chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Individualizuoto mokymo kompetencijos šiuolaikinio andragogo darbe

17/06/2019
Kalba: LT

Šiandien buvo nelengva pamoka. Būsimos manikiūro specialistės susirinko susipažinti su teisės ir ekonomikos pagrindais. Jau pristatydama mokomojo dalyko temas supratau, kad grupėje sėdintys mokiniai labai skirtingi – vieni jau sukaupę žinių bagažą, kiti, apie tai pasirengę girdėti pirmą kartą, o ir motyvacija sėdėti klasėje už lango plieskiant vasaros saulei – nevienoda.  Su tokia situacija susiduriu ne pirmą kartą – grupėje dažnai susitinka mokiniai, jau turintys aukštąjį išsilavinimą, darbo patirties ir pirmą profesinę kvalifikaciją įgyjantys asmenys, tik užvėrę vidurinės mokyklos duris. Tokius iššūkius visada priimu kaip galimybę tobulėti, tačiau tuo pačiu visada nerimauju, ar tinkamai atliepsiu visus mokinių lūkesčius? Ruošdama užduotis kitai pamokai svarsčiau, kaip dar galėčiau sudominti ir įtraukti visus mokinius, kurių žinių lygis ir motyvacija tokia skirtingi?

„Mokytoja, aš jau seniai vykdau individualią veiklą. Viską šia tema žinau“, „Kas tas GPM?“, „Kodėl turiu registruoti veiklą? Juk daug klientų pradžioje tikrai nebus!“, – prisimindama šias pastabas pagalvojau – juk ne aš viena susiduriu su šiais iššūkiais. Kokius mokymo metodus taiko mano kolegos atsižvelgdami į individualius mokinių mokymo(-si) poreikius? Šios temos aptarti susitikome su Panevėžio darbo rinkos mokymo centro profesijos mokytoja Vitalija Bausyte, padedančia mokiniams susipažinti su geros higienos praktika bei maisto prekių asortimentu. 

Vitalija,  kokius metodus, padedančius išsiaiškinti mokinių žinių lygį,  naudoji pirmoje pamokoje?

Pamoką dažniausiai pradedu diskusija. Užduodama klausimus kasdieninėmis temomis galiu išsiaiškinti, kiek mokiniams tuo metu yra žinoma ir aktuali dalyko tema. Tuo pačiu tai tampa atspirties tašku įvertinant mokinių gebėjimus suprasti pateikiamą informaciją, rasti tinkamą medžiagos dėstymo tempą, pasirengti paaiškinti nežinomas sąvokas, ieškoti jiems aktualių praktinių pavyzdžių.      

 

Kaip stengiesi sudominti mokinius,  jau turinčius žinių tavo mokomojo dalyko tema, kai tenka padirbėti su mokiniu, kuriam sunkiau sekasi įsisavinti naują medžiagą?

Pastebėjau, kad kūrybinės užduotys, kurias mokiniai atlieka poromis ar didesnėse grupelėse, padeda aktyviai įtraukti skirtingą patirtį ir gebėjimus turinčius mokinius. Bendradarbiaujant, padedant vienas kitam sudaromos galimybės kiekvieno saviraiškai, tobulinami  bendrieji įgūdžiai. Žinoma, tenka padrąsinti mokinius išsakyti savo nuomonę bei mokyti nenukrypti nuo temos tuos, kurie linkę aktyviai dalintis patirtimi.  

 

Kokie mokymo metodai padeda aktualizuoti nagrinėjamas temas, paskatinti mokinius mokytis ir toliau, pabaigus mokymo programą?

Dėstydama mokomąją medžiagą nuolat stengiuosi pabrėžti jos pritaikomumą tiek darbiniame, tiek ir asmeniniame gyvenime. Tai skatina pačius mokinius ieškoti pavyzdžių, juos vertinti, rasti  gautos informacijos panaudojimo galimybių. Šio metodo veiksmingumą rodo grįžtamasis ryšys po praktikos dalijantis patirtimi, aptariant įvairias situacijas, vertinant atskirų įmonių darbo praktiką.  

 

Abi sutarėme, kad iššūkių, taikant į besimokantįjį orientuotus mokymo metodus, kyla nemažai. Pažinti mokinio poreikius, patirtį bei padėti jam rasti tinkamiausią  mokymosi kelią – nuolatinio profesinio tobulėjimo reikalaujanti šiuolaikinio androgogo užduotis. Profesijos mokytojas, taikydamas šiuos metodus, aktyvina mokymosi veiklą, stiprina žinių siekimo motyvus bei suteikia prasmę individualiai besimokančiojo veiklai. Siekiant tobulinti šias darbuotojų kompetencijas įstaigoje pradedamas vykdyti projektas „Panevėžio DRMC mokymo kokybės gerinimas taikant į besimokantįjį orientuotus mokymo metodus“ Nr. 2019-1-LT01-KA102-060222, finansuojamas pagal „Erasmus+“ KA1 programą. Jo metu 16 įstaigos darbuotojų vyks į 4 mobilumo vizitus Airijoje, Švedijoje, Ispanijoje ir Italijoje, kurių metu sieks susipažinti ir perimti sėkmingą šių šalių patirtį individualizuoto mokymosi srityje. Projekto metu bus parengtos metodinės rekomendacijos, kurias, tikimės, sėkmingai pritaikys ne tik mūsų įstaigos darbuotojai, bet ir kiti suaugusiųjų švietėjai. 

Panevėžio darbo rinkos mokymo centro profesijos mokytoja Jūratė Raukštienė

     

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn