chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

Mokymasis įkvepiančioje aplinkoje

30/10/2018
by Oksana Aleknavičius
Kalba: LT

Salve – būk pasveikintas! Tokiais žodžiais kiekvieną įeinantį sutinka 25-metį švenčiantis Vilniaus suaugusiųjų mokymo centras (www.vsmc.lt), įsikūręs viename iš žaliausių ir seniausių Vilniaus rajonų – Žvėryne. Vilniaus suaugusiųjų mokymo centro (VSMC) įkūrimu laikoma data, kuomet Lietuvos Respublikos švietimo ministerijos ir Vilniaus miesto valdybos potvarkiu suaugusiųjų vidurinė mokykla buvo reorganizuota į Vilniaus suaugusiųjų mokymo centrą. Šiais metais čia abiturientams jau 25-ąjį kartą buvo įteikti brandos atestatai.

Kuo gi išsiskiria šis centras iš visų kitų, vykdančių suaugusiųjų švietimą Vilniaus mieste? Visų pirma, VSMC – tai pirmoji Lietuvoje ugdymo įstaiga, kuriai suteiktas gimnazijos vardas. Tai rodo aukštą ugdymo kokybę ir didelę čia dirbančių mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų kvalifikaciją. Ypač daug dėmesio skiriama kūrybiškumo ugdymui – gimnazijos mokiniai nuolat pelno įvairias prizines vietas šalies kūrybinių darbų konkursuose. Jau ne vienerius metus centro mokiniai tampa Šiaulių suaugusiųjų mokyklos organizuojamo respublikinio kūrybinių darbų konkurso „Mokytis niekada nevėlu“, skirto Suaugusiųjų švietimo savaitei paminėti, laureatais. Ko gero, siekti gerų rezultatų įkvepia nuolat organizuojamos netradicinės „Sėkmės pamokos“, kuriose susitinka gimnaziją jau baigę mokiniai su besimokančiais, kad paskatintų ir motyvuotų juos siekti užsibrėžtų tikslų.

/epale/lt/file/gimnazijosnuotraukajpg-0gimnazijos_nuotrauka.jpg

 

Kitas labai svarbus gimnazijos privalumas yra tas, kad čia gimtąja kalba mokytis gali lietuvių, rusų ir lenkų tautybių mokiniai. VSMC – vienintelė trikalbė Vilniaus suaugusiųjų ugdymo įstaiga, tad šį išskirtinumą bendruomenė stengiasi išsaugoti. Todėl kasmet gimnazijoje suformuojamos kelios tautinių mažumų gimtosiomis kalbomis besimokančiųjų klasės. Nemažai mokinių į VSMC atvyksta iš gretimų Vilniui rajonų. Dažniausiai jie mokosi klasėse lenkų, rusų mokomąja kalba.

Žinia, kad suaugusiųjų mokymosi įstaigas dažniau renkasi suaugę žmonės. Dažnai jie jau yra sukūrę šeimas, turi darbą, tačiau dėl objektyvių ar subjektyvių paskatų siekia įgyti vidurinį išsilavinimą. Todėl VSMC, siekdamas užtikrinti besimokančiųjų poreikius, gali pasiūlyti didelę mokymosi formų įvairovę. Tai kasdienės rytinės ar vakarinės pamokos (vykstančios pirmadieniais – ketvirtadieniais), mokymasis neakivaizdžiai (penktadieniais) ar nuotoliniu būdu per MOODLE sistemą. Taip organizuojant mokymosi procesą brandos atestatas iš nepasiekiamos svajonės gali tapti realybe. NEC atlikta lyginamoji 2018 m. brandos egzaminų analizė naudojant standartizuotus taškus rodo, kad centro mokinių beveik visų laikytų VBE rezultatai yra aukštesni nei šalies mokyklų vidurkis. Aukštesnis už šalies suaugusiųjų mokymo institucijų yra ir VBE gautų balų vidurkis. Svarbu paminėti, kad VSMC mokinių laikytų VBE skaičius, tenkantis vienam mokiniui, taip pat lenkia šalies suaugusiųjų mokyklų vidurkį. Net 24 proc. VSMC abiturientų tęsia mokslą aukštosiose, o 6 proc. – profesinėse mokyklose. Taigi motyvuotiems ir tikslo siekiantiems besimokantiesiems įvairios gimnazijos siūlomos mokymosi formos atveria duris į mokslo ir karjeros pasaulį.

Pastaruoju metu ryškėja ir nauja tendencija – į VSMC tęsti mokslų ateina vis daugiau jaunuolių iš kitų gimnazijų.

VSMC sudarytos sąlygos mokytis ir valstybinės lietuvių kalbos užsienio šalių piliečiams, turintiems leidimą gyventi Lietuvoje. Kasmet sudaromos kelios tokios grupės. Šiuo metu daugiausiai valstybinės lietuvių kalbos mokosi asmenys iš Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos. Taip pat nemažai norinčių susirenka į grupes, kur mokoma anglų kalbos. Formuojamos įvairių kalbos mokėjimo lygių grupės – nuo A1 iki B2 ar aukštesnių. Mokymosi tikslai labai įvairūs – siekiama pagerinti jau turimus įgūdžius, kalbos prireikia darbui, kelionėms, savišvietai.

Perėjęs senąjį Žvėryno tiltą žmogus patenka į unikalią aplinką, kur namai skendi soduose ir pušynuose. Tačiau Vykinto gatvės 11-uoju numeriu pažymėtą pastatą, kuriame įsikūręs VSMC, tarp žalumos nesunku rasti. Istoriniame ir neseniai renovuotame name veikianti gimnazija harmoningai įsilieja į bendrą mikrorajono architektūrinį ansamblį. Tokioje išskirtinėje vietoje su ypatinga aura atsiveria labai daug galimybių organizuoti ugdymo procesą netradiciškai. Tad nemažai ugdomosios veiklos mokytojai organizuoja kitose erdvėse – vesdami ekskursijas, lankydamiesi su mokiniais muziejuose, renginiuose Gedimino prospekte ar nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, kurie yra vos už keliolikos žingsnių nuo pačios gimnazijos. Stiprūs ryšiai su Žvėryno bendruomene leidžia bendrai švęsti įvairias šventes. Be to, gimnazijoje jau tradicine tapo Kalėdinė labdara – mokytojų, kitų darbuotojų ir mokinių paaukotos lėšos skiriamos sunkiau besiverčiantiems Žvėryno gyventojams paremti.

Vilniaus suaugusiųjų mokymo centras – atvira, besimokanti ir gerąja patirtimi besidalinanti, palaikanti ir plečianti veiksmingus ir ilgalaikius partnerystės ryšius su įvairiomis įstaigomis ir bendruomenėmis (Mykolo Romerio universitetu, kolegijomis, Žirmūnų darbo rinkos mokymo centru ir kitomis), nuolat vykdanti tarptautinius, šalies, miesto ir mokyklos projektus, organizuojanti renginius miesto ir šalies bendruomenei gimnazija. VSMC filosofija – mokytis niekada nevėlu. Strateginis prioritetas – mokymasis bendraujanti ir bendradarbiaujant. Mokytojai remiasi pilietiškumo, tolerancijos ir pagarbos kiekvienam bendruomenės nariui, asmeninės pažangos, lankstumo vertybėmis.

Kviečiame mokytis! Zapraszamy do szkoły! Приглашаем в школу! Welcome to school!

 Straipsnio autorė Oksana Aleknavičius - Vilniaus suaugusiųjų mokymo centro lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn
  • Vilija Lukošūnienė portretas
    Šviesūs prisiminimai lydi mane, kai galvoju apie šį suaugusiųjų mokymo centrą. Jis - vienas pirmųjų suaugusiųjų mokymo centrų, su kuriais savo veiklos pradžioje aktyviai bendradarbiavo Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija. Jis - mano pačios kelių metų darbovietė, kurioje įgijau praktinių gebėjimų dirbti su tam tikra prasme specifine suaugusiųjų mokinių grupe, pasitikrinau turimas andragoginio darbo žinias, susidūriau su andragogais - savo darbo meistrais. Lengva sugrįžti ir dabar į šį Centrą, nes nuo pirmo įžengimo būnu sutikta šypsenomis, geru žodžiu. Tikiuosi, kad ir kitus - buvusius mokytojus, buvusius ir esančius mokinius - apima panašūs jausmai: šviesūs prisiminimai, atminty išliekantis bendravimas.