas skirtas paaugliams, susiejant interaktyvius pasakojimus ir testus su lyčių nelygybės klausimais ES. Jo tikslas informuoti ir skatinti supratimą šia tema, aiškiai parodant, kaip tai lemia talento švaistymą, lyčių darbo užmokesčio skirtumus bei profesinės karjeros ir asmeninio gyvenimo disbalansą.

Žaidimą lietuvių kalba rasite čia: http://lt.agenderstory.eu/

Istorija-apie-lyciu-skirtumus_0

„GET UP“ („Lyčių lygybės mokymai siekiant įveikti nesąžiningos diskriminacijos praktiką švietimo ir darbo rinkoje“) projekto tikslas - naikinti stereotipus renkantis studijas ir profesinę karjerą bei skatinti lyčių lygybę švietime ir darbo vietose. Projekte daugiausia dėmesio skiriama asmens mokymosi ir patekimo į darbo rinką etapams, kai paprastai pradeda ryškėti lyčių nelygybės ir mažesnių galimybių moterims požymiai.

Internetinės mokymo programos „Lyčių lygybė“ nuorodą rasite čia https://getup.a2hosted.com/login/index.php

 

Kodėl reikia spręsti lyčių stereotipų problemas švietimo, mokymo ir darbo vietoje?

Faktais pagrįstas lyčių stereotipų egzistavimas, diskriminacija dėl lyties švietimo sistemoje bei darbo rinkoje išlieka ir daro neigiamą įtaką atskiriems žmonėms ir apskritai visuomenei. O štai lyčių paritetas gali būti ekonomiškai naudingas tiek, jog iki 2030 m. metinis pasaulio BVP augimo rodiklis padidėtų 0,6 procentiniu punktu.

Moterys turėtų būti skatinamos plėtoti savo mokymosi ir profesinės karjeros galimybes tose srityse, kur tradiciškai dominuoja vyrai. Vyrams taip pat turėtų būti siūlomas mokymosi ir karjeros pasirinkimas moterų dominuojamose srityse (ypač rūpybos ir švietimo sektoriuose).

Nepaisant to, kad Europoje moterų aukštojo mokslo pasiekimai yra geresni nei vyrų (32,8 proc. moterų  ir 28,9 proc. vyrų turi aukštąjį išsilavinimą), moterys vis dėlto sunkiau įsidarbina nei vyrai. Jos tampa stereotipų sistemos įkaitėmis, dirbančiomis mažai apmokamą darbą. Taigi talentų  švaistymas yra akivaizdus, kaip ir akivaizdus neigiamas poveikis bet kurios šalies ekonominiam augimui ir vystymuisi.

Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas vis dar būdingas Europos ir pasaulio darbo rinkoms, o moterys ES uždirba vidutiniškai 16 proc. mažiau už vyrus atlikdamos tas pačias funkcijas tose pačiose darbo vietose.

Didesnis darbo užmokesčio atotrūkis būdingas gana siauram darbo rinkos sektoriui, o tai reiškia, kad moterys orientuojasi į labai ribotą profesijų kiekį (pvz., Čekijoje, Estijoje ir Suomijoje) arba į tas, kuriose didelė dalis moterų dirba ne visą darbo dieną (pvz., Vokietijoje ir Austrijoje). Įtakos darbo užmokesčio skirtumui gali turėti ir jo nustatymo teisiniai mechanizmai bei metodikos.

Lyčių stereotipai ar diskriminacijos dėl lyties praktika gaji ne tik darbo užmokesčio, bet ir darbo pasidalijimo požiūriu. Skirtingas moterų ir vyrų apmokamo ir neapmokamo (namų ūkio darbai) darbo pasidalijimas daro įtaką moterų gyvenimui ir riboja jų galimybes dalyvauti mokymosi visą gyvenimą procese ir ugdyti įgūdžius bei kvalifikaciją, reikalingas lengviau patekti į darbo rinką arba įgyti naujas profesijas.

Didesnė dalis moterų, o ne vyrų yra atsakinga už vaikų priežiūrą, namų ūkio darbus ir maisto gaminimą. ES dirbančios moterys praleidžia namų ruošos ir vaiko priežiūros darbuose vidutiniškai 26 valandas per savaitę, o vyrai – tik 9 valandas. Visose valstybėse narėse yra daug daugiau moterų, dirbančių vaikų priežiūros ir namų ruošos darbus nei vyrų. 2016 m. ES 79% moterų kasdien triūsė namuose ar prižiūrėjo vaikus, lyginant su 34% tuo užsiimančių vyrų.

Tradiciniai lyčių stereotipai daro įtaką moterims ir vyrams pasirenkant jiems „tinkamas“ mokymosi sritis ar profesijas, tuo būdu užkertant kelią asmenims pasirinkti profesinę karjerą srityje, kuri jiems yra viliojanti, tačiau tradiciškai „neskirta“ jų lyčiai. Taigi, tik skatinant lyčių lygybę galima keisti šią beviltišką situaciją.

Nuotaikingus video rasite čia:

 

 

 

 

 

 

Moterys-dirba-daugiau_0
Moterys-uzdirba-maziau
Talentai

Europos Sąjungos programos REC (lygios teisės ir pilietiškumas) skirta parama rengiant šias veiklas nėra laikoma turinio patvirtinimu, turinys atspindi tik autorių nuomonę. Europos komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį neteisėtą aukščiau pateiktos informacijos naudojimą.

 

Rec-3

Login (1)

Norite parašyti straipsnį?

Tuomet nedvejokite!

Paspauskite žemiau esančią nuorodą ir paskelbkite naują straipsnį!

Naujausios diskusijos

Profile picture for user n00c9wt6.
Sonata Barvainienė

Tvarumas ir suaugusiųjų mokymasis: ne tik žalieji įgūdžiai?

Kviečiame kartu su mumis pamąstyti apie žaliuosius įgūdžius kaip būdą spręsti sudėtingas tarpusavyje susijusias problemas, tokias kaip klimato kaita ir aplinkosaugos iššūkiai.

Daugiau

Latest News

Placeholder
IŠTEKLIUS

Vizijų lenta tikslų siekimui

Pristatome dar vieną straipsnį iš Emocinio intelekto ugdymo serijos. Vizijų lenta - tai įrankis...

Profile picture for user Elena Trepule.
Elena Trepule
Community Contributor (Bronze Member).

Būsimi renginiai