chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond

 
 

Ajaveeb

Foorumteatri kaudu solidaarsema ühiskonna poole

15/04/2019
by Mari-Liis Küüsmaa
Keel: ET

Praeguses ühiskonnas kõneldakse palju võrdõiguslikkusest ja solidaarsuse kasvatamisest. Kui mõtleme sellele, et meie nooremale generatsioonile tuleks õpetada ühtekuuluvust ning sallivust, peaksime alustama kõigepealt vanema põlvkonna õpetamisest. Üheks seesuguseks õppimise meetodiks, mida saab rakendada ka täiskasvanutega, on foorumteater. Tallinna Ülikoolis andragoogika õppejõuna töötav Gertha Teidla-Kunitsõn uuris oma eelmisel aastal  kaitstud magistritöös, missuguseid õpikogemusi saavad täiskasvanud õppijad foorumteatri meetodi kaudu.

Foorumteater on osalusteater, mis ajendab õppima ja leidma lahendusi erinevatele igapäevaelus tekkivatele probleemidele vaatluse, arutelude ja otsese osaluse kaudu. Teidla-Kunitsõn soovis mõista, kuidas kogevad täiskasvanud foorumteatrit ning kas ja kuidas nad seostavad foorumteatrist saadud kogemusi õppimisega. Uuringus osalenud intervjueeritavad kirjeldasid, et läbi foorumteatri kogemuse on nad eelkõige muutnud oma hoiakuid ja suhtumisi.

Foorumteatrit kogenud inimesed tõid välja õpimomente nii otsese osaluse kui ka teiste kogemuste kaudu, nagu kirjeldab Albert Bandura sotsiaalse õppimise teooria. See näitab, et foorumteatri kaudu on loodud olulised eeldused õppimiseks. Teater pakub palju erinevaid praktilisi näiteid ja uurimusest nähtub, et need võiksid huvi pakkuda kõikidele õpetajatele ja täiskasvanukoolitajatele. Praeguseks on seda eriti palju kasutatud draamapedagoogikas, sotsiaal- ja noorsootöös, kuid arenguvõimalusi oleks veelgi.

Teidla-Kunitsõni sõnul tekitas temas uurimust läbi viies n-ö ahhaa efekti asjaolu, et intervjueeritavad esitasid nüansse või detaile, mis viitasid õppimisele, aga millele tema, olles ka ise foorumteatri koolitaja, polnud mõelnudki. „Kõik intervjueeritavad leidsid, et foorumteater on tõesti neid sügavalt mõjutanud. Nad tõesti siiralt ja põhjalikult kirjeldasid olukordi, kus minu jaoks ei olnud õppimine ehk väga selge, ent nemad olid sellest olukorrast jällegi väga palju õppinud,“ selgitab autor. Lisaks sellele tõstatab ta küsimuse, et mis oleks kui kõik saaksid kogeda foorumteatrit: „Kuidas see muudaks meie tänaseid arusaamu-hoiakuid, kuidas see toetaks ja levitaks solidaarsust meie ühiskonnas ja aitaks neid, kes täna ise ei saa või ei oska enda eest seista? Kuidas foorumteater aitaks kaasa võrdsusele meie ümber!“

Autori arvates võiks tema töö anda täiskasvanuharidusele juurde julgust proovida ja katsetada, olla loov ja leida õppimist kohtadest, kus me ei oska seda oodata. „Me ei räägi õppimise kontekstis väga palju kunstidest või teatrist – paljud seostavad õppimist hoopis eksamite, testide ja pähe õppimisega. Aga kui me näitame, kuidas teater (ja ka teised kunstid), võiks muuta inimeste hoiakuid ja väärtusi, arendada empaatiat ja võimet asetada end teise inimese kingadesse, aidata lahendada konflikte ja probleeme selle konkreetse inimese elus, julgustada seda inimest, siis see on ju suurepärane meetod, mida täiskasvanuhariduses rakendada.”

Gertha Teidla-Kunitsõni 2018. aastal kaitstud magistritööga „Täiskasvanute õpikogemused foorumteatrist” on võimalik tutvuda Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu keskkonnas ETERA.

_________

Mari-Liis Küüsmaa, TLÜ noorsootöö eriala magistrant

*Artikkel on valminud Tallinna ülikooli ainekursuse „Andragoogi kommunikatsioonioskused“ raames.

 

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn