chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Naujienų centro

Bibliotekos misija – suteikti lygias galimybes skaityti

01/03/2018
Kalba: LT

Skaitymas svarbus mokymuisi ir pažinimui, tačiau ne visi tam turi lygias galimybes. Neretai tam trukdo  regėjimo sutrikimai, ribojantys galimybę skaityti. Padėti negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto žmonėms, tenkinti jų literatūros ir informacijos poreikius, prisidėti prie švietimo, kultūros, ugdymo, reabilitacijos procesų, skatinti integraciją į visuomenę – tokią misiją vykdo Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB).  Ji teikia paslaugas  tūkstančiams skaitytojų, kurių didžioji dalis silpnaregiai ir neregiai. Biblioteka pati leidžia sutrikusios regos žmonėms skirtą literatūrą jiems prieinamais formatais – padidintu šriftu, Brailio raštu, garsines knygas.

Tik paslaugomis ir leidyba neapsiribojama. Ypatinga šios bibliotekos veiklos sritis – tiflotyra (nuo gr. typhlos - aklas). Tai veikla, kurios dėka kaupiama ir skleidžiama informacija apie aklumo problematiką ir įvairių sričių (švietimo, informacijos, medicinos ir kt.) paslaugas sutrikusios regos žmonėms. Bibliotekos darbuotojų kuriamas unikalus tinklaraštis „LAB tiflotyra" (http://tiflotyra.labiblioteka.lt/) - tai bandymas pasiekti visoje Lietuvoje dirbančius tiflopedagogus, kitus specialistus, pačius regos negalią turinčius žmones ir pateikti jiems naujausią informaciją. Tinklaraščio publikacijos renkamos iš įvairiausių Lietuvos ir užsienio šaltinių.

Kita išskirtinė bibliotekos veikla – moksliniai tyrimai. Siekiant gerinti paslaugų kokybę, nustatyti vartotojų poreikius, atliekami tyrimai, kurių rezultatai įdomūs ir gali padėti ne tik specialistams, bet ir negalią turinčius žmones globojantiems, jais besirūpinantiems asmenims.  

Vienas naujausių - Lietuvos aklųjų bibliotekos skaitytojų pasitenkinimo garsinėmis knygomis tyrimas (http://www.labiblioteka.lt/media/public/Garsiniu_knygu_tyrimas_2017.pdf).  Garsiniai leidiniai - populiariausias, patogiausias bei dažniausiai vartotojų pasirenkamas specialusis formatas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Lietuvos aklųjų biblioteka, būdama vienintelė šalyje tokių leidinių leidėja, atsakingai vykdo leidinių atranką garsinimui, nuolat domisi savo tikslinių auditorijų informaciniais poreikiais ir tiria grįžtamąjį ryšį. Pasitenkinimo bibliotekos produktais ir paslaugomis tyrimai Lietuvos aklųjų bibliotekoje vykdomi nuolat.

/epale/lt/file/labtiflotyrablogaspng-1lab_tiflotyra_blogas.png

2016 m. atnaujinti Lietuvos aklųjų bibliotekos nuostatai naujai apibrėžė bibliotekos vartotojų tikslines grupes, kurios apima nebe vien regos negalią, bet ir kitą negalią ir/ar sutrikimų, dėl kurių asmuo negali naudotis įprastiniais leidiniais, turinčius žmones. LAB sukūrė metodiką ištirti kitą (ne regos) negalią turinčių asmenų lūkesčius ir 2017 m. pradėjo potencialių vartotojų lūkesčių tyrimų ciklą (http://www.labiblioteka.lt/media/public/Tyrimo%20aprasymas%20Ukmerge.pdf ).

Tyrimo „Pasakojimų dėžutė – autizmo spektro ir kitų sutrikimų turintiems vaikams: Lietuvos aklųjų bibliotekos atvejis“ (http://www.labiblioteka.lt/media/public/Pasakojimu%20dezute%20tyrimas%20...) medžiaga gali būti įdomi ne tik su šiais vaikais dirbantiems specialistams, bet ir dar vienai suaugusiųjų besimokančiųjų grupei – tėvams ir globėjams. „Pasakojimų dėžutė“ (Story box) – plačiai ir lanksčiai pasaulio bibliotekose naudojamas metodas, skirtas perteikti literatūros kūriniuose užfiksuotas istorijas, pasitelkiant garsinį skaitymą, matomus ir liečiamus personažus, net sukuriant spektaklį. 

Rasa Januševičienė, Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė

Daugiau informacijos apie įvairias Lietuvos aklųjų bibliotekos veiklas bei jos vykdomus tyrimus galima rasti bibliotekos interneto svetainėje www.lab.lt

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn