chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

Mūsų lyderiai. Interviu su Dangiru Kačinsku

24/10/2018
by Inga Jagelavičiūtė
Kalba: LT

Kiekvienas suaugusiųjų švietimo lyderis turi savo mokymosi sėkmės istoriją. Kėdainių profesinio rengimo centro vadovas Dangiras Kačinskas savąją apibūdina šiais žodžiais: „Mokausi visada – vakar, šiandien ir mokysiuosi rytoj. Mokiausi rašyti, vairuoti mašiną, auginti vaikus, TOLERANCIJOS.... Mokausi genėti medžius, anglų kalbos, TOLERANCIJOS.... Mokysiuosi TOLERANCIJOS.... Taigi, mano mokymosi sėkmės istorija – supratimas, kad mokysiuosi visada ir kai kurių dalykų vis tiek idealiai neišmoksiu“.

Kaip prasidėjo Jūsų kelias suaugusiųjų švietime?

Mano kelias švietime, kaip bebūtų paradoksalu, prasidėjo nuo darbo pradinių klasių mokytoju Kėdainių Mikalojaus Daukšos vidurinėje mokykloje. 1999 m. tapau šios mokyklos direktoriumi. Tai buvo laikmetis, kai Lietuvoje vyko švietimo reforma, diegiamas profilinis mokymas. Tuo metu M. Daukšos vidurinė mokykla neatitiko reikalaujamų kriterijų, todėl reikėjo ją reorganizuoti į pagrindinę mokyklą, o juk joje veikė ir suaugusiųjų klasės. Vykdant tik pagrindinį mokymą jų nebūtų likę, nes suaugusiųjų klasėse dauguma siekė būtent vidurinio išsilavinimo. Todėl, galvodamas visiškai ne apie suaugusiųjų mokymą, o apie tai, kad mokytojai turėtų darbo, nusprendžiau įkurti suaugusiųjų mokymo centrą. Dabar, atsigręždamas į praeitį, net nežinau kaip tai pavyko įgyvendinti, nes kelis metus vadovavau dvejoms įstaigoms – pagrindinei mokyklai ir suaugusiųjų mokymo centrui. Nuo 2001 m. mokymo centras pradėjo aktyvią savo veiklą. Tada pradėjau domėtis šia sritimi, kartu su naujai įkurto centro kolegomis mokytis ir šviestis. Taip ir „susirgau“ suaugusiųjų švietimu. Esu nepaprastai dėkingas Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijai, Vilijai Lukošūnienei, Romai ir Aurimui Juozaičiams, Arūnui Bėkštai, Margaritai Teresevičienei, Birutei Jatkauskienei, Rūtai Marijai Andrikienei už pagalbą, profesionalumą, pasiaukojimą, sugebėjimą „uždegti“ kitus ir mane asmeniškai.

/epale/lt/file/fotodangiraskjpg-0foto_dangiras_k.jpg

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Jau daug metų esate suaugusiųjų švietimo įstaigų vadovas, dalyvaujate formuojant suaugusiųjų švietimo politiką. Kuria linkme, Jūsų nuomone, keliaujame? Kaip įsivaizduojate suaugusiųjų švietimą po 5-10 metų?

Per pastaruosius 17 metų veiklos suaugusiųjų švietime teko matyti visko: pakilimų, nuopuolių, stagnacijos, vilties... Teko dalyvauti darbo grupėje rengusioje paskutinės redakcijos Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymą, vadovauti Lietuvos Neformaliojo suaugusiųjų švietimo tarybai, kuri šiuo metu iš naujo nesudaryta. Čia pastebėjau, kiek daug kardinaliai priešingų interesų, nuomonių susiduria suaugusiųjų švietime... Gal pirmiausia trūksta vizijos, bendro supratimo ir susitarimo kur, kokia linkme turi judėti suaugusiųjų švietimas? Nemanau, kad yra gerai, kai keičiantis valdžioms dėmesys šiai sričiai arba didėja, arba mažėja. Kartais pagalvoju, kad Lietuvoje suaugusiųjų švietimas laikosi tik grupės entuziastų dėka. Tačiau tikrai tikiu, kad suaugusiųjų švietimas turi ateitį, nes be jo neįsivaizduoju klestinčios, demokratinės, pilietinės mūsų valstybės.

Su kokiais iššūkiais susiduria suaugusiųjų švietėjai šiandiena?

Iššūkius išskirčiau į dvi dalis. Pirmiausia, keičiasi šių dienų suaugusieji besimokantieji. Technologijos, galimybė keliauti ir daug pamatyti jiems suteikia pakankamai daug žinių, informacijos. Todėl andragogai turi į tai atsižvelgti, patys sistemingai atnaujinti programas, medžiagą, naudojamų metodų ir mokymosi įrankių arsenalą, pasinaudoti besimokančiųjų savaiminiu būdu įgyta patirtimi ir žiniomis. Antrasis, arba kitaip tariant, „amžinas iššūkis“ – tai iš visų įmanomų tribūnų kalbėti, kad suaugusiųjų švietimas yra toks pats svarbus kaip ir aukštasis mokslas ar bendrasis lavinimas... Šviesti politikus ir visuomenę, kad tai neatsiejama Lietuvos švietimo sistemos dalis. Žiūrėk, gal ir išgirs... Vėl bus pakilimas, o gal ir nuopuolio paskui nebebus...

Kas Jus įkvepia, motyvuoja Jūsų darbe?

Didžiausia motyvacija yra pastovus judėjimas į priekį. Tai naujų idėjų generavimas, jų įgyvendinimas, projektų vystymas, neužmigimas „ant laurų“ ir vėl pirmyn. „Veža“ kai kolegos, bendradarbiai siūlo savo idėjas, su entuziazmu jas įgyvendina. Motyvuoja komanda, kuri nebijo iššūkių, nesitenkina pasiektais rezultatais, moka ir gali kartu puikiai dirbti ir švęsti.

/epale/lt/file/fotodangiras6jpgfoto_dangiras_6.jpg

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Kada jaučiate pasididžiavimą savo vadovaujamu centru, Jūsų komandos, bendruomenės darbu?

Labai didžiuojuosi, kad įstaiga akivaizdžiai keičiasi. Keičiasi fiziškai ir savo kultūra. Džiaugiuosi, kad Kėdainių profesinio rengimo centre atsirado vietos ne tik profesiniam mokymui, bet ir neformaliajam suaugusiųjų švietimui. Didžiuojuosi, kad įstaiga atvira – idėjoms, savo dalijimusi patirtimi, kritiniams pastebėjimams, o kartu ir pokyčiams. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad daugelis miesto, įvairių jo organizacijų ir įstaigų renginių, švenčių nevyksta be mūsų indėlio. Didžiuojuosi, kai vis dažniau girdžiu gerus atsiliepimus apie Kėdainių profesinio rengimo centrą, jo mokytojus ir besimokančiuosius. Didžiuojuosi, kad regione mūsų centru pasitiki kaip patikimu partneriu.

Pažvelgus į Jūsų vadovaujamo profesinio rengimo centro interneto svetainę, pasidaro akivaizdu, kad esate aktyvūs tarptautinių projektų („Erasmus+“, „Nordplus“) dalyviai. Kodėl manote, kad verta juose dalyvauti?

Dalyvavimas tarptautiniuose projektuose suteikia neįkainuojamos ir įvairiapusės patirties. Aš nekalbėsiu apie profesinę, dalykinę, metodinę patirtį, apie sudarytą ir išleistą medžiagą, kurią panaudojame darbe. Akcentuočiau dalyvavimo naudą dėl bendrųjų kompetencijų tobulinimo arba dėl bendražmogiškųjų vertybių puoselėjimo. Tai ir tolerancija, ir pakantumas, užsienio kalbos, kitų šalių kultūra, patriotizmas, bendravimas ir dar daug sunkiai pamatuojamos bei neįkainojamos vertės.

/epale/lt/file/fotodangiras4jpgfoto_dangiras_4.jpg

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Kaip pavyksta sutelkti ir „uždegti“ projektinę komandą?

Centre turime projektų vadovę, kuri puikiai išmano ir atlieka savo darbą. Taigi, manyčiau, tai jos nuopelnai. Tačiau galima pasidžiaugti, kad šalia atsirado dar keli mokytojai, kurie geba koordinuoti projektus ir vadovauti suburtoms projektinėms komandoms. Džiugina tai, kad atsiranda vis daugiau iniciatyvių, nebijančių iššūkių ir atsakomybės kolegų, kuriuos galėčiau drąsiai vadinti lyderiais.

Kai randate laisvų minučių sau, kokios jos būna?

Geras klausimas... Nežiūrint kartais stresinių, sunkių akimirkų darbe, darbas man – malonumas. Laisvalaikiu stengiuosi paskaityti detektyvą, istorinę knygą. Grybauju. Labai emocingai žiūriu krepšinio varžybas. Kartais žaidžiu kompiuterinius žaidimus – tai padeda rasti bendrą kalbą su jaunimu, mūsų besimokančiaisiais. Prieš keturis ar penkis metus prisiminiau, kad esu kilęs iš kaimo, tad „kapstausi“ žemėje.

/epale/lt/file/foto-dangiraskjpgfoto-dangiras_k.jpg

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Neseniai šventėme Tarptautinę mokytojų dieną. Ar Jums ši šventė svarbi? Ko palinkėtumėte sau ir kolegoms – suaugusiųjų švietėjams?

Nemėgstu švenčių ir jų nelaukiu. Tačiau neslėpsiu, tą dieną nepaprastai malonu sulaukti sveikinimo žinutės iš besimokančiųjų, kuriuos mokiau prieš 30, 15, 6 ar 1 metus: „Mokytojau, su mokytojo diena“.  Tad ir linkiu visiems suaugusiųjų švietėjams – tikėkim tuo ką darom, darykim ir lai mūsų darbas būna įvertintas.

 


Straipsnio autorė - Inga Jagelavičiūtė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro direktorė, suaugusiųjų švietime dirba nuo 2002 metų. Įgijusi istorijos bei anglų filologijos bakalauro ir edukologijos magistro laipsnius. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) ir Lietuvos suaugusiųjų mokymo centrų vadovų asociacijos (LSMCVA) valdybos narė. Nuo 2015 „Epale“ komandos narė, Vilniaus apskrities ekspertė.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn