European Commission logo
Fiók létrehozása
Több szót is választhat vesszővel elválasztva

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Blog

Какво е бъдещето на валидирането на предишно учене?

TreeImage.
Iliana Taneva

Ученето през целия живот, особено професионалното обучение, преминава през големи промени: цяла Европа е в процес на придвижване от практиката да се предлага

обучение към подкрепяне на кариерното развитие. Последните закони във Франция демонстрират тази промяна. Те са свързани с „VAE” (валидиране на предишно учене).

 

Изправени сме пред истинско предизвикателство: да разработим и въведем нови сравнителни методи, обслужващи образователните системи, които по същността си  са устойчиви и се прилагат по еднакъв начин за широката аудитория.

 

  • оборудване на учещите (вече обучените, или кандидатите за валидиране на предишно учене) с капацитет, който ще им позволи сами да управляват своя кариерен път, и в по-широк аспект своя избор на посока за личностно и професионално развитие. Този капацитет включва достъп до знания, достъп до ресурси и възможност те да бъдат използвани и споделени: начина на постигане и развитие на тези знания.
  • осигуряване на развитие на необходимия опит за използване на очакваните умения, както в професионален план, така и в социален аспект. Това развитие включва дейности за учене само по себе си и във връзка с придобиването и развитието на възможността да се действа компетентно. 
  • да се даде възможност тези придобити умения да бъдат признати чрез присъждане на квалификации и степени, като се осигури еднаква валидност на квалификациите, придобити по този начин в рамките на кариерното развитие.

Погледнато от тази перспектива VAE е значим подход:

  • защото в контекста на ученето през целия живот VAE  фактически предлага шанс да се възстанови липсващата връзка между елементите на прогреса, при което може да бъде постигнат общия напредък;
  • защото в перспективата на ученето през целия живот тези резултати вече са, или без съмнение ще станат необходими за организирането и обосноваването на курсове за обучение, осигуряващи плавен преход. В потвърждение на тези случващи се промени, много от т.нар. „хибридни“ курсове бяха разработени в някои университети (Монпелие, Ница, Сержи и др.);
  • накрая, защото за своето петнадесетгодишно съществуване VAE функционира като виртуална лаборатория,  подкрепяща демонстрирането на придобит опит, както и оценяването му;
  • от тази виртуална лаборатория можем да извлечем множество уроци за демонстрирането и оценяването на цялото придобито учене, вкл. придобиването на училищен или университетски опит.

Използването на дигитални технологии съвсем не отсъства от това развитие на нови сравнителни методи, които изискват от нас да мислим едновременно за формите за подкрепа, специфични за развитието и изразяването на индивидуален и колективен опит, в резултат на работа, обучение и социален живот като цяло; адаптиране на формите на оценяване към различните ситуации, в които тези опитности са развити и начините по които тези опитности са задържани в паметта, съхранени  са там и са проявени.

Съвсем скоро всички, и кандидатите за VAE и професионалистите ще бъдат от „цифровото поколение“. Ние трябва да вземем предвид дигиталния преход, който създава толкова много промени в организацията на работа и обучение, както и в обществото като цяло: това е главното предизвикателство пред обучението и VAE утре, което трябва да вземем предвид още днес.

Това са хоризонтите, от които трябва да визуализираме решенията за утрешните сравнителни методи и техните потенциални етапи на развитие, така че VAE да бъдат в крак с настоящата практика, както и с важните въпроси, които възникват в обществото като цяло, а именно:

  • наличността и точността на информацията

  • достъпът до знания

  • защитата и достъпа до лична информация

  • работата в мрежи

 

Автор: Изабел Хоут (Isabelle Houot)

Изабел Хоут е лектор в Университета в Лоран и тематичен експерт на ЕПАЛЕ Франция.

https://ec.europa.eu/epale/en/blog/what-does-tomorrow-hold-validation-p…

 

 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Ne habozzon!
Kattintson az alábbi linkre, és kezdje el egy új cikk közzétételét!

Legfrissebb beszélgetések

Profile picture for user BajkaGy.
Györgyi Bajka

A mesterséges intelligencia vezérlése a kortárs társadalomban

Csatlakozzon hozzánk, hogy átgondoljuk és megvitassuk a mesterséges intelligencia szerepét a kortárs társadalomban, és a lehetséges eszközöket, amelyek segítségével megtanulhatjuk a lehető legjobban használni.

Több
Profile picture for user BajkaGy.
Györgyi Bajka

Fenntarthatóság és felnőttkori tanulás: túlmutat a zöld készségeken?

Csatlakozzon hozzánk, és elmélkedjünk együtt a zöld készségekről, mint az olyan összetett, egymással összefüggő problémák megoldásának módjáról, mint az éghajlatváltozás és a környezeti kihívások.

Több
Profile picture for user BajkaGy.
Györgyi Bajka

Középpontban az alapkészségek a Készségek európai évében

Ha azt szeretnénk, hogy a Készségek európai évének célkitűzései teljesüljenek, egyértelműen szükség van az alapkészségekre irányuló beruházásokra.

Több

Latest News

Közelgő események