chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

Pilietiškumo ugdymo tema ispaniškoje „Epale“

11/05/2019
by Simona Mačėnaitė
Kalba: LT

Jau kelintą mėnesį „Epale“ skelbiama pilietiškumo ugdymo tema paskatino pasidomėti, kas šia tema skelbiama ispanų kalba. Straipsnių ispanų kalba apie pilietiškumo ugdymą (isp. Educación cívica)  „Epale“ platformoje radau septyniolika. Įsigilinau į straipsnius. Paaiškėjo, kad ne visuose juose kalbama tiesiogiai apie pilietiškumo ugdymo iniciatyvas, kai kuriuose pilietiškumas minimas tik epizodiškai.

Mano akis užkliuvo už dviejų straipsnių, kuriuose apariamas suaugusiųjų švietimo vaidmuo integruojant atvykėlius ir siekiant, kad jie taptų pilietiškais bendruomenės nariais, bei ugdant pilietines kompetencijas.

Eugenia Villanueva straipsnyje „Diversidad cultural, interculturalidad y plurilingüismo en un CEPA“ kalba apie suaugusiųjų švietimo svarbą integruojant atvykėlius į šalį. E. Villanueva pasakoja apie CPA centro veiklą Ispanijos mieste Torrelavega. Šis centras buvo perkeltas iš miesto centro į gausiai atvykėlių apgyvendintą priemiestį, vietinių laikytą problematišku ir socialiai atskirtu. Centre žmonės turi galimybes ugdyti jiems reikiamas kompetencijas, padėsiančias susirasti darbą ir integruoti į visuomenę. Jo veiklos tikslas yra vienyti ir jungti įvairių tautybių žmones ir įgalinti visus tapti aktyviais piliečiais. Šiuo atveju suaugusiųjų švietimas padeda paneigti stereotipus ir suteikia priemones siekti tarptautinės, pilietiškos bendruomenės ir socialinės atskirties mažinimo.

Kita vertus, autorė pamini, kad centro skleidžiama žinutė kol kas tik paviršutiniškai pasiekia vietinius žmones ir tai visai nepadeda integracijai ir pilietiškumo ugdymui.

Kitame straipsnyje „I Jornada de voluntariado y solidaridad del CEAD Santa Cruz de Tenerife-Mercedes Pinto“ apibūdinama iniciatyva ugdyti pilietines kompetencijas ir daryti įtaką suaugusiųjų švietimo sampratai. Kalbama apie El Centro de Educación a Distancia (CEAD) Santa Cruz de Tenerife-Mercedes Pinto kartu su įvairiomis kitomis NVO organizuojamą pirmą Savanoriavimo ir solidarumo dieną. Renginiu siekiama skleisti idėją, kad identiteto, gyvenimo prasmės ir reikšmės paieškos susiję su visuomeniniais ryšiais, ir tokių vertybių kaip taika ir užuojauta ugdymu. Organizuojamos veiklos, apimančios skirtingų NVO atstovaujamas penkias sritis: socialinę-sveikatos, socialinę, lygybės, savanoriavimo-solidarumo ir skubios pagalbos. Šiomis veiklomis siekiama stiprinti suaugusiųjų socialines ir pilietines kompetencijas, plėsti jų gebėjimus kurti ryšius su žmonėmis ir aktyviai, solidariai ir demokratiškai dalyvauti socialiniame ir pilietiniame gyvenime.

Apibendrinant, rasta informacija padėjo praplėsti akiratį ir daugiau sužinoti apie tai, kaip suaugusiųjų mokymas gali būti pasitelkiamas ugdant pilietiškumą. Manau, įsigilinti į kitų šalių pavyzdžius ir taikomas praktikas galėtų būti naudinga visiems dirbantiems su suaugusiųjų švietimu – taip galima rasti puikių naujų idėjų ir išvengti įvairių įgyvendinamų projektų klaidų ar trūkumų.

/epale/lt/file/14700927101537896822867364833248606146945685ojpg14700927_10153789682286736_4833248606146945685_o.jpg

Straipsnio autorė – Simona Mačėnaitė, lietuvių kalbos kaip svetimosios mokytoja nuo 2014 m. Įgijusi lietuvių filologijos bakalauro ir bendrosios kalbotyros magistro laipsnius. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos savanorė nuo 2018 m. gegužės mėn.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn