chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Ajaveeb

Kuidas sündis pilootprojekt „Taaskohtumised“ Kumu kunstimuuseumis?

02/01/2019
by Sandra Lääne
Keel: ET
Document available also in: EN

Erasmus+ õpirände projekti „Rahvusvahelise kogemuse kasutamine muuseumihariduse arendamiseks Kumus“ raames soovisime omandada uusi teadmisi ja kogemusi erinevatele sihtgruppidele programmide loomisest. Pooleteise aasta jooksul oleme reisidelt saadud teadmisi rakendanud pea kõigi olemasolevate haridustegevuste arendamiseks ja uuendamiseks ning rõõmuga tõdeme, et oleme algatanud ka uusi projekte ja sarju.

/epale/et/file/houseofmemoriesliverpoolvjpg-0house_of_memories_liverpoolv.jpg

Mälukohvri sisu "House of Memories" programmi osana Liverpooli Muuseumis.

Mälukohvri sisu "House of Memories" programmi osana Liverpooli Muuseumis. 

Üheks Erasmus+ õpirände eesmärgiks oli tutvumine erinevates muuseumites pakutavate programmidega, mis on mõeldud dementsussündroomiga inimeste ja nende omaste/hooldajate kaasamiseks. Teatavasti on Euroopa ja sealhulgas ka Eesti rahvastik vananemas ja sellest tulenevalt on järjest rohkem aktuaalne eakate kaasamine ja väärika vananemise pakkumine ühiskonnas. Soovime muuseumina sellel teemal kaasa rääkida ja olla avatud võimalikult mitmekesisele publikule. Õpirännetel kogutud info ja kogemuste põhjal algatasime Kumu kunstimuuseumis sarja „Taaskohtumised“, mis on just nimelt suunatud dementsussündroomiga inimestele ja nende lähedastele/hooldajatele. Tänaseks on toimunud väga edukaks osutunud pilootprojekti kaks kohtumist. Järgnevalt tutvustan erinevaid eeskujuks olnud projekte, millega õpirände ajal lähemat tutvust tegime.

Esimese õpirände käigus 2017. aasta sügisel osalesime Manchesteris toimunud rahvusvahelisel konverentsil The Inclusive Museum. Seal avanes muuhulgas võimalus kuulda Amsterdami Stedelijk Muuseumi haridusspetsialisti Anouk Heesbeen ettekannet „Making Museums Unforgettable“, mis tutvustas Hollandis loodud projekti, mille käigus loodi MoMA eeskujul dementsussündroomiga inimestele mõeldud haridusprogramm kohalikes muuseumites. Heesbeeni ettekanne andis hea ettekujutuse, millistel alustel tuleks sarnast projekti käivitada ja milline struktuur võiks kohtumistel olla. Kõige lõpus tegi ta ka koos kuulajaskonnaga läbi mõned haridusprogrammis kasutatavad dialoogi loomise meetodid. Kumu kunstimuuseumis algatatud programm on suuresti eeskujuks võtnud just MoMA Meet Me ja ka Stedelijk Muuseumi algatuse Unforgettable.

Sama Manchesteri reisi käigus õnnestus meil veel külastada Whitworth Art Galleryt, kus oli avatud näitus „Beyond Dementia“, mis uuris dementsussündroomiga elamise kogemust. Nii kunsti vaatamine kui ka tegemine võib dementsele olla hea viis iseendaga ühendumiseks, teistega tähendusrikaste sidemete loomiseks, mis ühtlasi parandab haige seisundit ja nende hooldajate üldist heaolu. Sarnasele tulemusele jõuti ka teadusliku uurimustöö käigus, mis viidi läbi Centro Cultural de Barcelona (CCB) Alzheimeri projekti raames. Organisatsiooni esindaja Teresa Pérez  tutvustas meile Barcelona õpirände ajal antud projekti. Temaga vestlusest jäi kõlama mõte, et selliste ettevõtmiste edukus seisneb suuresti ka läbimõeldud koostöös. Nende muuseumi parteriteks on näiteks linna erinevad eakatega tegelevad organisatsioonid. Aasta hiljem Liverpoolis Bluecoati külastades nägime head näidet sellest, kuidas loovkeskus teeb koostööd sotsiaalkindlustusametiga, et pakkuda intellektipuudega inimestele kunstitegemise võimalusi ja stuudioruume, kus neid abistavad teised tegevkunstnikud. Nii otsustasime kohe algusest peale Kumu projekti kaasata ühenduse MTÜ Elu Dementsusega, kes pakkus meile mitmekülgset tuge ja abistas infolevikuga. Lisaks kutsusime vabatahtlikena projekti ka Tallinna Ülikooli loovteraapia tudengid.

Veel enne Kumu pilootprojekti käivitumist osalesime Liverpooli Muuseumi House of Memories koolitusel, mis andis meile vajalikud näpunäited ja kindlustunde kohtumiste läbiviimiseks. Nende loodud projekt pöörab suurt tähelepanu omastele/hooldajatele, kes samuti tuge, mõistmist ja juhtnööre vajavad. Liverpooli erineva profiiliga muuseumid on oskuslikult ära kasutanud oma kogudes leiduvaid objekte, et luua kõnekaid materjale nii muuseumites toimuvateks kohtumisteks kui ka interaktiivse aplikatsiooni tarvis, mida saab kasutada ka koduses keskkonnas.

Kumu kunstimuuseumi pilootprogrammis „Taaskohtumised“ osales kümme dementsussündroomiga inimest ja nende omakesed/hooldajad. Kohtumised olid üles ehitatud kaheosalistena, kus esimene osa toimus näitusesaalis ja teine stuudios. Näitusel tutvuti ühise arutelu käigus üksikute teostega, mis olid valitud konkreetse teema ilmestamiseks. Dialoog tekkis osalejatel nii ajastut või konkreetseid esemeid meenutades, teose kompositsiooni ja värvi kommenteerides kui ka lihtsalt nähtut kirjeldades. Hiljem suunduti aga stuudiosse, kus läbi erinevate loovteraapia võtete väljendati näitusel kogetut ka visuaalselt. Kohtumiste keskmes oli dialoog, mälestuste elavdamine ja emotsioonide jagamine. Osalenute tagasiside põhjal võime julgelt väita, et pilootprojekt osutus väga edukaks ja selliseid algatusi on Eestis väga vaja, et antud haigusele avalikuse tähelepanu juhtida. Dementsussõbralik ühiskond aitab dementsusega inimestel tunda ennast väärika ja toetatud ühiskonna liikmena ning taolised kohtumised pakuvad nii demetsussündroomi põdevatele inimestele kui ka nende lähedastele kauneid mälestusi ja hetki kunsti keskel.

 

Mary-Ann Talvistu

Sandra Lääne

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn