chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

Neįgaliųjų suaugusiųjų sėkminga integracija į visuomene: ar tikrai įtrauki yra mūsų švietimo sistema?

25/04/2017
by Julija MELNIKOVA
Kalba: LT

Įtraukus švietimas - deklaracija ar realybė?

Tinklaraštyje kviečiama diskutuoti neįgaliųjų suaugusiųjų sėkmingos integracijos į visuomene klausimais įtraukaus švietimo užtikrinimo aspektu. 2016 metais Jungtinės Tautos pakvietė pasaulio šalis užtikrinti įtraukų ir lygiateisį kokybišką švietimą ir skatinti mokymosi visą gyvenimą galimybes visiems. Šį kvietimą kaip šalių švietimo tikslą iki 2030 m. Pasaulio švietimo forume paskelbė Pasaulinė kultūros ir švietimo organizacija UNESCO, o Jungtinės Tautos jį įtraukė į Tvaraus vystymosi darbotvarkę, kurią įgyvendinti įsipareigojo ir Lietuva.

Įtraukus mokymas yra viena iš esminių žmonių su negalia integracijos priemonių, kuri, jei vykdoma profesionaliai ir kvalifikuotai, užtikrina ne tik geresnį šių žmonių išsilavinimą, bet ir sklandesnį jų įsiliejimą į įprastą gyvenimą. Profesionaliai organizuojamo įtraukaus švietimo nauda yra pasitvirtinusi kitose šalyse ir Lietuva, ratifikuodama Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją, įsipareigojo sudaryti sąlygas žmonėms su negalia mokytis drauge su visais. Tačiau statistika rodo, kad Lietuvoje ši švietimo sistemos dalis dar nepriartėjo nei prie Konvencijos, nei prie pažangiausių kitų šalių praktikų (http://www.negalia.lt/jt-neigaliuju-teisiu-komitetas-pirma-karta-vertino...). JT Neįgaliųjų teisių komiteto rekomendacija Lietuvai, „Komitetas rekomenduoja pagerinti asmenų su negalia galimybes įgyti aukštąjį bei profesinį išsilavinimą, taip pat užtikrinant tinkamą sąlygų pritaikymą aukštojo lavinimo įstaigose“ iki šiol lieka neįgyvendinta. Nepaisant keleto atskirų iniciatyvų, kurių imasi negalios asociacijos, stinga sistemiško požiūrio, kompetencijų bei politinės valios, kad įtraukus švietimas bei įvairovė švietimo sistemos visose grandyse taptų realybe.

Suaugusiųjų švietimo atstovai iš įvairių švietimo sistemos sektorių (bendrojo ugdymo, profesinio rengimo, aukštojo mokslo, neformalaus švietimo) bei visi besidominantys įtraukaus švietimo efektyvumo aspektais bei neįgaliųjų socialinės integracijos problemomis kviečiami išsakyti savo nuomones, kaip galėtų būti optimizuojama įtraukaus švietimo sistema Lietuvoje.

Žymos:
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn