chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Uudistetoimetus

Kokkuvõte Jõgevamaa seminarist

28/04/2019
Keel: ET

3. aprillil said Sadala rahvamajas kokku Jõgevamaa täiskasvanuhariduse osapooled, koostööpartnerid, kohalike omavalituste esindajad ja täiskasvanuhariduse entusiastid. Kuidas on Jõgevamaa täiskasvanud õppijatel läinud,  millistes sihtrühmades tuleks täiskasvanuõpet rohkem populariseerida? 
 
Tegu oli järjekordse seminariga täiskasvanuhariduse maakondlike koostööseminaride sarjast. Seminare korraldab Eesti täiskasvanute koolitajate assotsiatsioon Andras koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse osakonnaga. Seminarid on tänaseks toimunud igas maakonnas.  
 
Ülevaate täiskasvanuhariduse olukorrast Eestis andis Aino Haller Haridus- ja Teadusministeeriumist, maakonna täiskasvanuhariduse statistikast Monica Marfeldt Andrasest. 2018. aasta täiskasvanud õppija nädalast Jõgevamaal tegi kokkuvõtte Pille Tutt, täiskasvanuhariduse koordinaator. Täiskasvanuhariduse populariseerimisest kohalike omavalitsuste kaasamise ja võrgustikutöö kaudu kõneles Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindaja Hille Ilves. Veel sai infot Jõgeva Täiskasvanute Keskkooli ja Eesti külaliikumise Kodukant tegemistest. 
 
EHISes registreeritud täienduskoolitusasutusi on Jõgevamaal seitse. Suurimad koolituste pakkujad on Luua Metsanduskool, RecteMente OÜ, OÜ Collecitv ja Jõgeva Koolituskeskus. Õppimisvõimalusi on, aga vaid 4% Jõgevamaa elanikest alustas 2018. aastal millegi uue õppimisega (Eesti keskmine 26%). 12%  Jõgevamaa elanikest kavatseb end täiendada, alustada millegi uue õppimist (Eesti keskmine 35%).
 
Jõgevamaal on 29 119 elanikku, valdavalt eestlased. Elanike seas on 20–64aastaseid ligi 17 000. Põhihariduse või sellest madalama haridusega inimesi on nende seas 18,76%, keskhariduse või kutsekeskharidusega 54,35%, kõrgharidusega või keskeriharidusega 26,37%. Registreeritud töötuid on maakonnas 486, neist 150-l on vaid põhiharidus või sellest madalam haridustase.
 
Täiskasvanuhariduse sihtrühm Jõgevamaal on madalama haridustasemega ja aegunud oskustega inimesed. Peamiste takistustena õppima asumisel tuuakse välja ajapuudus ja tervislikud põhjused. Samas info kättesaadavust õppimisvõimaluste kohta hindavad jõgevamaalased valdavalt heaks. 
 
Seminari lõpetas aruteluring laudades: kuidas saaks kohalik omavalitus ja täiskasvanuhariduse võrgustik kaasa aidata täiskasvanuhariduse populariseerimisele Jõgevamaal. Juhtmõtted

Kohalikus omavalitsuses ei ole ametijuhendis määratletud, kes tegeleb täiskasvanuhariduse ja selle populariseerimisega.
Kohalikul omavalitsusel ei ole aega, täiskasvanute õppima suunamine jm sellega seotu tundub lisatööna.
Kaasata kohaliku omavalituse sotsiaaltöötajaid, kellel on väga palju otsest kokkupuudet inimestega.
Kaasata jõulisemalt raamatukogud.
Valdkonnapõhised kokkusaamised, arutelud. 
Rahaline toetus vajalik.
Kaasamise ümarlaud.

Täiskasvanuhariduse maakondlike koostööseminaride eesmärk on tugevdada  täiskasvanuhariduse võrgustikke maakondades ja suurendada koostööd täiskasvanuhariduse osapoolte vahel. Seminaridega alustati Ida-Virumaalt, 26. veebruaril oldi koos Jõhvis. Kõikide toimunud seminaride kohta saab lugeda EPALE uudiste rubriigist. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn