chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Uudistetoimetus

Valgamaa täiskasvanute õpihuvi on tagasihoidlik

04/04/2019
Keel: ET

Valgamaa täiskasvanuhariduse maakondlikul koostööseminaril toodi välja, et täiskasvanuharidus peab olema kohaliku omavalitsuse arengukava loomulik osa ning tublisid õppijaid tuleb tunnustada. Mõlemat mõtet on seni igas maakonnas koostööseminaril rõhutatud. 

Valgamaa täiskasvanuhariduse osapooled, koostööpartnerid, kohalike omavalituste esindajad ja täiskasvanuhariduse entusiastid olid koos 13. märtsil Valgamaa Kutseõppekeskuses. Seminare korraldab Eesti täiskasvanute koolitajate assotsiatsioon Andras koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse osakonnaga. Seni on need toimunud Jõhvis, Tartus, Haapsalus, Põlvas, Paides, Rakveres ja Harjumaal. Igal seminaril saab ülevaate täiskasvanuhariduse statistikast, sündmustest, tulevikuplaanidest Eestis tervikuna ja konkreetses maakonnas. Täiskasvanuhariduse maakondlike koostööseminaride eesmärk on tugevdada  täiskasvanuhariduse võrgustikke maakondades ja suurendada koostööd täiskasvanuhariduse osapoolte vahel. 

Valgas rääkis Valga valla haridusspetsialist Ivi Tigane kohalike omavalitsuste tegemistest ja võimalustest osaleda täiskasvanuhariduse populariseesimisel. Andrase võrgustike tegevustest andsid ülevaate Valga Kaugõppe Gümnaasiumi direktor Airi Mägi, Eesti Külaliikumise Kodukant eestvedaja Ene Kaas ja Valga Keskraamatukogu juhataja Endla Schasmin. Lisaks esinejad Töötukassast, Andrasest ning Haridus- ja Teadusministeeriumist. 

Valgamaal on 28 669 elanikku, neist 20–64-aastaseid kokku 16 599. Nende seas on põhihariduse või sellest madalama haridustasemega inimesi 17,80%, kõrgharidusega 26,04% ja keskharidusega või kutseharidusega keskhariduse baasil 54,7%. Tuleb märkida, et maakondades, kus on n-ö oma kutsehariduskeskus, on rohkelt just kutsekeskharidusega inimesi (näiteks ka Läänemaal). 

Registreeritud töötuid on Valgamaal 1041, neist 303 inimesel on ainult põhiharidus või madalam haridustase, 260 inimesel üldkeskharidus.

Täiskasvanuhariduse sihtrühma fookus Valgamaal on madalama haridustasemega ja aegunud oskustega inimesed. See on tavapärane igas maakonnas, aga Valgamaal tuleb täiskasvanuharidusele vast natuke rohkemgi tähelepanu pöörata: Valgamaa elanikud ei ole väga innukad õppima. Vaid 8% Valgamaa elanikest alustas 2018. aastal millegi uue õppimisega (Eesti keskmine 26%). 24% Valgamaa elanikest kavatseb end täiendada (Eesti keskmine 35%). Infopuuduse taga ei tohiks asi seista, info kättesaadavust õppimisvõimaluste kohta hindas heaks 56% Valgamaa elanikest. 2017. aastal olid numbrid natuke suuremad: 12% valgamaalastest olid aasta jooksul täiendõppinud ja plaanis õppida 26%.

Lauaaruteludest täiskasvanuhariduse populariseerimise kohta jäid kõlama järgmised mõtted: kohalike omavalitsuste arengukavadesse tuleb kirjutada täiskasvanuhariduse küsimused (visioon, määratleda funktsioon, lisada eelarverida). Kaasata sotsiaaltöötajad, kes omavad infot valla elanike vajaduste kohta. Väärikate Ülikooli tegevuse toetamine. Läbi tunnustamise ja meediakajastuste tõsta teadlikkust täiskasvanute õppimisvõimalustest (ka õppepuhkuse saamisest ja muudest toetustest).  

 

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn