chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

Mūsų lyderiai. Interviu su Mindaugu Libiku

11/07/2018
by Inga Jagelavičiūtė
Kalba: LT

„Malonu matyti, kada spinduliuoja besimokančiųjų suaugusių vyrų ir moterų akys. Tada didžiuojuosi mokymo centru, nes mes buvome ta galimybė jų akims spindėti“ – šiuos  Mindaugo Libiko, istoriko, andragogo, Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro vadovo, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos valdybos pirmininko žodžius verta prisiminti kiekvienam, dėl savo tikslo suabejojusiam andragogui.

 

Dirbate suaugusiųjų švietime nuo 1993 metų. Jūsų nuomone, kokia mokymo centrų suaugusiųjų gimnazijų ateitis? Ar suaugusiųjų švietimas Lietuvoje jau išgyveno savo „aukso amžių“?

Mokytoju pradėjau dirbti, kai suaugusiųjų mokymo centrai dar tik kūrėsi. Suaugusiųjų švietimas per tą laikotarpį tikrai pasikeitė. Jeigu palygintume besimokančiųjų skaičių suaugusiųjų mokymo centruose prieš 10-20 metų ir dabar, pastebėtume, kad jis ženkliai sumažėjo, net 2-3 kartus. Ko gero, pagal besimokančiųjų skaičių „aukso amžius“ praėjo. Tačiau labai įvairios gyvenimo aplinkybės lemia, kad dalis besimokančiųjų vis dar „iškrenta“ iš nuosekliojo mokymosi sistemos. Kuomet tokie jaunuoliai suauga ir pasikeitus aplinkybėms supranta išsilavinimo svarbą bei nori vėl pradėti mokytis – jų laukia suaugusiųjų mokymosi įstaigos.

Kita vertus, atsižvelgiant į veiklos plėtros galimybes, suaugusiųjų mokymo centrų ir  gimnazijų „aukso amžius“ gal dar ateityje? Atsiranda galimybės plėsti profesinio mokymo paslaugas, bendradarbiauti su darbo rinkos mokymo centrais, dalyvauti neformaliojo suaugusiųjų švietimo srityje. Žinoma, tai yra iššūkiai ir „aukso amžių“ pasieks tie, kurie laiku priims, suvoks ir įveiks juos.

/epale/lt/file/img-e8aaaaa0162015830fb24ea6767bad3f-v1jpgimg-e8aaaaa0162015830fb24ea6767bad3f-v_1.jpg

 

Šių dienų andragogikos lyderis, suaugusiųjų mokyklos vadovas – koks jis? Koks turėtų būti?

Į šį klausimą tikriausiai galėčiau atsakyti demonstruodamas teorines žinias ir cituodamas mokslinės literatūros ištraukas apie lyderystę ar vadovo vaidmenį. Tačiau man svarbiausia lyderio savybė, kad jis pats žinotų, ką ir kaip nori pasiekti bei gebėtų įtikinti savo komandą. Dažnu atveju pasitaiko, kad lyderiai žino, ką nori pasiekti, bet į „kaip“ neatsižvelgia. Lyderis turi pasiekti, kad jo sumanymai, idėjos būtų ne vien tik jo, kad ir bendražygiai, ir kolegos tuo tikėtų.

Šiuo metu žiūriu futbolo pasaulio čempionatą. Stebiu trenerius, teisėjus ir mokausi... Apie lyderystę.

/epale/lt/file/picture7242jpgpicture_724_2.jpg

 

Jūsų vadovaujamame mokymo centre mokosi labai įvairūs žmonės: ir jaunimas, ir suaugusieji, ir kalinčios moterys. Kaip juos visus sudominti? Kaip padėti mokytis ir rasti kelią kiekvienam?

Iš tiesų, Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre (SJMC) sutinkame labai skirtingas besimokančiųjų grupes. Jos skiriasi ir amžiumi, ir gyvenimo patirtimi, ir motyvacija mokytis. Jaunimo klasėse mokosi  12 – 17 metų jaunuoliai, o suaugusiųjų klasėse yra ir 40-mečių. Pataisos namų skyriuje ir virš 50-ties, 60-ties metų moterys. Kiekvienas iš jų kelius atranda skirtingai. Man svarbiausia ir kartu su kolegomis to siekiame, kad besimokantieji patikėtų savo jėgomis, realiai jas įvertintų, suprastų, kad mokymasis keičia gyvenimą. Jų gyvenimą.

Kokiomis dienomis jaučiate pasididžiavimą mokymo centru, kolegomis, Jūsų visų bendra veikla?

Dažniausiai džiaugiuosi pasiektu rezultatu. Didžiuojuosi kolegomis, kada mokiniai pasiekia norimo išsilavinimo: pagrindinio ar vidurinio. Man labai svarbios tos akimirkos, nes matai, kad visų pastangos davė vaisius. Dažnai kelias iki rezultato būna labai nelengvas tiek besimokantiesiems, tiek ir mokytojams. Malonu matyti, kada spinduliuoja suaugusių vyrų ir moterų akys. Tada didžiuojuosi SJMC, nes mes buvome ta galimybė jų akims spindėti.

Projektinė veikla ir renginiai SJMC taip pat padeda atsiskleisti besimokantiesiems. Daugelis pirmą kartą savo gyvenime kažką naujo sužino ar pamato, pavyzdžiui – jūrą! Dalyvaudami bendroje veikloje suaugusieji atranda save, didėja jų savivertė. Džiaugiuosi kolegų tikėjimu, pastangomis ir noru visa tai daryti.

/epale/lt/file/picture7001jpgpicture_700_1.jpg

 

Neabejoju, jog esate iš tų žmonių, kurie nuolat mokosi. Ko vis dar išmokstate darbe ar laisvalaikiu?

Išmokstu suprasti, kad jau visko neišmoksiu ir to nereikia. Vis dar mokausi atsirinkti, kurie dalykai man dabar svarbiausi. Kiekviena diena, jeigu į ją pažiūrėsi per mokymosi prizmę, kažko išmoko. Man svarbu ieškoti kūrybiškumo, nestandartinio mokymosi situacijų. Kaip ir minėjau, dabar mokausi iš futbolo.

Esate istorikas. Ar randate laiko šiam savo pašaukimui? Kaip jaučiatės klasėje?

Šiuo metu mokymo centre dėstau istoriją suaugusiųjų klasėms. Dirbu vakarais, jau pasibaigus vadybinio darbo dienai. Tos kelios pamokos ir galimybė būti mokytoju, stovėti klasėje – man didelė atgaiva. Žinoma, per 25 metus būta visko: ir nusivylimo, ir entuziazmo bangų, „perdegimų“ ir „pakilimų“. Istorijos dalykas suteikia galimybę kalbėtis su besimokančiaisias apie pokyčius, asmenybes, daryti išvadas. Džiugu matyti kuomet jie „atranda“ istoriją.

Esu girdėjusi, kad žinote ne vieną istorinę metaforą ir mokate jas taikliai pritaikyti įvairiose situacijose. Ar nebijote, kad ne visi supranta? O gal ir tai – andragogika?

Žinau ir įvairiose situacijose naudoju ne tik metaforas. Tai gali būti ir filmų ištraukos, pasakos, animacija, eilėraščiai, piešiniai...

Prieš kelerius metus mokymo centro bendruomenei suorganizavau netradicinį rytą. Atvažiavau anksti ir užrakinau pagrindines mokyklos duris. Ant durų prikabinau laišką, kurio mintis buvo, kad gali išaušti tokia diena, kai rasite mokyklą uždarytą ir ką tada darysite. Taip pakviečiau visus apie tai pagalvoti apeinant pastatą, pasivaikščiojant po stadioną, kol ras įėjimą pro kitas – galinio kiemo duris... Žinoma, tai – andragogika. Tai priemonės, kurios priverčia kitaip pažiūrėti, suprasti, pamatyti reiškinius, problemą, pasakyti, dėl ko skauda. Ne visi supras? Žinoma. Supras skirtingai, o tai reiškia – pagalvos!

Kokia metafora, mintimi, ištrauka norėtumėte pasidalinti šiandieną?

Pasidalinsiu savo trumpaeiliu apie švietimo aktualijas:

Prikalamos tezės ( prie ŠMM) durų - 

Ne bėda, bėda seniai jau buvo.

Bet kažko ilgai nebuvo!?

Gal gatvėj matėt Liuterį?

 


Interviu autorė - Inga Jagelavičiūtė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro direktorė, suaugusiųjų švietime dirba nuo 2002 metų. Įgijusi istorijos bei anglų filologijos bakalauro ir edukologijos magistro laipsnius. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) ir Lietuvos suaugusiųjų mokymo centrų vadovų asociacijos (LSMCVA) valdybos narė. Nuo 2015 „Epale“ komandos narė, Vilniaus apskrities ekspertė.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn
 • Vilija Lukošūnienė portretas
  Mindaugo andragoginį kelią stebiu jau gan seniai - nuo tos dienos prieš kokius 20 metų, kai Mindaugas mūsų Asociacijos deleguotas, vyko į stažuotę Skandinavijoje. Mažai suklysiu sakydama, kad jis yra vienas iš daugelio pabuvojusių Šiaurės šalių liaudies akademijoje ir vienas iš nedaugelio taip atkakliai, nuosekliai ir kūrybiškai puoselėjančių andragogines nuostatas Lietuvoje. Ne veltui Mindaugui buvo suteiktas pirmasis Metų andragogo vardas (2008 m.). Kartais bandau įsivaizduoti, kaip Mindaugo galvoje gimsta idėja andragogiką perteikti kitaip - per animacinį filmuką, istorinę graviūrą ar ketureilį, kaip organizacijos logotipe įžvelgti pzv., pauksčio skrydį... Stebiu jo kūrybinius pranešimus ir mokausi (kaip darytų Mindaugas?) kitaip pažvelgti į tą medžiagą, kurią noriu perduoti kitiems. Ne visada pavyksta (juk nesu Mindaugas:)), bet esu jam dėkinga už kiekvieną pamoką. Kad ir gautą skaitant šį interviu „Vis dar mokausi atsirinkti, kurie dalykai man dabar svarbiausi“. Pagalvojau - ir man jau laikas mokytis tai daryti. Stebiu Mindaugo andragoginį kelią ir džiaugiuosi, kad turiu galimybę tai daryti, turėjau (o gal dar ir turėsiu) galimybę kartu su juo dirbti bendrose auditorijose. Sėkmės, Mindaugai!
 • Algimanta Sciglinskiene portretas

  Sveiki gerbiamas Mindaugai,

  Matau ir džiaugiuosi šio Andragogo sąmoju ir mokėjimu greitai oreantuotis aplinkoje. Suaugusiųjų pasaulis, kaip ir andragogika reikalauja ne tik išradingumo, bet ir žmogiškųjų vertybių išlaikymo ir nuolatinio atsinaujinimo, vėl ir vėl įvertinant kur einame, kuo norime tapti ir kaip tai pasiekti?  Tuo ir įdomus Suaugusiųjų mokymo ir mokymosi kelias. Tuo įdomi ir prasminga Andragogo misija. Sėkmės TAU MINDAUGAI. • Kristina MALDONIENĖ portretas
  Smagus interviu, įdomios pašnekovo idėjos, kaip pavyzdžiui, netradicinis rytas mokykloje :)