chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

Mūsų lyderiai. Interviu su Rolanda Rimkevičiene

20/02/2019
by Inga Jagelavičiūtė
Kalba: LT

„Šiandien mane į priekį varo mano vidinis smalsumas. Vis norisi sužinoti, kas naujesnio ir kas įdomesnio vyksta pasaulyje, kaip naujausi išradimai daro įtaką mokymuisi, kaip tas žinias panaudoti ir pritaikyti. Kitas variklis – tai, be abejonės, mano mokiniai. Kartais jie užduoda tokių klausimų, kad privalau eiti ieškoti atsakymų. Taip visi ir tobulėjame – ir jie, ir aš kartu“ – tokią savo motyvacijos tobulėti paslaptį atskleidžia pakalbinta aktyvi anglų kalbos mokytoja, „Epale“ andragogė Rolanda.

2017 metais Jums suteiktas „Epale“ andragogo vardas. Visai neseniai, baigiantis 2018-iesiems metams gavote kokybės apdovanojimą už aktualias, įdomias publikacijas „Epale“ platformoje. Ką Jums reiškia šie apdovanojimai?

Esu dėkinga, kad mano darbai ir veiklos yra pastebimos. Šie apdovanojimai, tai ženklas, kad tai, ką darau yra naudinga ir reikalinga ne man vienai, bet ir kitiems. Kartais profesinėje veikloje labai padeda toks patvirtinimas, kad einu teisinga linkme. Tuo pačiu metu, tai labai didelis paskatinimas ir postūmis nesustoti, ieškoti daugiau, kapstyti giliau ir vėl dalintis.

/epale/lt/file/rolanda-rimkeviciene-0Rolanda Rimkevičienė

Rolanda Rimkevičienė ir Rita Vargalytė

Kaip Jums atrodo, kodėl svarbu dalintis savo patirtimi?

Pasaulyje tiek daug naujovių ir informacijos. Žmogui neįmanoma perskaityti visų knygų, pažiūrėti visus video įrašus ar aplankyti visus organizuojamus mokymus. Kita vertus, ne visa informacija yra naudinga. Todėl, jei randu kažką gero, kas galėtų praversti darbe, skubu pasidalinti. Šiomis dienomis labai intensyviai diskutuojama apie užsienio kalbos naudą. Džiaugiuosi, kad moku anglų kalbą, nes domiuosi neurodidaktika, geimifikacija, nuotoliniu ir internetiniu mokymais, o daug naujausios informacijos į lietuvių kalbą išverčiama pavėluotai, dalis jos mūsų net nepasiekia, todėl manau, kad ypač svarbu dalintis su kolegomis pačia naujausia ir aktualiausia informacija.

Kodėl nusprendėte mokyti ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius. Koks yra suaugęs besimokantysis?

Baigusi studijas gavau darbą suaugusiųjų mokykloje, tai, galima sakyti, buvo mano pirmieji bandymai mokyti suaugusiuosius. Tačiau ten dirbau tik metus, nes ieškodama didesnio krūvio, pradėjau dirbti kitose mokyklose. Po kiek laiko pradėjau dirbti Telšių švietimo centre ir mokyti suaugusiuosius anglų kalbos. Palyginus su mokykla, tai buvo visiškai kitokia patirtis ir man ji labai patiko. Suaugę besimokantieji kitokie nei vaikai, bet taip pat labai įvairūs: vieni kuklūs ir susikaustę, iš mokyklos atsinešę nelabai smagius prisiminimus ar jau pamiršę mokymosi ritmą, o kiti – aktyvūs, nuolat ieškantys naujovių ir be galo norintys tobulėti. Norisi padėti ir vieniems, ir kitiems. Kai kuriuos padrąsinti ir parodyti, kad mokymasis gali būti smagus, o kitiems suteikti reikalingų žinių. Dažnai sakau, kad aš ne mokau, o padedu jiems mokytis.

Turite savo interneto svetainę, mokymui naudojate Youtube kanalą. Ar suaugusiesiems patinka naudoti šiuolaikines technologijas mokymuisi? Gal jaučiate kartų skirtumus tarp įvairaus amžiaus suaugusiųjų besimokančiųjų?

Kasdiena vis daugiau suaugusiųjų atrandą Youtube‘ą, Facebook‘ą ir ne tik kaip pramogą, o kaip priemones padedančias mokytis. Žinoma, ne visiems suaugusiesiems technologijų naudojimas natūralus procesas. Yra aktyvesnių ir drąsesnių, kurie noriai viską išbando ir naudoja, o kiti į technologijas žiūri atsargiai ir įtariai. Jiems reikia papildomo palaikymo, padrąsinimo. Dažniausiai vyresni vis dar galvoja, kad mokymasis turi būti rimtas ir sudėtingas procesas, o technologijos – tik žaidimas. Tačiau džiaugiuosi, kad situacija keičiasi. Daug naujovių mokant suaugusiuosius naudoja kolegos, daug informacijos ir reklamos suteikia aplinka. Tikiu, kad net patys skeptiškiausi technologijas naudos kaip dar vieną iš galimybių mokytis paprasčiau. Savo Youtube kanalą pradėjau dėl paprasčiausios priežasties, tiesiog kelis kartus vis aiškindama ir demonstruodama, kaip naudotis viena iš mano mėgstamiausių priemonių žodžiams mokytis Quizlet, pagalvojau, kad geriau nufilmuosiu, sutaupysiu laiko sau ir kitiems. Susidomėję galės peržiūrėti video tiek kartų, kiek reikės. Tai pasiteisino. Suaugusiesiems svarbu parodyti, kuo technologijos naudingos. Argumento, kad jos smagios dažnai nepakanka.

/epale/lt/file/rolanda-rimkevicieneRolanda Rimkevičienė

Suaugusiųjų mokymas

Kas motyvuoja suaugusiuosius mokytis? Kodėl jie pasirenka mokytis su Jumis?

Suaugusieji į užsienio kalbų kursus ateina dėl daugelio priežasčių: dėl darbo, noro susikalbėti kelionėse, kai kuriems, tai galimybė susikalbėti su žentais ar marčiomis ar net bendrauti su anūkais, kurie auga ne Lietuvoje. Man ypač džiugu, kad nemažai žmonių renkasi kursus kaip laisvalaikio leidimo formą, jie ne tik galvoja apie asmeninį tobulėjimą, jiems smagus pats mokymosi procesas. Sunku pasakyti, kodėl jie renkasi mane. Stengiuosi, kad kiekvienas mokydamasis jaustųsi patogiai, nepatirtų streso ar baimės. Tai nėra paprasta. Norint pradėti kalbėti užsienio kalba ne vienam reikia „perlipti per savo įsitikinimus“ ir įveikti kompleksus.

Kokios asmeninės savybės padeda mokant suaugusiuosius? Kas padeda rasti bendrą kalbą?

Mano mokiniai sako, kad aš kantri. Bet aš pati manau, kad svarbiausia empatija ir noras padėti. Kartais mokytojas yra ne tik mokytojas. Suaugusieji negali atskirti mokymosi nuo savo gyvenimo kasdienybės, dažnai jie nori papasakoti apie problemas darbe ar asmeniniame gyvenime. Todėl tenka išklausyti ir padrąsinti, gi negali žmogus galvoti apie anglų kalbą, jei jam ramybės neduoda kitos problemos.

Kokia Jūsų pačios mokymosi sėkmės istorija?

Savo sėkme įvardinčiau supratimą, kad galiu mokytis visą gyvenimą ir tą procesą valdau pati. Aš sprendžiu, kada ir ko noriu mokytis. Šiandiena nebejaučiu būtinybės mokytis, lankyti seminarus, nes privalu ar reikia „padėti pliusiuką“. Galiu pati domėtis sritimis, kurios man įdomios, galiu naudotis priemonėmis, kurios leidžia mokytis net neišeinant iš namų. Galiu ryte gerdama kavą klausytis Oksfordo ar Harvardo profesorių, o jau vakare – tai, kas įdomu, pritaikyti pamokose.  

Kokia veikla Jums teikia daugiausia džiaugsmo? Kada jaučiate, jog Jūsų pamokos, konsultacijos, veikla suaugusiųjų švietime yra naudinga?

Man labai patinka bendri projektai su kolegomis. Mėgstu planavimo procesą, kelią, kai vizija po truputį tampa realybe. Gal dėl to turiu daug minčių ir stengiuosi visas jas įgyvendinti. Deja, laiko trūkumas mane nuolat pristabdo. Išgyvenu džiaugsmą bei pasididžiavimo jausmą ir dėl savo suaugusiųjų besimokančiųjų. Kitaip nei mokykloje, čia nėra egzaminų ar kontrolinių, kurie vertintų ir mokinio, ir mokytojo darbą. Dirbant su suaugusiaisiais tos mažos pergalės kiek kitokios. Jaučiuosi naudinga, kai besimokantieji pasigiria, kad gavo naują darbą, nes geriau kalba angliškai, sugebėjo susikalbėti kelionėje, tiesiog suprato kas dainuojama jų mėgstamiausioje dainoje arba be panikos atsakė į gatvėje sutikto užsieniečio klausimą. Žinau, kad prie viso to esu šiek tiek prisidėjusi ir aš. Mane džiugina, kad galiu padėti žmonėms mokytis.

/epale/lt/file/rolandarimkevicienejpg-2rolanda_rimkeviciene.jpg

Suaugusiųjų mokymas

 


Pašnekovę kalbino Inga Jagelavičiūtė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro direktorė, suaugusiųjų švietime dirba nuo 2002 metų. Įgijusi istorijos bei anglų filologijos bakalauro ir edukologijos magistro laipsnius. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) ir Lietuvos suaugusiųjų mokymo centrų vadovų asociacijos (LSMCVA) valdybos narė. Nuo 2015 „Epale“ komandos narė, Vilniaus apskrities ekspertė.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Rita Vargalytė portretas
   Puiku,  Rolanda, kad skaitmenines technologijas integruoji į mokymosi procesą ir taip skatini suaugusius besimokančiuosius aktyviau naudoti išmaniąsias technologijas ne tik mokantis kalbos, bet ir kasdieninėje veikloje, sprendžiant problemas. Pagal PIAAC tyrimą, mažiausiai išplėtota Lietuvoje suaugusiųjų įgūdžių sritis yra problemų sprendimas technologijų pagalba. Sėkmės!
 • Rolanda Rimkevičienė portretas
  Daugelis suaugusiųjų ne visada žino net technologijų galimybes. Džiugu, kad prieš kelis mėnesius bibliotekų inicijuotoje akcijoje suaugę buvo supažindinami su elementariomis skaitmeninėmis paslaugomis - bankininkyste, e-sveikata, e-policija ir panašiai. Technologijos gali mūsų gyvenimą palengvinti, svarbu jas tinkamai naudoti. Manau žingsnelis po žingsnelio vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių ne tik susipažins, bet ir naudos priemones.
 • Elena Trepule portretas
  Visgi užsienio kalbos mokėjimas atveria reikšmingas galimybes. P.Rolanda pažymi, jog džiaugiasi mokėdama anglų kalbą. Suprantu ją, nes taip pat manau, kad anglų kalbos ar kitos užsienio kalbos mokėjimas atveria pasaulį, jo žinias ir galimybes. Žmonės visaip bando pateisinti savo nenorą mokytis anglų kalbos. Esame maža tauta ir privalome mokytis iš kitų tautų, o anglų kalba atveria Vakarų pasaulio galimybes ir pasaulėžiūrą. Man patiko komentaras vienoje Facebook mokytojų grupėje po plačiai aptariamos premjero kalbos Izraelyje, kur mokytojas išsakė tokią mintį: "Gal ir ne viską šioje diskusijoje suprantu, bet man atrodo, kad visada geriau yra mokėti, nei nemokėti". Puiki mintis. P.S. Jei ką sudomintų - rusų kalbą moku irgi puikiai - Levo Tolstojaus "Karas ir taika" visi tomai perskaityti originalo kalba.
 • Rolanda Rimkevičienė portretas
  O aš skaičiau panašioje diskusijoje panašią mintį: "Nemokėti kalbos nėra gėda, gėda yra nenorėti mokytis". Citavau iš atminties, tai žodžiai gali skirtis, bet mintis tokia. Kalbos mums atneša tiek gėrybių, nekalbant apie informaciją, kalbos mokymasis stebuklus daro su mūsų smegenimis :) Galų gale galima net sakyti, kad kalbas mokytis sveika :)