chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Ajaveeb

Projektipartnereid jahtimas

04/10/2018
by Merle KOIK
Keel: ET

/epale/et/file/20180920163416jpg-020180920_163416.jpg

SA Archimedes korraldas juba kolmandat aastat järjest Tallinnas Erasmus+ kontaktseminari teemal „Digitaalse pädevuse suurendamine hariduses ja koolituses“ („Enhancing digital competences in education and training“), seminar toimus 19.-22. septembril 2018.

Sellest, mis on kontaktseminarid ja milleks need vajalikud on, olen eelnevalt kirjutanud siin.

Seekordse kontaktseminari korraldamise eesmärgiks oli anda võimalus sarnaste huvidega partnerite leidmiseks ja arendada ideid uuteks Erasmus+ programmi strateegilisteks koostööprojektideks IT ja digitaalsete oskuste teemal. Seminar andis suurepärase võimaluse jagada kogemusi ja avastada uusi lähenemisviise selles valdkonnas. Kontaktseminarile saabus 21 riigist kokku 70 inimest kooli-, kutse-, täiskasvanu- ja kõrghariduse valdkonnast, kellel oli võimalik kuulata huvitavaid ja harivaid ettekandeid mitmetelt silmapaistvatelt esinejatelt.

CGI Eesti küberturvalisuse ekspert Karen K. Burns rääkis küberturvalisusest ja sellest, kui naiivselt võivad käituda inimesed internetis. Tallinna Ülikooli haridustehnoloogia vanemteadur Mart Laanpere tõi välja huvitava vaatenurga, et õpetajad peaksid tunnistama õpilastest märksa madalamaid teadmisi digitehnoloogia osas ja õppima pigem orkestreerima, kuidas kasutada õppetöös ära õpilaste oskusi. Heilo Altin rääkis MTÜ Robootika edukast Erasmus+ KA2 projektist "Robootika koolidele" ja Tallinna Ülikooli analüütik Janika Leoste robotite kasutamisest õppetöös. Seminaril osalejad said kätt proovida ka väikesele robotile õige teekonna koostamisel punktist A punkti B, see tekitas kõigis väga suurt elevust. Sotsiaalmeedia ja küberkiusamise teemadel rääkis politseinik ja varem veebikonstaablina töötanud Maarja Punak.

Projektipartnerite jahtimine algas sellega, et osalejate soovid ja mõtted projektiideede osas olid korraldajate poolt konverentsisaali seintele riputatud ja kõik said oma nime kirjutada sobiva teema alla. See tundus sarnaste ideedega partnerite leidmisel suurepäraselt toimivat, igatahes sai meie projektigrupp kokku kiiresti ja probleemideta (grupp koosnes kuuest eri riigist pärit seitsme partnerasutuse esindajast). Projektiideeks oli suurendada seenioride digipädevusi ja projekti pealkirjaks panime „Seniors On Line“, mida võiks sõnademängu kasutades naljatlevalt tõlkida „seeniorid saavad rea peale“. Kuna teema oli juba eelnevalt kõigil partneritel läbi mõeldud, siis jõudsime kiiresti ühele meelele nii projekti eesmärkide kui ka teostamise võimaluste osas.

Projekt keskenduks vanemate inimeste poolt IT vahendite igapäevase kasutamise arendamisele ja nende vajadusele lihtsate oskuste järele, et seenioridel oleks võimalik suhelda ning hakkama saada näiteks e-riigiga. Raamatukogus puutume me igapäevaselt kokku digipädevuste puudumisega just eakamate lugejate puhul ja vajadus seenioride digitaalsete oskuste arendamisel midagi ära teha on väga suur.

Viimasel seminaripäeval esitlesid kõik seminaril sündinud projektimeeskonnad oma ideid ja projektikavandite hulgas oli nii mõnigi, mis tõmbas tähelepanu. Tore näide oli projekt „Eksinud digitaalses džunglis“ („LOST in Digital Jungle“), kus lisaks intrigeerivale pealkirjale oli ka põnev ja kaasakiskuv sisu. Projekti ideeks oli luua džunglimäng õpetajatele, mis oleks lõbus, aga samal ajal digitaalseid oskusi arendav ja õpetlik. Loodan väga, et sellest vahvast ideest sünnib üks suurepärane koostööprojekt. Toredaid ideid oli teisigi (näiteks virtuaalne töövarjude projekt „TA-DA“), samuti oli humoorikaid ettekandeid nagu projekti „Mässuliste liit“ („The Rebel Allians“) esitlus, mis kõigi näod naerule ajas.

Seminaril osalejate seas tekkis nende päevade jooksul sünergia, mis oli selgelt tajutav, kui seminari moderaatori Eero Loonurme eestvedamisel kogu rahvusvaheline seltskond ühele osalejale nagu üks mees sünnipäevalaulu laulis. Siinkohal tahan tänada SA Archimedes meeskonda, kes suurepäraselt ja huvitavalt korraldatud kontaktseminariga paljud ühiste huvide ja ideedega inimesed omavahel kokku viisid.

----

Merle Koik, merle@lib.werro.ee, Võrumaa Keskraamatukogu arendusjuht, koolitaja ja EPALE saadik. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli majandusteaduskonna kaubandusökonoomika erialal ja täiendanud oma teadmisi paljudel erinevatel koolitustel.

 

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn