chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

Epale

Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma

 
 

Tinklaraštis

Darbo su neįgaliais metodai - Panevėžio darbo rinkos mokymo centro darbuotojų mokomojo vizito „turtas“

08/06/2018
by Vaida Sinkevičienė
Kalba: LT

„Svarbiausia – žmogus turi talentą, o mūsų pareiga jį ugdyti“ – teigia Panevėžio DRMC darbuotojas priėmusios organizacijos vadovas Jukka Harvala.

Kaip ši mintis įgyvendinama praktiškai stebėjo keturios Centro darbuotojos, lankydamos Raudaskylos (Suomija) miesto profesinio mokymo įstaigas, kuriose mokosi įvairias neįgalias turintys asmenys.

Suomijoje didelis dėmesys skiriamas neįgaliesiems ir jų integracijai į visuomenę. Tuo tikslu ieškoma naujų metodų, taikomos įvairios technikos tam, kad neįgaliųjų prisitaikymas naujoje aplinkoje būtų kuo sklandesnis ir greitesnis.  

Negalią turintis mokinys daugiau gali išmokti, galėdamas praktiškai tą patį dalyką išbandyti daug kartų. Praktinio mokymo priemonės, naudojant kūrybiškus metodus, lavina mokinio gebėjimus per juslių stimuliavimą. Dažniausiai kūrybiškų metodų priemonės yra paprastos, pigios ir lengvai naudojamos. Svarbu, kad mokytojas tiksliai numatytų, kokio tikslo siekia, dirbdamas su negalią turinčiu mokiniu. Tai padeda tinkamai pasirinkti metodus. Svarbiausia yra ryšys tarp mokytojo ir mokinio, nepriklausomai nuo to, ar jis būtų neįgalus, ar ne.

Projekto dalyvės stebėjo ir tobulino praktinius įgūdžius, kaip naudoti kūrybiškus mokymo metodus: kooperatinį mokymo metodą (Cooperative learning method), bendruomeniškumu pagrįstų instrukcijų laikymosi metodą (Community based instruction), sociokultūrinius pedagoginius metodus (Sociokultural theme and Sociokultural pedagogical methods). Pamokų metu Panevėžio DRMC darbuotojos išbandė „Galvok-Aptark-Dalinkis“ („Think-pair-share“), „Abipusis mokymasis“, „Kėdė“, „Gyvatė“, „Pirštinaitės“ ir kitų metodų galimybes, sužinojo kaip juos teisingai taikyti.

Sudomino, kad pamokų metu mokytojai naudoja iškart kelis metodus ir priemones. Pavyzdžiui, galima naudoti metodus „Kėdė“ ir „Think-pair-share“ tuo pačiu metu. Tai vyksta taip: sėdėdami ant nestabilios kėdės, kuri lavina pusiausvyrą, koordinaciją bei priverčia maksimaliai susikaupti, mokiniai atlieka užduotis „Think-pair-share“ metodu. Visai klasei pateikiamas klausimas tam tikra tema. Pirmiausiai kiekvienas mokinys individualiai apgalvoja atsakymą, vėliau aptaria poroje ir dviese parengia atsakymą, o pabaigoje pora pasidalija savo atsakymu su visa klase. Tokiu būdu, visi mokiniai turi savo idėjų pateiktu klausimu, tai palengvina diskusiją, ji tampa platesnė ir įdomesnė. Tuo pačiu mokiniai mokosi bendradarbiauti rengdami bendrus atsakymus.

Kitas pavyzdys - metodų „Gyvatė“ ir „Abipusis mokymasis“ taikymas. Mokiniams, kuriems sunku susikaupti darbui, kurie yra linkę ,,kūprintis“, uždedama ant pečių „Gyvatė“ (gyvatės imitacija - sunkios medžiagos prikimštas „šalikas“) ir laikoma apie 15 minučių. Tuo pačiu metu atliekama užduotis, naudojant „Abipusio mokymosi“ metodą. Mokiniai sėdi vienas priešais kitą. Vienas mokinys skaito tekstą, kitas klauso ir išklausęs atsako į skaitančiojo užduotus klausimus iš perskaitytos pastraipos. Vėliau mokiniai apsikeičia vaidmenimis. Perskaičius visą tekstą, abu mokiniai turi padaryti apibendrinimus, pastabas ir pateikti ką sužinojo, išmoko. Šie metodai priverčia maksimaliai susikaupti darbui ir aktyviai mąstyti pamokos metu.

/epale/lt/file/20180323125541jpg20180323_125541.jpg

Projekto dalyvės patyrė, kaip lengvai pamokose sutrikusio intelekto mokinys naudojo alternatyvią komunikaciją, naudodamasis internetine programa „Papunet“ planšetiniame kompiuteryje. Alternatyviosios komunikacijos sistemos gali būti įvairios: konkretūs grafiniai simboliai; abstraktūs grafiniai simboliai; daiktai–simboliai; nuotraukos–simboliai; paveikslėliai–simboliai; žodžiai; raidynas. Kokią komunikaciją parinkti priklauso nuo asmens prieškalbinių įgūdžių, išsivystymo lygio, kalbos supratimo, mąstymo, regėjimo ir regimojo suvokimo lygio, klausos ir suvokimo klausa lygio, taip pat nuo asmens fizinių galimybių. Naudojant alternatyvią komunikaciją, sutaupoma daug laiko siekiant suprasti mokinį.

Didelis dėmesys lankytose įstaigose skiriamas mokymo ir mokymosi aplinkai: puikiai suderinta ergonomika darbo vietose tiek besimokančiam, tiek mokančiam asmeniui, palankiai suderintas darbo ir poilsio režimas, sukurta jauki, maloni atmosfera. Ypatingai gerai nuteikia lygybės tarp žmonių principo laikymasis. Tai suteikia lengvumo pojūtį ir supratimą, kad kiekvienas žmogus yra vertingas ir duoda bendruomenei tiek, kiek tuo metu gali.

Patirties Suomijoje 2018 m. kovo mėn. keturios Panevėžio DRMC darbuotojos sėmėsi pagal „Erasmus+“ KA1 programos finansuojamą projektą „Kūrybiškų mokymo metodų taikymas profesiniame neįgaliųjų mokyme“ (Nr. 2017-1-LT01-KA102-034901).


Straipsnį parengė viešosios įstaigos Panevėžio darbo rinkos mokymo centro darbuotojos Simona Ivanauskytė-Jasutė ir Jurgita Čiurienė

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn