chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Įkalintų asmenų švietimas: tarptautinio bendradarbiavimo tiltai

09/05/2019
Kalba: LT

Įkalintų asmenų (suimtųjų ir nuteistųjų) švietimas – pakankamai siaura švietimo sritis, kadangi šios socialinės atskirties asmenų įvairių šalių visuomenėse sąlyginai nėra daug. Viena vertus, jie, kaip ir kiti piliečiai, turi teisę į mokymąsi, ir juos, kaip ir kitus visuomenės narius, šviečia tie patys suaugusiųjų pedagogai – andragogai. Kita vertus, dėl tam tikrų išorinių apribojimų, dėl specifinių psichosocialinių aplinkybių suaugusiųjų mokymas laisvės atėmimo įstaigose yra pakankamai specifiškas, kreipiantis andragogus įgyti papildomų kompetencijų.

Šiauliuose veikiančiame tardymo izoliatoriuje nuo 2012 m. formalųjį ir neformalųjį ugdymą teikia Šiaulių suaugusiųjų mokykla. Įkalintieji mokosi pagal suaugusiųjų vidurinio, pagrindinio ir pradinio ugdymo programas. Kasmet  mokslo metus čia pradeda apie 90 tokių asmenų; mokslo metų pabaigoje sėkmingai pabaigusiems mokymąsi išduodami išsilavinimą liudijantys dokumentai – brandos atestatai, mokymosi pasiekimų pažymėjimai ir kt. Šiauliečiai mokytojai andragogai yra įgiję būtent tokio ugdymo patirties, pasiekę neblogų rezultatų. Tačiau esama ir nemažai iššūkių: vyksta didelė besimokančiųjų kaita, besimokantys nepasižymi stipria mokymosi motyvacija, ribota ugdymo patalpų ir priemonių bazė ir kt. Patiriami iššūkiai paskatino ieškoti patirties tarp didesnį įdirbį turinčiųjų.

2017 m. mokyklos andragogų komanda ėmėsi koordinuoti programos „Erasmus+“ KA2 strateginių partnerysčių projektą „Innovative ways for motivating prisoners for learning". Jis įgyvendinamas drauge su partneriais iš Belgijos, Ispanijos, Norvegijos, kurie yra įvairių biudžetinių įstaigų  ir nevyriausybinių organizacijų atstovai. Per porą pastarųjų metų įvyko trys mokomieji vizitai partnerių šalyse: projekte veikiantys andragogai, psichologai, švietimo vadybininkai plėtė ir gilino kompetencijas, kūrė intelektinę medžiagą.

Siekdama pasidalyti įgyta patirtimi ir rezultatais projekto komanda 2019 m. balandžio 29 d. Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje organizavo tarptautinę konferenciją „Įkalintų asmenų švietimas Lietuvoje, Belgijoje, Ispanijoje, Norvegijoje“. Renginys sulaukė didelio kitų Lietuvos švietimo įstaigų, organizuojančių ugdymą įkalinimo vietose, dėmesio. Taip pat dalyvavo ir Kalėjimų departamento prie LR teisingumo ministerijos, Šiaulių tardymo izoliatoriaus pareigūnai. Pranešėjai iš Lietuvos ir užsienio šalių pristatė nuteistųjų mokymosi modelius, bendradarbiavimo tarp andragogų ir pareigūnų ypatumus, mokymosi priemonių naudojimą ugdymo procese ir pan. Konferencijos dalyviai supažindinti su projekto eigoje kurto intelektinio produkto struktūra ir turiniu; ši intelektinė medžiaga projektui pasibaigus bus viešai prieinama ir naudinga Europos nuteistųjų ugdymo procesuose.

Konferencijos metu veikė įkalintų asmenų, besimokančių Šiaulių suaugusiųjų mokyklos Šiaulių tardymo izoliatoriaus skyriuje, kūrybinių darbų paroda. Joje eksponuoti knygų ženklai ekslibrisai, kurti suaugusiųjų švietimo Šiauliuose 95 metų sukakčiai; koliažai tema „Mokytis niekada nevėlu“; inkilai, lesyklėlės, sumeistrauti nuteistiesiems įsitraukus į aplinkosauginius mokyklos projektus, ir pan. Šie kūriniai iliustruoja įgyvendintus metodus, motyvavusius socialinės atskirties grupę mokytis.

Taigi tarptautinė konferencija tapo puikia galimybe plėtotis įkalinimo įstaigose dirbančių andragogų dialogui, tvirtintis esamiems ir megztis naujiems bendradarbiavimo ryšiams.

Medžiaga parengta įgyvendinant „Erasmus+“ KA2 strateginių partnerysčių projektą Nr. 2017-1-LT01-KA204-035225.

Nuotrauka Algimanto Jasinausko.

Rasa Dumčiūtė, Šiaulių suaugusiųjų mokykla

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • RASA POCEVIČIENĖ portretas
    Įkalintų asmenų švietimas, kaip, deja, ir kai kurios kitos temos, vis dar yra savotiškas tabu, tema, reiškinys, apie kurį žinome arba bent jau esame girdėję, tačiau nesame linkę labai garsiai ir plačiai diskutuoti, todėl tiek pats straipsnis, tiek jame pristatytas projektas yra aktualus ir sveikintinas, o ypač įdomi būtų ta intelektinė medžiaga, kurią planuojama paviešinti projektui pasibaigus. Kadangi įkalintus asmenis galima būtų traktuoti kaip vieną iš didesnio dėmesio reikalaujančių socialių grupių, kurios neretai atskirtį patiria ne tik įkalinimo įstaigose, bet ir vėliau - bandant integruotis į visuomenę, jų švietimo nuostatos ir metodikos būtų naudingos ir kitiems andragogams, t.y. dirbantiems su kitomis socialinės atskirties ar rizikos grupėmis. Kita vertus, įkalinimo įstaigų specifika suponuoja naujų mokymo/mokymosi technologijų, strategijų poreikį, apskritai naujo požiūrio į ugdymąsi. Šiuo aspektu ypač įdomu bus sužinoti, kaip tokio pobūdžio įstaigose realizuojami pagrindiniai mokymosi visą gyvenimą, Geros mokyklos koncepcijos, į besimokantįjį orientuoto ugdymo(si) nuostatos, su kokiomis problemomis susiduria ten dirbantys švietėjai, o ir patys besimokantieji.